Արսեն Թորոսյանը գերազանցեց Ալիևին․ Նիկոլ Փաշինյանի սրտի «ուսապարկը»
Քաղաքական կյանքն անբարոյական դարձավ այն ժամանակվանից, երբ «Պայքա՛ր, պայքա՛ր մինչև վե՛րջ» և «Մի–ա–ցո՛ւմ» գոռացողներից ոմանք, ղարաբաղյան շարժման ալիքի վրա իշխանության եկան ու դրանից հետո Ղարաբաղը համարեցին բեռ, կողմ արտահայտվեցին Ղարաբաղն Ադրբեջանին հանձնելուն։
Անբարոյական քաղաքական միջավայրը ծնեց բացիլներ ու մոլախոտեր, որոնք 2018–ին եկան իշխանության, ու մենք ունեցանք ողբերգական արդյունքներ։
Անբարոյականությունը, ցինիզմն ու տգիտությունը հիմա միախառնվել են և սպառնում են մեր պետականությանը։
Նիկոլ Փաշինյանի սրտի «ուսապարկը»
Ինչպես հայտնի է, Բրյուսելում օգոստոսի 31–ին Փաշինյանն ու Ալիևը՝ Շարլ Միշելի միջնորդությամբ, պայմանավորվել են «ժողովուրդներին նախապատրաստել երկարաժամկետ խաղաղության»։ Եվ նախապատրաստում են։ Բաքուն պահանջում է «Զանգեզուրի միջանցքը», խոսում Սևանի ու Երևանի մասին, խոսում է նաև այն մասին, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է և վե՛րջ։ Վերջին ձևակերպման պահով Նիկոլը տվել է իր համաձայնությունն ու անցել գործի։
Հայաստանում էլ են իշխանությունները «ժողովուրդներին նախապատրաստվում երկարաժամկետ խաղաղության»։ Առողջապահության տխրահռչակ նախկին նախարար ու ներկայիս պատգամավոր Արսեն Թորոսյանին դրել են «Ֆակտոր»–Հ1 մայրուղու վրա, որպեսզի սա լկտիաբար ու ցինիկաբար հայտարարի․ «Արցախի անկախության ճանաչման շանս չկա և չի եղել»։ Նման բան նույնիսկ Ալիևը չի հայտարարել։ Հակառակը՝ Ալիևն ասում էր, որ իրեն ստիպում էին ճանաչել Արցախի անկախությունը։ Մադրիդյան սկզբունքների ամբողջ փիլիսոփայությունը հիմնված էր «Տարածքներ՝ Արցախի կարգավիճակի դիմաց» բանաձևի վրա։
Եթե Թորոսյան Արսենը սա չգիտի, նշանակում է տգետ է ու չպետք է խոսի մի բանից, որից չի հասկանում։ Իսկ եթե գիտի, բայց փորձում է իր շեֆի ու իրենց թիմի պարտությունը լղոզել ու շարունակել «Զինվորները զոհվել են հանուն ոչնչի» գիծը, ապա դա արդեն լկտիություն է։ Նա ծաղրում է հայ ժողովրդին, 88–ին փողոց դուրս եկած հարյուր հազարավոր մարդկանց, մեր նահատակների հիշատակը, մեր անկախության հռչակագիրը, Հայաստանի գոյության իմաստը․․․
Թորոսյան Արսենի պատկերացրած խաղաղությունը Արցախի, ապա նաև Զանգեզուրի, Սևանի, հետո արդեն Երևանի գնով է։
Եթե Թորոսյան Արսենը փորձում է իմաստուն երևալ ու ասել, որ ինքն «էն գլխից» գիտեր, որ միևնույն է Արցախն Ադրբեջանինն է, ապա ինչո՞ւ 2019–ին ծպտուն չհանեց, երբ Նիկոլը Ստեփանակերտում պոպուլիստաբար հայտարարում էր, որ Արցախը Հայաստան է և վե՛րջ։ Նիկոլի այդ հայտարարությունը դիվանագիտական «կազուս բելի» առաջացրեց ու վերջին ակորդը դարձավ բանակցային գործընթացի փլուզման գործում։ Բայց Արսենը լուռ էր։ Ավելի ճիշտ՝ ծափահարում էր Նիկոլի պոպուլիզմին ու մտքում, փաստորեն, ծաղրում Նիկոլի պոպուլիզմին հավատացողներին։
Ըստ Արսենի՝ մեր երկրի նախկին ղեկավարներն ու նաև «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամները խաբել ու մոլորեցրել են մեր ժողովրդին, քանզի պարզ էր, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմից դուրս (ի դեպ, «Ղարաբաղ» կոմիտեի ներկայացուցիչները բան չունե՞ն ասելու իշխող ուժի կարկառուն ներկայացուցչի ասածների մասին)։
Եթե Արսենը սկզբունքային է, ապա »Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ»–ից հետո կա՛մ Նիկոլին պետք է փորձեր հեռացնել «Քաղաքացիական պայմանագրից» ու պահանջեր նրա հրաժարականը վարչապետի պաշտոնից, կա՛մ ինքը պետք է դուրս գար այդ կուսակցությունից։ Բայց նա ո՛չ մեկն է արել, ո՛չ մյուսը։ Դա նշանակում է, որ ինքը նորմալ է համարում այն, որ Նիկոլը կեղծավորություն էր անում, երբ Արցախը համարում էր Հայաստանի մաս, և երբ «ժողվարչապետը» թույլ էր տալիս, որ իր կողքը կանգած «ռազմահայրենասերը» Արցախի նախագահին անվանում էր Հայաստանի մարզպետ։
Արսեն Թորոսյանի պատկերացմամբ՝ հակամարտությունը պետք է արագ լուծվի։ Լուծվի ամեն գնով, քանզի այլ տարբերակ չկա։ Ափսոս, որ Իսրայելում, Պաղեստինում, Կիպրոսում և հակամարտությունների այլ գոտիներում Արսենի մտքի թռիչքը չունեն, որպեսզի արագ ամեն ինչ լուծեն ու անցնեն առաջ։
Արսեն Թորոսյանը դեմքի ժպիտով ու ցինիկաբար հայտարարում է, որ 30 տարվա մեր պատմությունը կեղծ է եղել ու փաստացի կրկնում է Ալիևի կարգախոսը՝ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և բացականչական նշան»։ Այլ բան սրանից չէր էլ սպասվում։ Եթե Արսենը, հանուն վերադասին դուր գալու, կորոնավիրուսի տարածման սուր շրջանում պատրաստ էր իր երեխաներին վտանգել, ապա այլոց երեխաների զոհվելը հանգիստ կարող է հանուն ոչնչի համարել։
Եթե Արսեն Թորոսյանը Նիկոլի շարքային «ուսապարկերից» լիներ, ապա կարելի էր պարզապես հայհոյել նրան ու անցնել առաջ։ Բայց խնդիրն այն է, որ Թորոսյանը շարքային «ուսապարկ» չէ։ Նա կարգավիճակ ունեցող «ուսապարկ» է։ Արսենը համակարգում է ՔՊ–ի տեղական ընտրությունները, ինչպես նաև հավակնում է դառնալ ՔՊ–ի վարչության նախագահ։ Այսինքն՝ Թորոսյան Արսենը շատ կարևոր դերակատարում ունի իշխող ուժի կուսակցական կառուցվածքում։ Եթե նրան է վստահվել տեղական իշխանությունների ձևավորումը, այսինքն՝ կուսակցական ապարատի ու կադրային բանկի ձևավորումը, ապա դա նշանակում է, որ իր հակապետական թեզերի կրողներ են բուծվում ամբողջ Հայաստանով։ Իսկ դա սպառնալիք է մեր երկրի անվտանգությանը։
Արսեն Թորոսյանը մահվան տարավ մարդկանց որպես Առողջապահության նախարար։ Հիմա արդեն որպես կուսակցական ֆունկցիոներ նա շատ ավելի մեծ մասշտաբի մահեր է նախատեսում՝ «խաղաղության» անվան տակ։
Ասել ենք ու կրկնում ենք՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության հեռացումն ազգային անվտանգության ապահովման թիվ մեկ նախապայմանն է։

Арсен Торосян превзошел Алиева: «рюкзак» сердца Никола Пашиняна
Политическая жизнь стала аморальной с того момента, когда некоторые из кричавших «Борьба, борьба до конца!» и «Воссоединение» пришли к власти на волне Карабахского движения и сразу же посчитали Карабах бременем, начав высказываться за его сдачу Азербайджану.
Аморальная политическая среда породила бациллы и сорняки, которые в 2018-ом пришли к власти, и мы получили трагические результаты.
Аморальность, цинизм и невежество сейчас сплелись воедино и угрожают нашей государственности.
«Рюкзак» сердца Никола Пашиняна
Как известно, 31 августа в Брюсселе Пашинян и Алиев при посредничестве Шарля Мишеля договорились «подготовить народы к долгосрочному миру». Баку требует «Зангезурский коридор», говорит о Севане и Ереване, заявляет, что Карабах – это Азербайджан, и точка. По части последней формулировки Никол дал свое согласие и перешел к делу.
Власти Армении «подготавливают народ к долгосрочному миру». Печально известного бывшего министра здравоохранения и действующего депутата Арсена Торосяна вывели на трассу «Фактор ТВ»-Общественный телеканал, чтобы он нагло и цинично заявлял: «Шанса на признание независимости Арцаха нет и не было». Ничего подобного не заявлял даже Алиев. Наоборот, Алиев утверждал, что его заставляли признать независимость Арцаха. Вся философия Мадридских принципов была основа на формуле «Территории в обмен на статус Арцаха».
Если Торосян Арсен этого не знает, значит он – невежда, и не должен говорить о том, в чем ничего не смыслит. Если же знает, но пытается размазать поражение своего шефа и всей команды, продолжая линию «Солдаты погибли во имя ничего», то это – уже наглость. Он издевается над армянским народом, над сотнями тысяч вышедших в 88-ом на улицы, над памятью наших мучеников, над нашей Декларацией независимости, над смыслом существоания Армении…
Представляемый Торосян Арсеном мир ценой Арцаха, а затем – Зангезура, Севана, и уже потом – Еревана.
Если Торосян Армен пытается казаться мудрым и заявляет, что изначально знал, что Арцах все равно принадлежит Азербайджану, то почему он в 2019-ом не проронил по этой части ни слова, когда Никол в присущем ему популистском стиле заявлял в Степанакерте, что Арцах – это Армения, и точка? Это заявление Никола породило дипломатический «казус белли» и стало последним аккордом в развале переговорного процесса. Однако Арсен молчал. Вернее, аплодировал популизму Никола и, фактически, насмехался в уме над верящими этому популизму людьми.
Согласно Арсену, бывшие руководители нашей страны и члены комитета «Карабах» обманывали народ и вводили его в заблуждение, так как было понятно, что Арцах не может не быть в составе Азербайджана (кстати, членам комитета «Карабах» нечего сказать по части заявлений этого яркого представителя правящей силы?).
Если Арсен принципиален, то после «Арцах – это Армения, и точка» он или должен был попытаться прогнать Никола Пашиняна из «Гражданского договора» и потребовать его отставки с поста премьера, или самому выйти из этой партии. Однако он не сделал ни того, ни другого. А это означает: он считает нормальным, что Никол притворствовал, признавая Арцах частью Армении и разрешая стоящему рядом с ним «военному патриоту» называть президента Арцаха губернатором одного из марзов Армении.
В представлении Арсена Торосяна конфликт должен быть разрешен как можно скорее и любой ценой, так как другого варианта нет. Жаль, что в Израиле, Палестине, на Кипре и в других зонах конфликта нет того полета мысли Арсена, чтобы решить все как можно скорее, и двигаться дальше.
Арсен Торосян с улыбкой на лице и цинично заявляет, что наша история последних 30 лет была фальшью, и фактически вторит лозунгу Алиева «Карабах – это Азербайджан, и восклицательный знак». Ничего другого от него и не ожидалось. Если Арсен, во имя услужения вышестоящему, был готов на бурном этапе распространения коронавируса подвергнуть угрозе своих детей, то гибель детей других он и подавно может считать напрасной.
Будь Арсен Торосян одним из рядовых «рюкзаков» Никола, то его можно было лишь обматерить, и пойти дальше. Однако проблема в том, что Торосян не рядовой «рюкзак». Он – «рюкзак» со статусом. Арсен координирует ГД на выборах ОМС, а также претендует на председательство в правлении партии. То есть Торосян Арсен играет очень важную роль в партийной структуре правящей партии. Если ему было доверено формирование властей на местах, то есть устройство партийного аппарата и банка кадров, то это означает, что носители его антигосударственных кодов плодятся по всей Армении. А это – угроза безопасности нашей страны.
Арсен Торосян повел людей на смерть как министр здравоохранения. Сейчас он, как партийный функционер, подготавливает намного большие масштабы смертей – под лозунгом «мира».
Говорили и будем повторять: отстранение власти Никола Пашиняна – главное предусловие обеспечения национальной безопасности.