Անվար Սադաթը 1952–ին Եգիպտոսում իշխանության եկավ հեղափոխության միջոցով։ Նա հայտարարեց, որ Սինայի թերակղզին ու Գոլանի բարձրունքները Եգիպտոս են, և վե՛րջ։ Նրան այդ հարցում ձայնակցում էր Սիրիայի նախագահը։
Պատերազմ բերած Սադաթի մոտ լավ չստացվեց։ Դրանից հետո նա գնաց Իսրայելի հետ «խաղաղության դարաշրջան» բացելու ուղղությամբ։ Քեմպ Դեվիդում Իսրայելի հետ նա խաղաղության համաձայնագիր ստորագրեց։ Դրանից հետո Սադաթին սպանեցին՝ համարելով դավաճան։
Իցհակ Ռաբին
Իսրայելի վարչապետ Իցհակ Ռաբինը «խաղաղության դարաշրջանի» ջատագով էր։ Նա հողեր հանձնեց Պաղեստինին և համաձայնության եկավ Հորդանանի հետ։ Նրան դրա համար խաղաղության Նոբելյան մրցանակ տվեցին։
Իցհակ Ռաբինը սպանվեց, քանզի նրա քայլը գնահատվեց որպես դավաճանություն։ Շատ իսրայելցիներ մեղադրում էին Ռաբինին, որ նրա կողմից Օսլոյում ստորագրված պայմանագրի պատճառով հազարավոր հրեաներ են զոհվել։
Ամփոփում
Անվար Սադաթը սկզբում պատերազմ ու պարտություն բերեց, հետո դարձավ «խաղաղության աղավնի»։ Նրան դա չներվեց։
Իցհակ Ռաբինը 2–րդ անգամ վարչապետի աթոռին հայտնվելուց հետո «խաղաղության աղավնի» էր խաղում ու գնում ամեն տեսակ զիջումների՝ արաբների հետ բախումներից խուսափելու համար։ Պաղեստինաիսրայելական հարցը մինչև օրս չի լուծվել, բայց լուծվել են Իցհակ Ռաբինի հարցերը։
Ընդամենը 9 գրամ, և վե՛րջ
Անվար Սադաթ

Анвар Садат пришел к власти в Египте в 1952 году в результате революции. Он заявил, что Синайский полуостров и Голанские высоты – это Египет, и точка. В этом вопросе ему аккомпанировал президент Сирии.
Ничего путевого у принесшего войну Садата не вышло. Затем он пошел по пути открытия «эпохи мира» с Израилем. В Кэмп-Дэвиде он подписал мирное соглашение с Израилем. После этого Садата убили, посчитав предателем.
Ицхак Рабин
Премьер Израиля Ицхак Рабин был апологетом «эпохи мира». Он сдал земли Палестине и пришел к соглашению с Иорданией. За это ему дали Нобелевскую премию мира.
Ицхака Рабина убили, поскольку его шаг был расценен как предательство. Многие израильтяне обвиняют Рабина в том, что из-за подписанного в Осло соглашения погибли тысячи евреев.
Заключение
Анвар Садат сначала принес войну и поражение, а затем стал «голубем мира». Прощено это ему не было.
Ицхак Рабин, после второго избрания премьером, играл в «голубя мира» и шел на всяческие уступки, чтобы избежать столкновений с арабами. Палестино-израильский вопрос не решен до сих пор, но зато порешили с самим Ицхаком Рабиным.
9 граммов, и всё
Анвар Садат