«WikiLeaks». Ռոբերտ Քոչարյանը քննադատել է Սերժ Սարգսյանին
«WikiLeaks»–ը հրապարակել է 2009թ. սեպտեմբերին տեղի ունեցած` ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչի և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի զրույցը, որի ժամանակ Ռ. Քոչարյանը քննադատել է Սերժ Սարգսյանի վարած քաղաքականությունը։ Նա ասել է, որ Հայաստան–Թուրքիա հարաբերություններում Սերժ Սարգսյանը սխալ ուղղությամբ է գնում, և եթե այդ նախաձեռնությունը տապալվի, ու սահմանը չբացվի, դա միայն կվարկաբեկի Սարգսյանին և կվատացնի Սփյուռքի հետ հարաբերությունները:
Ռ. Քոչարյանը նկատել է, որ եթե թուրքերը Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելու ցանկություն ունեին, ապա Թուրքիան պարզապես պետք է սահմանը բացելու մասին փաստաթուղթ ստորագրեր։
Եվ հետո, ըստ ՀՀ երկրորդ նագահահի, ինքը վերջնաժամկետ կսահմաներ վավերացման համար, իսկ դա չանելու համար քննադատել է Սերժ Սարգսյանին՝ ասելով. «Հիմա Թուրքիան թելադրող է գործընթացում, իսկ մենք տեղ չունենք մանևրելու»։
Ռ. Քոչարյանը Ս. Սարգսյանին քննադատել է նաև պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելուն հավանություն տալու համար։ Նրան զարմացել է այդ կետին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի համաձայնությունը։
ՀՀ երկրորդ նախահն ընդգծել է, որ ինքը չի միջամտում Սերժ Սարգսյանի քաղաքականությանը, որովհետև այդ դեպքում չի կարող լռել և կառավարության քաղաքականության մասին ճշմարտությունը չասել։
ԱՄՆ փոխդեսպան Փենինգթոնն էլ գրել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը շարունակում է մատը պահել պետական զարկերակի վրա և կարծես սպասում է իր ժամին։

WikiLeaks: Роберт Кочарян раскритиковал проводимую Сержем Саргсяном политику
Сайт «WikiLeaks» опубликовал документ о беседе между послом США Мари Йованович и вторым президентом РА Робертом Кочаряном в сентябре 2009-го года, в которой Кочарян раскритиковал проводимую Сержем Саргсяном политику.
По его словам, в вопросе отношений Армении с Турцией Саргсян идет в неправильном направлении и если эта инициатива провалится и граница останется закрытой, то это только дискредитирует его и поставит под угрозу отношения с Диаспорой.
Роберт Кочарян добавил, что если у турок было желание установить отношения с Арменией и открыть границы, они  лишь должны были подписать документ, что границы открываются.
По словам экс-президента, он установил бы окончательные сроки для исполнения и подверг критике Сержа Саргсяна за то, что тот не сделал это. “Сейчас Турция является в процессе диктующей стороной, а у нас нет места для маневрирования”, - сказал Кочарян.
Кочарян подверг критике Саргсяна и за одобрение идеи создания комиссии историков. Его удивило и согласие главы МИД Эдварда Налбандяна в связи с этим.
Кочарян сказал, что не собирается вмешиваться в политику действующего президента, так как в этом случае не сможет молчать и не высказать то, что он думает по поводу проводимой правительством политики.
В подготовленном комментарии к письму вице-посол США Пеннингтон пишет, что Роберт Кочарян  продолжает держать палец на пульсе государственной жизни и ждет своего часа.