Ինչու չի խոսում, չի տեսնում, չի լսում Նիկոլի «քեռակինը»
Դատարանի դահլիճում ակնհայտ քաղաքական նպատակով կալանավորված Արմեն Գրիգորյանը մահանում է, նույն այդ Վիկտորինն ընդամենն ասում է, որ պետք է հետաքննել և հասկանալ։ Նախկինում եթե նման բան լիներ, քոքված Անդրեան կպատառոտեր իր կոկորդն ու կճամարտակեր ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների թեմայով, օրը մեջ ասուլիս կտար․․․ Հիմա նա ու իր կոլեգաներն այդպես չեն անում, քանզի մահացողն արևմտամետ/թուրքամետ չէր, սպանողն էլ թուրք–ադրբեջանական սեղանի տակ մտած անում է դրանց ասածները։
Մի խոսքով, Անդրեա Վիկտորինն իրեն պահում է ՔՊ–ական ուսապարկի պես կամ հանդես գալիս որպես Նիկոլի «քեռակին»։ Նա չի տեսնում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության աղաղակող ապօրինությունները, չի խոսում դրանց մասին և չի լսում այն օբյեկտիվ քննադատությունը, որը հնչում է ընդդիմադիր դաշտից ու հանրային սեկտորից։
Անդրեա Վիկտորինի այս պահվածքը պայմանավորված է այն բանով, որ Արևմուտքի հետաքրքրությունը Ռուսաստանն է։ Ավելի ճիշտ՝ Ռուսաստանի դեմ պայքարը։ Ու եթե դրա համար պետք է թքել Արևմուտքի կողմից պաշտպանվող արժեքների՝ ժողովրդավարության ու այլ պուպուշ բաների վրա, ապա վիկտորինները դա անում են առանց աչք թարթելու։ Քանզի արժեքներն աշխարհաքաղաքականության քողածածկույթն են։ Ընդամենը։
Ինչպես հայտնի է, Նիկոլ Փաշինյանը բավարարել ու բավարարում է թուրք–ադրբեջանական զույգի բոլոր նախապայմանները, պահանջները։
Եթե հայ–թուրք–ադրբեջանական բանակցային գործընթացը, որը խաբեությամբ անվանվում է «առանց նախապայմանների հայ–թուրքական երկխոսություն», հասնի ավարտին, ապա դա կնշանակի թուրք–ադրբեջանական օրակարգի լիակատար իրագործում, ինչի արդյունքում Ռուսաստանը կհեռացվի ոչ միայն Արցախից, այլ նաև Հայաստանից՝ այդտեղից բխող բոլոր կանխատեսելի հետևանքներով։ Անդրեավիկտորիններին այդ հետևանքները չեն հետաքրքրում։ Նրանք միգուցե հետագայում ցավակցական տեքստեր կարտասանեն հայ ժողովրդի դժբախտ ճակատագրի ու Հայաստանի կործանման թեմաներով, բայց դա հին ու «բարի» ավանդույթ է, ինչպիսին որ մենք տեսել ենք Եվրոպայի կատարմամբ՝ 1915թ․ ցեղասպանությունից հետո։
Արևմուտք–Ռուսաստան հակամարտության ու տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում ԵՄ–ն, օրինակ, ադրբեջանականգազով է հետաքրքրված և այդ գազը նրանց համար վեր է հայկական արյունից, ժողովրդավարությունից, մյուս պլպլան բաներից։ Ի դեպ, դա նորմալ է։ Ամեն երկիր պետք է իր շահի ու իր քաղաքացիների բարեկեցության մասին մտածի։ Այլ հարց է, որ մեզանում երբեմն պապից ավելի կաթոլիկ երևալու մոլուցք կա, հատկապես երբ մոլուցքի դրսևորումը վճարովի է։
Արևմուտքի համար հակառուսական գծի իրականացման հարցում ռազմավարական դաշնակիցներն այս տարածաշրջանում Թուրքիան ու Ադրբեջանն են։ Դրա համար էլ Անդրեա Վիկտորինը քեռակնոջ պես սիրում է Նիկոլ Փաշինյանին ու պաշտպանում նրա իշխանությունը, քանզի այն ամբողջությամբ սպասարկում է թուրք–ադրբեջանական օրակարգը։ Ահա և Վիկտորինի սիրո ամբողջ պատմությունը։
ՀՀ–ում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը հայտարարել է, որ մեզ մոտ քաղբանտարկյալներ չկան։
Արևմուտք–Ռուսաստան հակամարտության ու տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում ԵՄ–ն, օրինակ, ադրբեջանական գազով է հետաքրքրված և այդ գազը նրանց համար վեր է հայկական արյունից, ժողովրդավարությունից, մյուս պլպլան բաներից։ Ի դեպ, դա նորմալ է։ Ամեն երկիր պետք է իր շահի ու իր քաղաքացիների բարեկեցության մասին մտածի։ Այլ հարց է, որ մեզանում երբեմն պապից ավելի կաթոլիկ երևալու մոլուցք կա, հատկապես երբ մոլուցքի դրսևորումը վճարովի է։

Почему не говорит, не видит и не слышит «тетка» Никола
Арестованный с явно политической подоплекой Армен Григорян умирает в зале суда, а Викторин говорит, что нужно провести расследование и разобраться. Случись нечто подобное в прошлом, матерая Викторин надорвала бы свою глотку на тему нарушений демократии и прав человека, давая одну пресс-конференцию за другой… Сейчас она и ее коллеги так не поступают, поскольку скончавшийся не был прозаданым/протурецким, а убийца прилежно выполняет все турецко-азербайджанские требования.
Словом, Андреа Викторин ведет себя подобно ГД-аевскому рюкзаку или выступает в роли «тетки» Никола. Она не замечает вопиющих беззаконий власти Никола Пашиняна, не говорит о них и не слышит той объективной критики, которая звучит из оппозиционного поля и общественного сектора.
Подобное поведение Андреа Викторин обусловлено тем, что Запад интересует Россия. Вернее – борьба с Россией. И если ради этого нужно наплевать на отстаиваемые Западом ценности – демократию и т.п., то викторины делают это не моргнув и глазом. Эти ценности – завеса для геополитики.
Как известно, Никол Пашинян удовлетворил и продолжает удовлетворять все предусловия и требования турецко-азербайджанского тандема.
Если армяно-турецко-азербайджанский переговорный процесс, который лукаво называется «армяно-турецким диалогом без предусловий», достигнет своего логического завершения, то это будет означать полную реализацию турецко-азербайджанской повестки, в результате которой Россия будет вытеснена не только из Арцаха, но и из Армении, со всеми прогнозируемыми отсюда последствиями. Андреавикторин эти последствия не интересуют. Возможно, впоследствии они выдадут соболезнования по части несчастной доли армянского народа и гибели Армении, но это – уже старая «добрая» традиция, которую мы уже вкусили в исполнении Европы после геноцида 1915 года.
В условиях конфликта Запад-Россия и экономического кризиса Евросоюз, к примеру, заинтересован в азербайджанском газе, который для него превыше армянской крови, демократии и др. Кстати, это нормально. Каждая страна должна думать о своих интересах и благополучии собственных граждан. Другой вопрос, что у нас временами проявляется мания быть большими католиками, чем папа римский, в особенности когда это проплачивается.
В вопросе реализации антироссийской линии союзниками Запада в нашем регионе являются Турция и Азербайджан. Поэтому Андреа Викторин и любит Никола Пашиняна, подобно тетке, и защищает его власть, которая полностью обслуживает турецко-азербайджанскую повестку. Вот и вся история любви Викторин.
Посол ЕС в Армении Андреа Викторин заявила, что у нас нет политзаключенных.