Ովքեր և ինչպես հանձնեցին Շուշին
Արցախի պետականության ու մասնավորապես Շուշիի հարցերը լուծվեցին այն պահից սկսած, երբ Հայաստանում իշխանության եկավ Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ Արցախում նախագահ նշանակվեց Արայիկ Հարությունյանը։ Մնացածը տեխնիկայի հարց էր։
Ֆորմալ տեսանկյունից Շուշին հանձնվեց 2020–ի նոյեմբերի 5–ին, թեև պաթոլոգիկ ստախոսն ու բնածին մուտիլովշիկը նոյեմբերի 9–ին գրում էր, թե, իբր, Շուշիի համար մարտերը շարունակվում են։
Շուշին, սակայն, միայն ռազմագործողությամբ չի հանձնվել։ Շուշին հանձնելու թիվ մեկ մեղավորն ու պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է, թիվ երկուսը՝ Արայիկ Հարությունյանը։ Բայց նրանք մենակ չեն, մենակ չեն, մենակ չեն։
Շուշին հանձնցին բոլոր նրանք, ովքեր մասնակցեցին Ղարաբաղյան բանակցությունների տապալմանը՝ Զոհրաբ Մնացականյանի գլխավորությամբ։
Շուշին հանձնեցին Նիկոլի ապուշություններին ծափահարողները։
Շուշին հանձնվեց այն պահին, երբ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Խաչատուրովի դեմ քրգործ հարուցեցին։
Շուշին հանձնվեց, երբ Նիկոլը հետևողականորեն փչացրեց հայ–ռուսական հարաբերությունները։
Շուշին հանձնվեց այն պահին, երբ Ռոբերտ Քոչարյանին շինծու մեղադրանքով կալանավորեցին, իսկ այդ ընթացքում Շուշիի ազատագրմանն ու Ղարաբաղյան պատերազմի հաղթանակներին մասնակցածների 99,9 տոկոսը ծպտուն չհանեց՝ մտածելով, որ դա իրենց չի վերաբերում։
Շուշին հանձնվեց այն ժամանակ, երբ Նիկոլն անթաքույց հակաղարաբաղյան քարոզ էր տանում ու խրախուսում հայաստանցի–ղարաբաղցի թուրքամետ քարոզը։
Շուշին հանձնեցին այն մտավորական կոչվածները, ովքեր քամակ էին մտնում Նիկոլին ու չնկատելու տալիս թալանի դեմ պայքարի լոզունգով իշխանության եկածների գերթալանը, չնկատելու տալիս Նիկոլի կողմից բանակի հետևողական կազմաքանդումը։
Շուշին հանձնվեց, երբ ղարաբաղցիները թույլ տվեցին, որ «կուպեց» Արայիկը դառնա իրենց նախագահը։
Շուշին չէր կարող չհանձնվել, քանզի Նիկոլն էր մեր երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատար հռչակված։ Ինչպես ասում են՝ Աննուշկան արդեն ձեթը թափել էր։

Кто и как сдали Шуши
Вопросы государственности Арцаха и, в частности, Шуши были решены в тот момент, когда к власти в Армении пришел Никол Пашинян, а президентом в Арцахе был назначен Араик Арутюнян. Остальное было делом техники.
В формальном плане Шуши был сдан 5 ноября 2020 года, хотя патологический лжец и прирожденный мутиловщик и писал 9 ноября, будто бои за Шуши продолжаются.
Шуши был сдан не только боевыми действиями. Главным виновным и ответственным за сдачу Шуши является Никол Пашинян, вторым – Араик Арутюнян. Но они, как говорится, не одни.
Шуши сдали все те, кто участвовал в срыве переговоров по Карабахскому урегулированию – во главе с Зограбом Мнацаканяном.
Шуши сдали аплодировавшие идиотизмам Никола.
Шуши сдали в тот момент, когда против генсека ОДКБ Юрия Хачатурова было возбуждено уголовное дело.
Шуши сдали, когда Никол последовательно подрывал армяно-российские отношения.
Шуши сдали тогда, когда Роберта Кочаряна арестовали по сфабрикованному обвинению, а 99,9 процентов участников победной Карабахской войны молчали в тряпку, думая, что их это не касается.
Шуши сдали тогда, когда Никол вел открытую антикарабахскую пропаганду и поощрял протурецкий код на противопоставление армян Армении и Карабаха.
Шуши сдали те представители так называемой интеллигенции, которые подлизывались к Николу и пытались не замечать суперграбежа пришедших к власти под лозунгами о борьбе с разграблением, закрывали глаза на последовательный развал армии со стороны Никола.
Шуши сдали, когда карабахцы позволили «купцу» Араику стать своим президентом.
Шуши не мог быть не сдан, поскольку нашим верховным главнокомандующим был провозглашен Никол. Как говорится, Аннушка уже разлила масло.