Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը տարբեր պիտակավորումներ են տրվում՝ դավաճան, ստախոս, անգրագետ․․․, բայց ամենատիպիկ բնորոշումը մարդասպանն է։ Նիկոլի իշխանությունը մահաբեր է, այն միայն արյուն և աղետ է բերում մեր երկրին ու ժողովրդին։
Հիշե՛նք Նիկոլի մարդասպանության որոշ դրվագներ․
Մհեր Եղիազարյան․ մահացել է 2019թ․ հունվարի 26-ին՝ «Նուբարաշեն» ՔՀԿ-ում՝ 44 օր հացադուլի մեջ գտնվելուց հետո։
HayNews.am կայքի պատասխանատու 50-ամյա Եղիազարյանը ՀՔԾ-ի կողմից կալանավորվել էր 2018թ. դեկտեմբերի 3-ին: Նա մեղադրվում էր կաշառք տալու պատրվակով առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության համար՝ քրեական օրենսգրքի 178 հ․ 2-րդ և 3-րդ մասերով, 38-34-312 հ․ 2-րդ և 3-րդ մասերով:
Մհեր Եղիազարյանն իր կալանավորումը համարում էր ապօրինի, իսկ նախաքննությունն՝ ուղղորդված, ինչի համար էլ և հայտարարել էր հացադուլը։
Կորոնավարակ․ Նիկոլի ապաշնորհ, փնթի, անլուրջ և անպատասխանատու իշխանության գործելաոճի հետևանքով Հայաստանում հնարավոր չեղավ կանխել կորոնավարակի սկզբնական ալիքի տարածումը, իսկ հետո էլ՝ իրականացնել վարակի դեմ գրագետ պայքար։
Այս պահի դրությամբ մեր երկրում կորոնավարակից մահացել է շուրջ 9 հազար մարդ։ Սա՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության պաշտոնական տվյալներով։ Ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ մահացածների թիվը շատ ավելի մեծ է։
Մանվել Գրիգորյան․ մահացել է 2020թ. նոյեմբերի 19-ին։ Նիկոլական իշխանության կողմից հետապնդման էր ենթարկվում հայտնի «տուշոնկաների գործով»։ Պարզվեց՝ դա մոնտաժ է եղել։
Չնայած մի շարք ծանր հիվանդություններին՝ 64-ամյա Մանվել Գրիգորյանին շարունակում էին կալանքի տակ պահել և խոշտանգման ենթարկել։ Ավելի քան մեկուկես տարի անազատության մեջ գտնվելուց հետո Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց չհեռանալու մասին ստորագրությամբ։ Եվ սա միայն այն բանից հետո, երբ կալանավայրում Գրիգորյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացավ։ Խափանման միջոցի փոփոխությունից հետո փաստաբանները միջնորդություն էին ներկայացրել Գրիգորյանի հետագա բուժումը Ֆրանսիայում շարունակելու համար։ Միջնորդությունը մերժվել էր։
Հիշեցնենք, որ ՊՆ նախկին փոխնախարար Մանվել Գրիգորյանը հայտնի էր նաև նրանով, որ 2008թ․ մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ, ըստ որոշ տեղեկությունների, խոստացել էր անցնել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմը, սակայն հետագայում փոշմանել եր։ Տեր-Պետրոսյանն՝ ի նշան ողջույնի, անգամ նրա անունն էր վանկարկում Ազատության հրապարակի հանրահավաքի ժամանակ։
Կասկածներ կան, որ Մանվել Գրիգորյանին բանտում պահելով՝ Նիկոլը յուրօրինակ վրեժ էր լուծում 2008-ին իրենց չմիանալու համար։ Հիշեցնենք, որ Նիկոլի կազմակերպած մարտիմեկյան հանցագործության արդյունքում 10 մարդ սպանվեց, հարյուրավոր վիրավորներ ունեցանք, որոնց մեծ մասը՝ ոստիկաններ։
44-օրյա պատերազմի զոհեր․ 2020թ․ Նիկոլի հրահրած ու պարտված պատերազմի զոհերի թիվը, պաշտոնական տվյալներով, 3 հազար 825 է։ Ոչ պաշտոնական տվյալներով, այդ թիվը հատում է 5 հազարը։
Տասնյակ հազարավոր երիտասարդներ էլ դարձել են հաշմանդամ, հարյուր հազարավորները՝ տնավեր, անթիվ-անհամար օջախներ դժբախտացան, կորցրեցինք Արցախի ինքնիշխանությունը, տարածքների 75 տոկոսը։ Այսօր էլ թշնամին շարունակում է կրակել, սպանել և տեղակայված մնալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։ Անհայտ է համարվում 187 զինծառայողի և 21 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։ Հստակ չի նշվում ադրբեջանական բանտերում պահվող ռազմագերիների թիվը։ Փոխարենը, հայերի անցյալն ու ներկան կործանած, Եռաբլուրը կրկնապատկած նիկոլական մահաբեր իշխանությունը շարունակում է խաբել և մոլորեցնել հանրությանը՝ կեղծ խաղաղասիրական լոզունգներ հրամցնելով։
Սոնա Մնացականյան․ 2022թ․ ապրիլի 16-ին Լեո-Պարոնյան փողոցների խաչմերուկում 29-ամյա հղի կինը Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան ընթացքի ժամանակ վրաերթի ենթարկվեց և սպանվեց։
Ավտոշարասյան մեջ գտնվող Նիկոլ Փաշինյանն այդպես էլ չկանգնեց Սոնային օգնություն ցուցաբերելու և նրան թողեց փողոցում անօգնական ընկած։ Ավելին, հղի կնոջը վայրագ վրաերթի ենթարկած ՃՈ ավտոմեքենայի վարորդը մինչև հիմա ազատության մեջ է․ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժել է Նիկոլ Փաշինյանին ուղեկցող ՃՈ ավտոմեքենայի վարորդին կալանավորելու բողոքը։ Իսկ Սոնա Մնացականյանի հայրն ահազանգում է, որ գործով առկա որոշ ապացույցներ ոչնչացվել են։
Արմեն Գրիգորյան 2022թ․ հուլիսի 15-ին դատարանի դահլիճում՝ բոլորի աչքի առաջ, մահացավ պրոդյուսեր, Նիկոլ Փաշինյանի դաժան քննադատներից Արմեն Գրիգորյանը, ով շինծու հոդվածով կալանավորվել էր մայիսի 17-ին և ապօրինաբար պահվում էր ՔԿՀ-ի մենախցում։ Անգամ արգելված էր նրան տեսակցելը։
Արմեն Գրիգորյանը դարձավ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական զոհը, այս պահի դրությամբ՝ դեռ վերջինը։ Ու որպեսզի մահաբեր այս շղթան կանգնեցվի, պետք է օր առաջ վռնդել Նիկոլ Փաշինյանին և իր խմբակին իշխանությունից։
ՀԳ Նիկոլի իշխանության օրոք քիչ չեն նաև կասկածելի մահերը։
Գրիգորի Հայրապետով․ Պետական պահպանության ծառայության նախկին պետ, ով 2018թ․՝ Դուշանբեում Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հայտնի «վերելակային դիվանագիտության» միակ վկան էր։ 55-ամյա Հայրապետովը մահացել է 2022թ․ հունվարի 1-ին, պաշտոնական վարկածով՝ սրտի կաթվածից։
Հրաչյա Հարությունյան (Կրակեմ Հրաչ) ՊՊԾ նախկին պետ։ 2018թ․ «թավշյա հեղափոխությունից» 2 ամիս անց պաշտոնաթող է եղել։ Նրան փոխարինել է Գրիգորի Հայրապետովը։ Հրաչյա Հարությունյանը մահացել է 2021թ․ ապրիլի 15-ին, պաշտոնական վարկածով՝ կրկին սրտի կաթվածից։
Գեորգի Կուտոյան ԱԱԾ նախկին պետ։ 2020թ․ հունվարի 17-ին Երևանի Պարույր Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել էր նրա դին՝ հրազենային վիրավորումով: Պաշտոնական վարկածն ինքնասպանությունն է։ Պատճառը հայտնի չէ։ Նշենք, որ Գեորգի Կուտոյանն ԱԱԾ տնօրեն էր 2018թ․ մեր երկրի համար ճակատագրական իրադարաձությունների ժամանակ։
Աշոտ Կարապետյան Երևանի նախկին ոստիկանապետ։ Պաշտոնանկ էր արվել 2016թ. ՊՊԾ գնդի գրավումից և դրան հաջորդած հայտնի բախումներից հետո։ 2018թ․ իրադարձություններից հետո բնակվում էր ՌԴ-ում՝ Պյատիգորսկ քաղաքում։ 2019թ․ նոյեմբերի 28-ին, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, մահացել է գարեջրի մասնավոր գործարանում տեղի ունեցած պայթյունից։
Հայկ Հարությունյան ՀՀ նախկին ոստիկանապետ։ 2019թ․ սեպտեմբերի 24-ին Բջնիի առանձնատանը հայտնաբերվել էր նրա դին՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով: Քրգործ հարուցվեց ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով։ Հետագայում գործը կարճվեց։
Գուրգեն Եղիազարյան ԱԱԾ տնօրենի նախկին տեղակալ։ Մահացել է 2020թ․ հոկտեմբերի 28-ին։ Կորոնավիրուսով վարակված Գուրգեն Եղիազարյանը հրաժարվում էր հիվանդանոցային բուժումից՝ կասկածներ ունենալով, որ նիկոլական ռեժիմն իրեն կսպանի։ Նա նիկոլենց ամենասուր քննադատներից էր։
Այսպիսով, 2018-ից հետո, կասկածելի հանգամանքներում, մահացել են ԱԱԾ նախկին տնօրեն, ԱԱԾ տնօրենի նախկին տեղակալ, ՀՀ նախկին ոստիկանապետ, ԱԱԾ Պետական պահպանության ծառայության երկու նախկին պետ, ՊՆ նախկին փոխնախարար, Երևանի նախկին ոստիկանապետ։

За властью Никола Пашиняна закрепились самые различные ярлыки – предатели, лжецы, невежды…, но самое характерное для них определение – убийцы. Власть Никола смертоносна, она приносит нашей стране и народу лишь кровь и бедствия.
Вспомним несколько эпизодов совершенных Николом убийств.
Мгер Егиазарян. Он скончался 26 января 2019-го в УИУ «Нубарашен», на 44-ый день объявленной им голодовки.
Ответственный сайта «HayNews.am» 50-летний Егиазарян был арестован Специальной следственной комиссией 3 декабря 2018 года. Он обвинялся в мошенничестве в особо крупном размере под предлогом дачи взятки, по п. 2 и 3 ст. 178, п. 2 и 3 ст. 38-34-312 УК Армении.
Мгер Егиазарян считал свой арест незаконным, а предварительное следствие – направляемым извне, в связи с чем и объявил голодовку.
Коронавирус. Вследствие бездарной, неряшливой, несерьезной и безответственной деятельности Никола в Армении не удалось предотвратить распространение первоначальной волны коронавируса, а затем – вести грамотную борьбу с эпидемией.
На данный момент в нашей стране от последствий коронавируса, согласно официальным данным Минздрава РА, скончались 9 тысяч человек. По неофициальным данным, количество смертей намного больше.
Манвел Григорян скончался 19 ноября 2020 года. Он подвергался преследованию со стороны николовской власти по «делу о тушенках». Впоследствии выяснилось, что это был монтаж.
Несмотря на ряд тяжелых заболеваний, 64-летнего Манвела Григоряна продолжали удерживать под арестом и подвергать пыткам. После полутора лет пребывания под стражей мера пресечения в отношении Григоряна была изменена на подписку о невыезде. И это лишь после того, как состояние здоровья Григоряна резко ухудшилось. После изменения меры пресечения адвокаты подали ходатайство о продолжении лечения Григоряна во Франции, которое было отклонено.
Напомним, что бывший замминистра обороны РА Манвел Григорян был известен также тем, что в ходе событий 1 марта 2008 года, согласно некоторой информации, пообещал перейти на сторону Левона Тер-Петросяна, но затем передумал. В знак приветствия Тер-Петросян даже скандировал его имя на митинге на площади Свободы.
Есть подозрения, что, удерживая Манвела Григоряна в тюрьме, Никол своеобразно мстил ему за неприсоединение к ним в 2008-ом. Напомним, что в результате организованного Николом первомартовского преступления погибли 10 человек, сотни людей получили ранения, большинство из которых – полицейские.
Жертвы 44-дневной войны. Количество жертв спровоцированной и проигранной Николом войны, по официальным данным, составляет 3825. По неофициальным данным, погибло более 5 тысяч человек.
Еще десятки тысяч молодых парней стали инвалидами, сотни тысяч наших сограждан лишились крова, мы потеряли государственность и 75 процентов территорий Арцаха. Сегодня же враг продолжает стрелять, убивать и находиться на суверенной территории Армении. Пропавшими без вести считаются 187 военнослужащих и 21 гражданское лицо. Не озвучивается точное число удерживаемых в азербайджанских тюрьмах военнопленных. Вместо этого потерявшая прошлое и настоящее армян, удвоившее размеры военного пантеона «Ераблур» смертоносная николовская власть продолжает врать и водить общество за нос, подсовывая ему фальшивые миролюбивые лозунги.
Сона Манцаканян. 16 апреля 2022 года на перекрестке улиц Лео-Пароняна 29-летняя беременная женщина подверглась смертельному наезду со стороны кортежа Никола Пашиняна.
Находившийся в машине Никол Пашинян так и не остановился для оказания Соне первой помощи и оставил ее в таком состоянии. Более того, совершивший наезд водитель машины Дорожной полиции до сих разгуливает на свободе: Апелляционный уголовный суд РА отклонил жалобу на отказ арестовать сопровождавшего Никола Пашиняна полицейского. Отец же Соны Мнацаканян бьет тревогу, что некоторые из улик по уголовному делу были уничтожены.
Армен Григорян. 15 июля 2022 года в зале суда у всех на глазах скончался продюсер, резкий критик Никола Пашиняна – Армен Григорян, который 17 мая был арестован по сфабрикованному уголовному делу и незаконно удерживался в камере-одиночке УИУ, а свидания с ним были строго воспрещены.
Армен Григрян стал очередной и, к сожалению, не последней на данный момент жертвой Никола Пашиняна. И дабы эта смертоносная цепь была разорвана, нужно днем ранее прогнать Никола Пашиняна и его клику из власти.
P.S. При власти Никола было также немало подозрительных смертей.
Григорий Айрапетов. Бывший начальник Службы государственной охраны, который в 2018-ом в Душанбе был единственным свидетелем известной «лифтовой дипломатии» Никола Пашиняна и Ильхама Алиева. 55-летний Айрапетов умер 1 января 2022 года, по официальной версии, от сердечного приступа.
Грачья Арутюнян («Кракем» Грач). Бывший начальник Службы государственной охраны, который был освобожден от занимаемой должности спустя 2 месяца после «бархатной революции». Его заменил Григорий Айрапетов. Грачья Арутюнян умер 15 апреля 2021 года, по официальной версии, опять же от сердечного приступа.
Георгий Кутоян. Бывший глава Службы национальной безопасности. 17 января 2020 года в одной из квартир на улице Паруйра Севака в Ереване было обнаружено его тело с огнестрельным ранением. Официальной версией было самоубийство. Причина неизвестна. Отметим, что Георгий Кутоян был главой СНБ в ходе судьбоносных для нашей страны событий 2018 года.
Ашот Карапетян. Бывший начальник полиции Еревана. Он был уволен после захвата полка ППС в 2016 году и последовавших за этими событиями столкновений. После событий 2018-го он проживал в РФ, в городе Пятигорск. 28 ноября 2019 года, согласно официальному сообщению, он умер в результате взрыва в частной пивоварне.
Айк Арутюнян. Бывший начальник полиции Армении. 24 сентября 2019 года в особняке в Бжни было обнаружено его тело с огнестрельным ранением в области головы. Уголовное дело было возбуждено по признакам статьи о доведении до самоубийства. Впоследствии дело было прекращено.
Гурген Егиазарян. Бывший замглавы СНБ. Умер 28 октября 2020 года. Болевший коронавирусом Гурген Егиазарян отказывался от стационарного лечения, имея подозрения, что николовский режим доведет его до смерти. Он был одним из наиболее острых критиков николовцев.
Итак, после 2018-го при подозрительных обстоятельствах умерли бывший глава СНБ, экс-замглавы СНБ, бывший начальник Полиции, двое экс-глав СГО СНБ, бывший замминистра обороны, экс-начальник полиции Еревана.