Ինչպես է Նիկոլը տեղահանում հայերին․ Արմեն Գրիգորյանը ոչ լեգիտիմ կհայտարարի՞ Նիկոլին
2020–ի նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարությունը, մեղմ ասած, հայկական կողմի համար ցանկալի փաստաթուղթ չէ, բայց նույնիսկ այդ հայտարարության մեջ նշված զիջումներից ավելին է անում Նիկոլ Փաշինյանը՝ անունը դնելով «խաղաղության դարաշրջան» և «կյանքերի փրկություն»։ Ու որքան շատ են սրանք «կյանքեր փրկում» և «խաղաղության դարաշրջան» բերում, այնքան շատ են թուրքերն ու ադրբեջանցիները լկտիանում ու սպանում։
«Խաղաղության դարաշրջանը» հասել է Բերձոր, Աղավնո ու Սուս։
Թեև նոյեմբերի 9–ի հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքի պահով նշված է, որ կողմերի, այսինքն՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնեցմամբ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում կորոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերատեղաբաշխմամբ՝ այդ երթուղու պահպանության համար, այդուհանդերձ Նիկոլն իր դրածո Արայիկ Հարությունյանի ու վերջինիս դրածո Հայկ Խանումյանի միջոցով, առանց այդ եռակողմ համաձայնության, սկսել է կազմակերպել հայերով բնակեցված բնակավայրերի տեղահանումը, այսինքն՝ Նիկոլը զուտ Ալիևի պահանջով հայաթափում է բնակավայրերը։
Ուշագրավ է, որ օրերս ՀՀ ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույցում նշել էր, որ Ադրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ, քանզի Լաչինի միջանցքի պահով Ադրբեջանի հետ համաձայնեցված որևէ պլան չկա։
ԱԽՔ–ի այս խոսքերից հետո Նիկոլը, Արայիկը և Հայկն անցնում են հայերի տեղահանումը կազմակերպելու գործին։ Այսինքն՝ կատարում են Ալիևի ոչ լեգիտիմ պահանջը։ Հիմա եթե ԱԽՔ–ը մնացել է իր կարծիքին, ապա պետք է ոչ լեգիտիմ հայտարարի Նիկոլին ու նրա արցախյան դրածոներին։ Կամ էլ՝ հրաժարական տա։ Բայց դե նա ո՛չ այն կանի, ո՛չ մյուսը։
Հ․Գ․ Կար ժամանակ, երբ Արմեն Գրիգորյանը Նիկոլ Փաշինյանին համարում էր Սերժ Սարգսյանի հաճախորդ։ Նա նաև Նիկոլին համարում էր դիշովկա, քանզի վերջինս չէր միանում 2015–ի սահմանադրական փոփոխություններին «ոչ» ասելու գործընթացին՝ անուղղակիորեն սատարելով այդ փոփոխություններին։ Արմենն այն օրերին «ոչ»–ի շարժման ակտիվ մասնակիցներից էր։

Как Никол депортирует армян: объявит ли Армен Григорян Никола нелегитимным?
Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года – мягко говоря, не документ нашей мечты, но Никол Пашинян идет даже на большие уступки, чем прописано в данном заявлении, называя всё это «эпохой мира» и «спасением жизней». И чем больше они «спасают жизни» и приносят «эпоху мира», тем наглее становятся турки и азербайджанцы и тем больше они нас убивают.
«Эпоха мира» добралась до Бердзора, Агавно и Суса.
Хотя в заявлении от 9 ноября по части Лачинского коридора и прописано, что при по согласованию сторон в ближайшие 3 года будет определён план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Нагорным Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута, тем не менее Никол, посредством своего ставленника Араика Арутюняна и его приспешника Айка Ханумяна, начал организовывать в обход этого трехстороннего соглашения выселение армянских населенных пунктов, то есть Никол депортирует местных армян по требованию Алиева.
Примечательно, что секретарь Совета национальной безопасности РА Армен Григорян в ходе интервью отметил, что требование Азербайджана нелегитимно, поскольку никакого согласованного с Азербайджаном плана по части Лачинского коридора нет.
После этих слов секретаря Совбеза Никол, Араик и Айк перешли к организации депортации местных армян. То есть они выполняют нелегитимное требование Алиева. Теперь, если секретарь Совбеза остался при своем мнении, он должен объявить нелегитимными Никола и его арцахских ставленников. Или подать в отставку. Однако он не сделает ни того, ни другого.
P.S. Было время, когда Армен Григорян считал Никола Пашиняна клиентом Сержа Саргсяна. Он также считал Никола дешевкой, так как тот не присоединялся к процессу отвержения конституционных изменений 2015-го, косвенно поддерживая эти изменения. В те дни Армен был одним из активных участников движения «Нет!».
Сейчас он – «ахк» (обыгрывается «յախք» [яхк], как форма устного выражения отвращения, и аббревиатура «ԱԽՔ» [ахк], означающая секретаря Совета национальной безопасности – прим.) «эпохи мира».