Երբ մահվան խոսնակ Արսեն Թորոսյանը խոսեց կյանքերից, ասաց, որ դրանք անգին են, արդեն պարզ էր, որ մահեր են սպասվում։ Եվ եղան մահեր։
Դեպքերի ընթացքն այսպիսին էր՝ Արցախի նախագահի անվան տակ հանդես եկող Արայիկ Հարությունյանը խոսեց այն մասին, որ ադրբեջանցիները պահանջում են հանձնել Լաչինի գործող միջանցքը։ Նշեց կոնկրետ ժամկետ։
Ադրբեջանը հրապարակավ պահանջեց դուրս գալ միջանցքից։
ՀՀ ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ՝ հղում անելով 2020–ի նոյեմբերի 9–ի հայտարարությանը։
Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ զեկուցեց Ալիևին, որ Արցախում ՀՀ զինվորականներ չկան։ Հետո եղավ ադրբեջանական հարձակումը․ ունեցանք զոհեր և վիրավորներ։ Նիկոլը մեղքը բարդեց ռուսների վրա ու անցավ ընդհատակ։ Ընդհատակում է նաև նրա հանցակից Արայիկ Հարությունյանը։
Սրանք իջևանցու մատոռով ղարաբաղցի Հայկ Խանումյանին են նշանակել Լաչինի միջանցքից հայերի տեղահանությունը կազմակերպող նախարար։ Տեղահանվում են հայերը։ Նրանց զգուշացվում է, որ գույքը չփչացնեն, որպեսզի պետությունից փոխհատուցում ստանան։ Հակառակ դեպքում բան չեն ստանա։ Ըստ ամենայնի՝ կրկին Ալիևին են ուզում գոհացնել։ Արմեն Գրիգորյանն արդեն «մոռացել» է, որ ոչ լեգիտիմ էր համարում Ադրբեջանի պահանջները։
Դատելով ամենից՝ հայաթափումը տեղի է ունենում Նիկոլ Փաշինյանի ու Ալիևի և/կամ Էրդողանի հետ բանավոր ու հայ ժողովրդի թիկունքում ձեռք բերված համաձայնության արդյունքում։ Պատահական չէ, որ Էրդողանը գոհունակություն է հայտնում Նիկոլի հետ շփումից։
Ինչպես որ ՀՀ տարածքներն է Նիկոլը հանձնել բանավոր փոխըմբռնմամբ, այնպես էլ հիմա Արցախի տարածքներն է հանձնում նույն տարբերակով։ Սա պետական հանցագործություն է և դավաճանություն։ Իսկ հանցագործությունը լռություն է սիրում։ Դրա համար էլ Նիկոլն ու Արայիկը համր ձուկ են դարձել։ Ֆեյսբուքներում ամեն անկապ առիթով իրենց մեջ գցող այս երկուսը հիմա լուռ են։ Նրանց լռությունն աղմկոտ է։
Հանցավոր զույգի աղմկոտ լռությունը

Когда спикер смерти Арсен Торосян заговорил о жизнях и их бесценности, уже было понятно, что ожидаются новые смерти. И они случились.
События развивались так: выступающий под именем президента Арцаха Араик Арутюнян заявил о том, что азербайджанцы требуют сдать действующий Лачинский коридор. Он озвучил конкретные сроки.
Азербайджан публично потребовал покинуть коридор.
Секретарь Совета нацбезопасности РА Армен Григорян заявил, что требование Азербайджана нелегитимно, сославшись на заявление от 9 ноября 2020 года.
Никол Пашинян публично доложил Алиеву, что в Арцахе нет военнослужащих РА. Затем произошло азербайджанское нападение, в результате которого у нас были погибшие и раненые. Никол переложил всю вину на русских и ушел в подполье. В подполье сейчас также соучастник его преступления Араик Арутюнян.
Они назначили карабахца с иджеванским мотором Айка Ханумяна министром по организации депортации армян из Лачинского коридора. Их предупреждают, чтобы они не портили имущество, иначе не получат от государства компенсации. Судя по всему, снова хотят ублажить Алиева. Армен же Григорян уже «забыл», что считает требования Азербайджана нелегитимными.
По всей видимости, изгнание армян происходит в результате устной договоренности Никола Пашиняна и Алиева и/или Эрдогана за спиной армянского народа. Неслучайно, что Эрдоган выражает удовлетворение контактами с Николом.
Точно так же, как территории РА были сданы Николом в результате устного взаимопонимания, так и территории Арцаха сейчас сдаются по тому же варианту. Это государственное преступление и измена родине. Преступление же любит тишину. Именно поэтом Никол и Араик стали немы, как рыбы. Рисующиеся в «Фейсбук» по каждому ничтожному поводу эти двое сейчас молчат. Однако их молчание очень громкое.
Громкое молчание преступной парочки