Երևանի և Բաքվի միջև բանակցություններն ընթանում են գրեթե նոն-ստոպ ռեժիմով. Զախարովա
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցություններն ընթանում են գրեթե նոն-ստոպ ռեժիմով։ Ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով բանակցային գործընթացի ակտիվացման վերաբերյալ հարցին։
«Երբ մենք խոսում ենք Ռուսաստանի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ճգնաժամի լուծման շուրջ փոխգործակցության, խաղաղ հետկոնֆլիկտային կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքի մասին, ապա «ակտիվացում» բառը յուրաքանչյուր հանդիպումից հետո այնքան էլ տեղին չէ։ Այս տեմպը չի դառնում պակաս ակտիվ. բարձր և բարձրագույն մակարդակներում, դիվանագետների և միջգերատեսչական հանձնաժողովների մակարդակով շփումների ինտենսիվությունը չի նվազում։ Քննարկումներն ու շփումներն ընթանում են գրեթե ամենօրյա ձևաչափով»,-ասել է Զախարովան։
Նա տեղեկացրել է, որ այս օրերին Բաքվում է ՌԴ ԱԳՆ հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը: Նա մեկնել է քննարկելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հեռանկարները։ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ մոտ ժամանակներս Խովաևը ծրագրում է այդ նպատակով այցելել նաև Երևան։
Ընդհանուր առմամբ, ռուսական կողմն առաջնային նշանակություն է տալիս եռակողմ հայտարարությունների իրականացմանը, ներառյալ՝ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումն ու սահմանագծումը, քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփումների ամրապնդումը: Բոլոր մակարդակներում ջանքեր են գործադրվում, որպեսզի այդ բոլոր կետերն ամբողջությամբ իրականացվեն։
Զախարովայի կարծիքով՝ այդ խնդիրների լուծումը հնարավորություններ կապահովի Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համար:

Переговоры по нормализации отношений Еревана и Баку идут почти в режиме нон-стоп – Захарова
Переговоры по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном идут практически в режиме нон-стоп. Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос об активизации переговорного процесса.
«Когда мы говорим о взаимодействии России с Арменией и Азербайджаном по урегулированию кризиса, о работе по мирному постконфликтному урегулированию, то слово активизация после каждой встречи не очень уместна. Этот темп не становится менее активным. Интенсивность контактов на высоком и высшем уровнях, на уровне дипломатов и межведомственных комиссий не спадает. Обсуждения и контакты идут практически в ежедневном формате», – сказала Захарова.
Она отметила, что в Баку в эти дни находится спецпредставитель МИД РФ по вопросам армяно-азербайджанского урегулирования Игорь Ховаев. Он прибыл для обсуждения перспектив заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном. В ближайшее время Ховаев планирует посетить с этой же целью и Ереван, сообщила представитель МИД.
В целом российская сторона придает первостепенное значение реализации трехсторонних заявлений, включая разблокирование транспортных связей, делимитацию и демаркацию армяно-азербайджанской границы, укрепление контактов по линии гражданских обществ. На всех уровнях предпринимаются усилия, чтобы все эти пункты были реализованы в полном объеме. По мнению Захаровой, решение этой задачи обеспечит условия для формирования устойчивого мира на Южном Кавказе.