Լիբիայաից ռազմականա ավտոմեքենանաերի շարասյունը ժամանաել է Նիգեր
Ինչպես հայտնում է «BBC»–ն, «Ռոյթերս» գործակալության տվյալներով` Լիբիայից մեծ քանկաությամբ ռազմական ավտոմեքենաների շարասյունը ժամանել է Նիգերի կենտրոնական մասում գտնվող Ագադեզ քաղաք։
Հաղորդվում է 200-250 միավոր ռազմական տեխնիկայի մասին, որոնք տեղ են հասել Նիգերի զինված ուժերի ուղեկցությամբ։
Ռազմական տեխնիկայի հետ մեկտեղ, Նիգեր են ժամանել նաև ավելի վաղ երկրի հարավային մասւոմ տեղակայված լիբիական բանակի ստորաբաժանումների սպաներ։
Գործակալության աղբյուրի հաղորդած տեղեկատվության համաձայն՝ մեքենաներն ամենայն հավանականությամբ սահմանն անցել են ոչ թե Լիբիայի կողմից, այլ Ալժիրի հատվածից։
«Ռոյթերսը» նաև ներկայացնում է Ֆրանսիայի զինված ուժերի անանուն աղբյուրի խոսքերը, ով պնդում է, որ ժամանողների թվում են նաև Լիբիայի գահնկեց արված ղեկավար Մուամար Քադաֆին ու նրա որդին՝ Սեյֆ ալ Իսլամը։
Նրա խոսքերով՝ գնդապետը ճանապարհ է ընկել դեպի հարևան Բուրկինա Ֆասո՝ երկիր, որը Քադաֆիին և նրա ընտանիքին քաղաքական ապաստան է առաջարկել։ Չնայած սրան՝ Մուամար Քադաֆիի ներկայացուցիչն, ով հարցազրույց է տվել սիրիական «Արայ TV» հեռուստաընկերությանը՝ հայտարարել է, թե Քադֆին մինչ օրս չի լքել Լիբիան։

Конвой ливийской бронетехники прибыл в Нигер
Колонна ливийской бронетехники, в которую входят от 200 до 250 военных машин, поздно вечером в понедельник, 5 сентября, прибыла в город Агадес на севере Нигера, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на Reuters и на источники во французском оборонном ведомстве.
По данным собеседников агентства, пожелавших остаться неназванными, в составе конвоя в Нигер прибыли военнослужащие южных батальонов ливийской армии, сохранившие верность Муаммару Каддафи. Предположительно, заявили они, маршрут конвоя пролегал через территорию Алжира.
Французские военные также сообщили, что, по имеющимся у них сведениям, Муаммар Каддафи и его сын Сейф аль-Ислам рассматривали возможность присоединиться к этому конвою. Собеседники агентства предположили, что конечной точкой маршрута ливийского военного конвоя является Буркина-Фасо - страна, предложившая убежище Каддафи и членам его семьи. При этом французские военные дали понять, что не располагают сведениями о том, где в настоящий момент находятся Муаммар и Сейф аль-Ислам Каддафи.
При этом официальный представитель Каддафи Муса Ибрагим в ночь на 6 сентября в интервью одному из сирийских телеканалов заявил, что лидер джамахирии находится в Ливии, сообщает Agence France-Presse. "Каддафи прекрасно себя чувствует и занимается организацией обороны Ливии", - сказал Ибрагим. По его словам, сыновья Каддафи также остаются в стране, играют важную роль в сопротивлении и "готовы принести себя в жертву ради страны". Сам Муса Ибрагим, предположительно, находится в городе Бани-Валид, который взяли в осаду силы повстанцев.