«Հայաստան» խմբակցությունը շարունակելու է բոյկոտել ԱԺ նիստերը. հայտարարություն
Խորհրդարանական մեկամյա գործունեության փորձը ցույց է տվել, որ գործադիր իշխանությունը և իր կցորդ խորհրդարանական մեծամասնությունը, խախտելով Սահմանադրությունն ու օրենքները՝ տապալում են Ազգային ժողովի բնականոն աշխատանքը:
Անվտանգության լրջագույն սպառնալիքներն անտեսելով՝ գործող իշխանությունները Ազգային ժողովին պարտադրում են Հայաստանին և Արցախին պատուհասած անմիջական վտանգներին անհաղորդ օրակարգեր: Ավելին՝ ՔՊ-ի կողմից ԱԺ կանոնակարգի կոպտագույն խախտումները, նիստերի վարման միջազգային ստանդարտների անտեսումը, և մեծամասնության լիազորությունների ակնհայտ չարաշահումները ապալեգիտիմացնում են խորհրդարանի՝ որպես առաջնային մանդատ ունեցող ներկայացուցչական մարմնի գործունեությունը:
Այս պայմաններում՝ ապօրինություններով գործող խորհրդարանական մեծամասնության դեմ պայքարում շարունակելու ենք կիրառել միջազգային պրակտիկայում ընդունված քաղաքական բոյկոտի գործիքը, այն է՝ չենք մասնակցելու ոչ առաջնային, հաճախ էլ արհեստական օրակարգերով լեցուն ԱԺ եւ նրա հանձնաժողովների նիստերին։
Ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, խորհրդարանական նիստերին մեր մասնակցությունը պայմանավորված է հանրային աջակցություն ստացած օրակարգերի առաջմղմամբ, այն է՝
–Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությունը,
–օրվա իշխանությունների պաշտոնանկությունը
-երկրի հզորացման ազգային-պետական ուղեգծի հաստատումը։
Ի հավելումն նշվածի ժողովրդի կողմից ստացած մանդատը խմբակցությունն օգտագործելու է՝ հանրային իրական հետաքրքրություն ու հնչեղություն ունեցող թեմաներով լսումների կազմակերպման, գործող իշխանությունների ապազգային, հակապետական նախաձեռնությունները, նրանց կողմից երկրի սոցիալ–տնտեսական խնդիրները լուծելու անկարողությունը, կոռուպցիոն երևույթները, դատաիրավական համակարգի ամենաթողությունը, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության խախտումները բացահայտելու և դրանց դեմ պայքարի ուղղությամբ:
Խմբակցությունն իր ներկայացուցիչների միջոցով շարունակելու է ակտիվ շփումներն ու աշխատանքները արտերկրի մեր գործընկերների ու Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ, ինչպես նաև դրանց օգտակարությունը և արդյունավետությունը գնահատելով՝ մասնակցելու է միջազգային հանդիպումներին մեր երկրի շահերը պաշտպանելու, հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված հանցագործությունները բարձրաձայնելու և դատապարտելու համար։ Ըստ անհրաժեշտության կիրառվելու են նաև պետական ու հանրային օրակարգերը սպասարկող խորհրդարանական այլ գործիքները:
Միևնույն ժամանակ շարունակելու ենք ակտիվ գործունեություն իրականացնել ԱԺ-ից դուրս՝ մեր երկրին սպառնացող վտանգների մասին հանրային լայն շրջանակներին իրազեկելու, քաղաքական գործընթացներում ուղղակի մասնակցություն ապահովելու, «Դիմադրության» շարժմանը նոր թափ հաղորդելու, ներքին ու արտաքին անվտանգային քաղաքական խնդիրները լուծելու նպատակով։
Մենք համոզված ենք, որ իշխանափոխությունն այն անհրաժեշտ նվազագույն պայմանն է, որի դեպքում է միայն հնարավոր լուծել մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրները, հաղթահարել մարտահրավերները, փակել պարտության էջը, դուրս գալ այս նվաստացած վիճակից: Հայաստանը չի կարող աշխարհին ներկայանալ պարտության ու խայտառակության խորհրդանիշ հանդիսացող դեմքով: Բացառապես Հայաստանի շահերը ներկայացնող նոր բանակցողը միայն կարող է իրական ու արժանապատիվ խաղաղություն ապահովել և տանել մեր երկիրը զարգացման ճանապարհով:

Фракция «Армения» продолжит бойкотировать заседания НС – заявление
Годовая парламентская деятельность показала, что исполнительная власть и ее «атташе» парламентское большинство, нарушая Конституцию и законы, парализуют работы НС (парламент).
Игнорируя серьезнейшие угрозы безопасности, действующие власти навязывают Национальному собранию повестки дня, не соответствующие непосредственным угрозам, стоящим перед Арменией и Арцахом. Более того, грубейшие нарушения регламента НС со стороны правящего «Гражданского договора», пренебрежение международными стандартами ведения заседаний и очевидные злоупотребления полномочиями большинства приводят к нелегитимности деятельности парламента как представительного органа, имеющего первичный мандат.
В этих условиях, в борьбе с действующим беззаконием в лице парламентского большинства, мы продолжим применять принятый в международной практике инструмент политического бойкота, а именно: не будем участвовать в заседаниях НС и его комиссий, имеющих не первоочередную, а зачастую искусственную повестку.
Как мы неоднократно заявляли, наше участие в парламентских заседаниях обусловлено продвижением повесток, получивших общественную поддержку, а именно:
– безопасность Армении и Арцаха;
– отставка властей дня;
– утверждение национально-государственного курса по усилению страны.
Фракция посредством своих представителей продолжит активные контакты и работу с нашими зарубежными коллегами и аккредитованными в Армении дипломатическими представительствами, а также, ценя их полезность и эффективность, примет участие в международных встречах для защиты интересов нашей страны, озвучивания и осуждения преступлений, совершенных в отношении армянского народа. По мере необходимости будут применяться и другие парламентские инструменты, обслуживающие государственную и общественную повестки.
В то же время мы продолжим осуществлять активную деятельность за пределами НС с целью информирования широких общественных кругов об угрозах нашей стране, обеспечения прямого участия в политических процессах, придания нового импульса движению «Сопротивление», решения политических проблем внутренней и внешней безопасности.
Мы убеждены, что смена власти является тем минимальным необходимым условием, при котором только можно решить стоящие перед нашей страной задачи, преодолеть вызовы, закрыть страницу поражения, выйти из этого униженного положения. Армению не может представлять, лицо, являющееся символом поражения и позора. Только новый переговорщик, представляющий интересы исключительно Армении, может обеспечить реальный и достойный мир и обеспечить развитие нашей страны», – отмечено в заявлении.