Ինչպես և երբ հանձնվեցին Բերձորն ու Աղավնոն
Բերձորն ու Աղավնոն հանձնվեցին Ադրբեջանին, թեև Նիկոլ Փաշինյանն ու իր ենթակաները օրեր առաջ պնդում էին, որ Ալիևի պահանջը լեգիտիմ չէ, քանզի չի բխում 2020–ի նոյեմբերի 9–ի համատեղ հայտարարության տեքստից։
Նիկոլն այժմ իրեն ռետինե խողովակի տեղ է դրել։ Չնկատելու է տալիս տարածքների հանձնումը։ Ինքը «մոռացել է», որ ոչ լեգիտիմ էր համարել Ադրբեջանի պահանջը։ Ինքը նաև չի խոսում Բերձորից ու Աղավնոյից։ Իշխանական քարոզչագործիքները տարբեր մեղավորներ ու պատասխանատուներ են հրամցնում պողոսներին, որպեսզի վերջիններս որոճան այլ անուններ ու չհիշեն, որ պատերազմ ու պարտություն բերողը Նիկոլն է։
Նիկոլենք ամեն ինչ արեցին, որ Աղավնոն առավելագույնս անվնաս հանձնվի թշնամուն։ Արցախի չկայացած Նիկոլը՝ նախարար նշանակված Հայկ Խանումյանը համոզում էր ու պահանջում, որ Աղավնոն անվնաս հանձնվի թշնամուն, թե բա՝ կարող է մի օր հետ գանք, գույքը վնասված թող չլինի։ Նա նաև սպառնում էր, որ փոխհատուցում չեն ստանա տները վնասողները։
Նիկոլն ու իր արցախյան դրածոները գիտեին, որ Ադրբեջանի պահանջն են բավարարում՝ անվնաս հանձնել «գույքը», բայց խաբում էին։
Շատ խորհրդանշական էր, որ Ադրբեջանը Աղավնոն դարձնում է ռազմաբազա, իսկ նույն օրերին նիկոլենք օրինագիծ են բերում, որպեսզի հարուստները փողով բանակից ազատվեն, իսկ աղքատները ձգտեն այդքան փող հավաքել, որպեսզի բանակից ազատվեն։ Ադրբեջանը բանակ է զարգացնում, նիկոլենք՝ քանդում։ «Խաղաղության դարաշրջանը» հենց դա է որ կա։
Երբ հանձնվեց
Բերձորն ու Աղավնոն (և ոչ միայն այդ տարածքները) հանձնվել են ոչ թե 2022–ի օգոստոսի 25–ին, այլ 2018–ի մայիսի 9–ին, երբ Նիկոլ Փաշինյանը Ստեփանակերտում Ղարաբաղյան բանակցությունները փլուզելու հիմքեր դնող հայտարարություններ էր անում։
Հետագայում նա բազմաթիվ այլ հայտարարություններ ու քայլեր արեց, որոնք փակուղի մտցրեցին բանակցությունները, Հայաստանին ու Արցախին թողեցին մենակ թուրք–ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ։
Նիկոլն իր ներքին ու արտաքին քաղաքականությամբ պատերազմ ու պարտություն բերեց։ Հիմա մենք այդ ամենի հետևանքների ականատեսն ենք։
Բերձորն ու Աղավնոն հանձնվեցին, երբ Նիկոլին (ոչ առանց հարակից աջակիցների) հաջողվեց Արցախի նախագահ նշանակել «կուպեց» Արայիկ Հարությունյանին։
Բերձորն ու Աղավնոն հանձնվեցին, և մենք շարունակելու ենք նոր տարածքներ կորցնել, քանզի դեռ Նիկոլն է Հայաստանի պետական կառավարման ղեկին։

Как и когда были сданы Бердзор и Агавно
Бердзор и Агавно были сданы Азербайджану, хотя Никол Пашинян и его подчиненные днями ранее заверяли, что требование Алиева нелегитимно, так как не вытекает из текста совместного заявления от 9 ноября 2020 года.
Никол сейчас прикидывается шлангом. Он пытается игнорировать сдачу территорий. Он «забыл», что посчитал требование Азербайджана нелегитимным. Он не говорит также о Бердзоре и Агавно. Властные пропагандистские инструменты подсовывают погосам различных виновных и ответственных, чтобы последние муссировали другие имена и не вспоминали, что принесшим войну и поражение является Никол.
Николовцы сделали всё, чтобы Агавно был сдан врагу максимально невредимым. Несостоявшийся арцахский Никол – Айк Ханумян – уговаривал и требовал, чтобы Агавно был сдан врагу в целостности и сохранности, мол, в один день мы может туда вернуться, и пусть имущество не уничтожается. Он также грозился, что уничтожившие свои дома жители не получат компенсации.
Никол и его арцахские ставленники знали, что выполняют требование Азербайджана по невредимой сдаче «имущества», но врали.
Было весьма символичным, что Азербайджан превращает Агавно в военную базу, а николовцы параллельно вносят законопроект, согласно которому можно будет откупиться от службы в армии. Азербайджан развивает армию, а николовцы – разваливают. Именно так и выглядит «эпоха мира».
Когда сдали
Бердзор и Агавно (и не только эти территории) были сданы не 25 августа 2022 года, а 9 мая 2018 года, когда Никол Пашинян сделал в Степанакерте заявления, заложившие основу развала переговорного процесса по Карабахскому урегулированию.
Впоследствии он сделал много других заявлений и шагов, заведших переговоры в тупик и оставивших Армению и Арцах наедине с турецко-азербайджанской агрессией.
Своей внутренней и внешней политикой Никол принес войну и поражение. Сейчас мы являемся свидетелями последствий всего этого.
Бердзор и Агавно были сданы, когда Николу (не без сторонней поддержки) удалось назначить президентом Арцаха «купца» Араика Арутюняна.
Бердзор и Агавно были сданы, и мы продолжим терять новые территории, пока Никол остается у руля власти.