Սամվել Կարապետյան. «Մեր իշխանություններն այսօր մեր հասարակության ընդհանուր նկարագրի հայելին են»
«Ուրբաթ» ակումբում, պատասխանելով «7օր»-ի, ինչո՞ւ հուշարձանների պահպանության խնդիրը պետական մակարդակով չի բարձրացվում հարցին, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը պատասխանել է.
-Սա շատ խորքային խնդիր է։ Մենք մեր պատմական հուշարձաններին տեր ենք ու պահապան ենք այնքանով, որքանով որ դրա կրողն ենք այսօր։ Պետության այրերը հասարակության ծոցից են դուրս եկել, և, եթե հասարակությունն ազգային գիտակցություն և մտածողություն չունի, ապա այդ անհատներն էլ  չեն կարող ունենալ։ Մեր իշխանություններն այսօր մեր հասարակության ընդհանուր նկարագրի հայելին են։
Բանախոսի կարծիքով, իշխանության ապազգային քայլերը բխում են հենց առկա իրավիճակից։ Ըստ Սամվել Կարապետյանի, ապազգային է, օրինակ, «Թուրքիայի հետ սահմանի բացում» արտահայտությունը, քանի որ «սահմանը բացվում է ոչ թե Թուրքիայի, այլ Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի միջև, չէ՞ որ այդ տարածքները մեր բնօրանն են»։
Նա նաև նշել է, որ նշված խնդիրները բազմիցս ներկայացվել են տարբեր նախարարություններին և պետական այրերին, սակայն նրանց կողմից ոչ մի արձագանք չի հետևել։

Самвел Карапетян: «Наши власти сегодня являются зеркальным отражением...»
В клубе  «Урбат» специалист по памятникам Самвел Карапетян на вопрос «7օր» о том, почему вопрос сохранения памятников не поднимается на государственный  уровень, ответил:
-Это глубинная проблема. Мы являемся хозяевами наших исторических памятников и заботимся о них настолько, насколько мы являемся носителями той культуры, частью которой они являются. Государственные мужи вышли из народа, и если у общества нет национального сознания и мышления, то и индивиды не могут быть их носителями. Наши власти сегодня являются зеркальным отражением общей картины нашего общества.
По мнению С.Карапетяна, анациональные шаги нашего государства исходят из нынешней ситуации. Анационально, например, выражение «открытие границы с Турцией», так как «граница открывается не между Турцией и РА, а между Республикой Армения и Арменией, ведь эти земли являются нашей колыбелью».
Он также отметил, что эти проблемы неоднократно были представлены различным министерствам и государственным мужам, однако они не получил никакого отклика.