«Վիկիլիքս»–ը հրապարակել է Վ. Օսկանյանի և Մարի Յովանովիչի հանդիպման մանրամասները
«Վիկիլիքս»–ը հրապարակել է Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Մարի Յովանովիչի՝ 2010թ. փետրվարի 25–ին Պետքարտուղարություն ուղարկված նամակագրությունն իր և Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հանդիպման մասին։
Ըստ հրապարակումների՝ հանդիպման ժամանակ Օսկանյանը Հայաստանի իշխանություններին քննադատել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու գործընթացի համար։
Նրա կարծիքով Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պետք չէր վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումից առաջ։
«Սկզբում ԼՂ հիմնահարցի կարգավորում, ապա միայն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատում»,–ասել էր նա։
Նա զարմանք է հայտնել Սերժ Սարգսյանի՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար որդեգրած սկզբունքների վերաբերյալ. «Նա դա արել է այնքան հրապարակայնորեն՝ միևնույն ժամանակ չպատրաստվելով հանրության բացասական արձագանքին»։
Վարդան Օսկանյանը նաև նշել է, թե հայ–թուրքական արձանագրությունները խոչընդոտում են Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ համաձայնության գալուն՝ նշելով, որ եթե չլինեին հայ–թուրքական արձանագրությունները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կհամաձայնվեր Ադրբեջանին հանձնել ԼՂՀ 5 շրջանները։
Հայաստանի նախկին ԱԳՆ ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ հայ–թուրքական արձանագրությունների վավերացման հետաձգումը կարող է բերել Թուրքիայի կողմից նոր պահանջների, ինչը միանշանակ անընդունելի կլինի Հայաստանի համար։

WikiLeaks обнародовал детали встречи Вардана Осканяна с Мари Йованович
Сайт WikiLeaks обнародовал очередную партию секретных документов. На этот раз он опубликовал направленную в Госдепартамент США депешу посла США в Армении Мари Йованович от 25 февраля 2010 года о встрече с экс-министром иностранных дел РА Варданом Осканяном (1998-2008 гг.).
Как передают зарубежные СМИ, на встрече с М.Йованович Вардан Осканян подверг критике власти Армении за процесс нормализации отношений с Турцией. По его мнению, не стоило начинать отношения с Турцией до урегулирования Карабахского конфликта.
В.Осканян  выразил удивление методом, выбранным президентом Армении Сержем Саргсяном для начала нормализации отношений с Турцией: «Он сделал это столь публично, при этом, не подготовившись к отрицательной реакции общества».
План Осканяна на посту министра иностранных дел был таким: решение Карабахского вопроса, а уже затем - установление отношений с Турцией.
Кроме того, экс-глава МИД подчеркнул, что у властей Армении есть более приоритетный вопрос для решения – это начало диалога с обществом и диаспорой по решению Карабахского конфликта.
При этом он заметил, что если бы не было армяно-турецкие протоколы, то президент Армении Серж Саргсян согласился бы передать 5 районов Нагорного Карабаха Азербайджану.