Նիկոլ Փաշինյանի պրոադրբեջանական մեկնաբանությունների բուն պատճառը
Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման թեմայով Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար հանդես է գալիս մեկնաբանություններով: Նրա ձևակերպումներն այնպիսին են, որ գալիս ես հետևյալ եզրակացության՝ նա կա՛մ ավարտված դավաճան է, կա՛մ ծայրահեղ հիմար: Կա տեսակետ, որ երկուսը միասին:
Նիկոլը ստում է: Նրա այդ ստերին բազմիցս ենք անդրադարձել ու ստիպված ենք կրկին անդրադառնալ, քանզի եթե ստի դեմը չես առնում, ապա փորձ է արվում այն ճշտի տեղ անցկացնել:
Նիկոլի սուտը կոնկրետ միտում ունի: Ի՞նչ է ասում նա: Եթե ամփոփ ներկայացնենք նրա սուտը, ապա կստանանք այս պատկերը՝ «Ես մեղավոր չեմ: Նախկիններն են Ղարաբաղը հանձնել ու գցել խեղճ հարիֆիս գրպանը, ես ի՞նչ կարող էի անել»:
Նիկոլը Մադրիդյան սկզբունքները մեկնաբանում է Ադրբեջանի օգտին: Մեկնաբանում է այնպես, որ նույնիսկ Ալիևն այդպես չի մեկնաբանում:
Ըստ նրա՝ Մադրիդյան սկզբունքներում առկա այն ձևակերպումը, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակի համար պետք է տեղի ունենա հանրաքվե, նշանակում է, որ Ղարաբաղը կարող էր լինել Ադրբեջանի կազմում: Նիկոլը նաև ասում է, որ նոր հանրաքավեի կետով չեղյալ է համարվել 1991-ի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած Արցախի անկախության հանրաքվեն: Սա սուտ է, լկտի սուտ: Նույնիսկ Ալիևն է հայտարարում, որ մինչև Նիկոլի իշխանության գալն իրեն ստիպում էին ճանաչել Արցախի անկախությունը:
Եթե 1998-ից սկսած, ինչպես Նիկոլն է պնդում, ՀՀ իշխանությունները բանակցել էին Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելու համար, ապա ինչո՞ւ հայր ու որդի Ալիևները չէին վերցնում այն: Եթե ՀՀ իշխանությունները բանակցել են Մեղրիի շուրջ, ապա ինչո՞ւ ադրբեջանցիները չէին վերցնում այն: Ի՞նչ է, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողները 20 տարուց ավելի համոզում էին Ալիևներին, որպեսզի նրանք վերցնեն Ղարաբաղը, իսկ Ադրբեջանի ղեկավարները համառորեն չէին վերցնո՞ւմ: Ո՞ւմ է էշի տեղի դնում Նիկոլ Փաշինյանը՝ իրե՞ն, համանախագահողների՞ն, Ալիևների՞ն, թե՞ իրեն հավատացող պողոսներին: Պարզ չէ՞, որ ՀՀ իշխանությունները ձգտել են Արցախի անկախության ու միջազգային ճանաչման, իսկ Ադրբեջանը ձգտել է Արցախը վերցնել: Դրա համար էլ հակամարտող կողմերը չէին գալիս ընդհանուր եզրակացության ու բանակցությունները ձգվում էին, ձգվում էին այնպես, ինչպես տասնամյակներ ձգվող աշխարհի այլ հակամարտությունների բանակցությունները: Ղարաբաղյանն էլ կարող է տասնամյակներ տևել, բայց Նիկոլն ուզում է ամեն ինչ հանձնել, թեման փակել ու «Սերգո ջանին լավ, ավելի ճիշտ՝ խաղաղ ապրեցնել», թեև հիմա ասում է, որ հանձնելը դեռ խաղաղության երաշխիք չէ, բայց դե պետք է հանձնել:
Ինչ վերաբերում է Մադրիդյան սկզբունքներով նախատեսված հանրաքվեին, ապա դա տեղի էր ունենալու Արցախի միջազգային ճանաչման համար, քանզի 1991-ի հանրաքվեն անցկացվել էր այլ պայմաններում ու այլ քարտեզով:
Ինչպես հայտնի է, 1991-ից հետո տեղի է ունեցել լայնամասշտաբ պատերազմ, որի արդյունքում փոխվել է Արցախի տարածքը: Այն ընդլայնվել է: Մադրիդյան սկզբունքները «Տարածքներ՝ Արցախի կարգավիճակի դիմաց» բանաձևի շրջանակներում էին: Բնական է, որ հայկական կողմը պնդում էր, որ Արցախի կարգավիճակը չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, իսկ Ալիևը հակառակն էր պնդում: Դրա համար էլ լուծում չէր գտնվում: Ասել է թե՝ Ղարաբաղը ոչ թե հանձնվել էր մինչև Նիկոլի վարչապետի աթոռին հայտնվելը, այլ դրա շուրջ տեղի էին ունենում անզիջում բանակցություններ: Իսկ պատերազմ չէի լինում, քանզի հայկական կողմը չէր տալիս դրա ֆորմալ լեգիտիմության առիթը, միջազգային հանրությունը դեմ էր դրան ու կար ուժերի բալանս:
Հիմա Նիկոլը բացահայտ ադրբեջանամետ մեկնաբանություններ է ներկայացնում Մադրիդյան սկզբունքների պահով, որպեսզի թաքցնի իր հանցագործությունները, արդարացնի իր արած զիջումներն ու սպասվելիք զիջումները: Նիկոլն ասում է՝ միևնույն է Ալիևը չէր համաձայնելու Արցախի անկախությանը: Պարզ չի՞, որ չէր համաձայնելու: Հայկական կողմն էլ պետք է չհամաձայներ Արցախի կորստին, ոչ թե պատերազմի առիթ տար ու ամեն ինչ աներ պարտվելու համար:
Իրականությունն այն է, որ Նիկոլը 2018-ի մայիսի 9-ից սկսած ամեն ինչ արեց (դավաճանաբա՞ր, թե՞ հիմարաբար, «հերձումը» ցույց կտա), որպեսզի բանակցային գործընթացը մտնի փակուղի, կազմաքանդեց բանակը, պառակտեց հասարակությանը, փչացրեց հայ-ռուսական հարաբերությունները, հնարավորություն տվեց Թուրքիային մտնել մեր տարածաշրջան ու պատերազմել Հայաստանի դեմ:
Իր այս պետական հանցագործությունները կոծկելու համար Նիկոլը լկտիաբար ստում է, նենգափոխում է բանակցային գործընթացի էությունը և բացահայտորեն հանդես գալիս Ադրբեջանի օգտին: Նպատակն իր կաշին փրկելն է: Այդ փրկությունը նա տեսնում է թուրք-ադրբեջանական օրակարգի սպասարկման միջոցով:
Նիկոլն իր իշխանության պահպանման ու ֆիզիկական անվտանգության ապահովումը տեսնում է թուրքական գծի մեջ: Դրա համար էլ ժամերով հակապետական քարոզ է տանում լրագրողներից թաքնված ինքնաասուլիսների ու այլ միջոցառումների ժամանակ:

Реальная причина проазербайджанских комментариев Никола Пашиняна
Никол Пашинян периодически выступает с комментариями на тему нагорно-карабахского урегулирования. Причем все его формулировки таковы, что невольно приходишь к выводу: он – или конченный предатель, или полный идиот. Есть мнение, что оба вместе.
Никол лжет. Мы неоднократно обращались к его лжи, и вынуждены делать это снова, так как, если не пресекать это, то будут предприниматься попытки выдать ее за правду.
Ложь Никола имеет конкретное намерение. О чем он говорит? Если обобщить, то получится следующая картина: «я не виноват, бывшие сдали Карабах и подкинули это мне, бедолаге, в карман – что я мог поделать?»
Никол трактует Мадридские принципы в пользу Азербайджана. Причем делает это так, что даже дает фору Алиеву.
Согласно ему, прописанная в Мадридских принципах формулировка о том, что окончательный статус Арцаха должен определиться в ходе референдума, означает, что Карабах мог быть в составе Азербайджана. Никол говорит также, что пунктом о новом референдуме был признан недействительным прошедший 10 декабря 1991 года референдум о независимости. Это – ложь, причем самая наглая. Даже Алиев заявляет, что до прихода Никола к власти его заставляли признать независимость Арцаха.
Если начиная с 1998-го, как утверждает Никол, власти РА переговаривались вокруг оставления Арцаха в составе Азербайджана, тогда почему отец и сын Алиевы не забирали его? Если власти РА переговаривались вокруг Мегри, тогда почему Азербайджан не согласился его забрать? Неужели сопредседатели Минской группы ОБСЕ более 20 лет уговаривали Алиевых забрать Карабах, а руководители Азербайджана упорно не хотели этого делать? Кого принимает за дураков Никол Пашинян? Себя? Сопредседателей? Алиевых или верящих ему погосов? Разве не понятно, что власти РА стремились к независимости Арцаха и его международному признанию, а Азербайджан – к его захвату? Поэтому стороны конфликта и не приходили к общему знаменателю, и переговоры затягивались, как и многие другие переговоры по различным конфликтам. Переговоры по Карабаху тоже могли длиться десятилетия, но Никол хочет всё сдать, закрыть тему и «обеспечить Серго джану хорошую, вернее – мирную жизнь», хотя сейчас и заявляет, что сдача – это еще не гарантия, но сдать всё же нужно.
Что касается предусмотренного Мадридскими принципами референдума, то он должен был состояться для международного признания Арцаха, так как референдум 1991-го проходил в иных условиях и границах.
Как известно, после 1991-го произошла широкомасштабная война, в результате которой изменились границы Арцаха. Они расширились. Мадридские принципы были в рамках формулы «Территории в обмен на статус Арцаха». Естественно, что армянская сторона настаивала, что статус Арцаха не должен быть в составе Азербайджана, а Алиев хотел обратного. Поэтому и не находили решения. То есть не так, что Арцах был сдан еще до прихода Никола к власти. Вокруг этого вопроса шли бескомпромиссные переговоры. Войны же не было, так как армянская сторона не предоставляла для этого формального легитимного повода, международное сообщество выступало против и присутствовал баланс сил.
Сейчас Никол выступает с явно проазербайджанскими комментариями по части Мадридских принципов, чтобы скрыть свои преступления, оправдать сделанные им и еще предстоящие уступки. Никол говорит, что Алиев всё равно не согласился бы с независимостью Арцаха. Разве не понятно, что не согласился бы? Армянская сторона тоже должна была не соглашаться на потерю Арцаха, а не давать повод для войны и делать всё для поражения.
Реальность в том, что начиная с 9 мая 2018-го Никол делал всё (в силу своей предательской сущности или тупости – покажет «вскрытие»), чтобы переговорный процесс зашел в тупик, армия развалилась, общество раскололось, армяно-российские отношения испортились, Турции была дана возможность войти в наш регион и воевать с Арменией.
Для сокрытия своих преступлений в отношении государства Никол нагло лжет, искажает суть переговорного процесса и открыто выступает в пользу Азербайджана. Цель – спасти свою шкуру. И он видит это спасение в обслуживании турецко-азербайджанской повестки
Никол видит сохранение своей власти и обеспечение физической безопасности в следовании турецкой линии. Поэтому и ведет соответствующую пропаганду в ходе различных мероприятий и пресс-конференций самому себе, прячась от журналистов.