Նիկոլ Փաշինյանըկոմպլեքսներ ունի: Դրանցից մեկի անունը «երկնիշ տնտեսական աճ» է: Նա անպայման ուզում է վիճակագրորեն երկնիշ աճ արձանագրել, որպեսզի նմանվի կամ գոնե հետ չմնա իր գլխավոր ընդդիմախոսից:
ՀՀ պետական վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է այս տարվա հունվար-մայիսի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող տվյալները: Ըստ այդմ՝ այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն (ՏԱՑ) աճել է 10,2 տոկոսով: Այս տարվա մայիսին արձանագրված ՏԱՑ-ը նախորդ տարվա մայիսի ՏԱՑ-ի համեմատ ավելացել է 13 տոկոսով:
Այս ցուցանիշները Նիկոլին հնարավորություն են տվել թվային աճպարարության դիմել, թե բա փողոցային պայքարի օրերին երկնիշ տնտեսական աճ ենք արձանագրել: Սա Նիկոլի հերթական սուտն է: Հերթական մանիպուլյացիան:
Նախ նկատենք, որ ՏԱՑ-ը չպետք է շփոթել տնտեսական աճի հետ: Դրանք տարբեր բաներ են:
Ինչ վերաբերում է երկնիշ աճին, ապա այստեղ շատ պարզ բացատրություն կա: ՏԱՑ-ի ցուցանիշը դարձել է երկնիշ, քանզի գներն են աճում:
Ըստ նույն պաշտոնական աղբյուրների՝ սպառողական գների ինդեքսն այս տարվա հունվար-մայիսին աճել է 7,7 տոկոսով: Այս տարվա մայիսը նախորդ տարվա մայիսի նկատմամբ ունի գների աճ 9 տոկոսով:
Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը 2021-ի հունվար-մայիսին 2022-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցածր է եղել 9,6 տոկոսով, իսկ այս տարվա մայսին նախորդ տարվա մայիսի համեմատ արձանագրվել է նույն ինդեքսի աճ 5 տոկոսով:
Աճել են լայն սպառման ապրանքների գները, հատկապես սնունդը: Որոշ ապրանքատեսակների մասով ունենք երկնիշ գնաճ: Այս պայմաններում խոսել երկնիշ տնտեսական աճից «հեղափոխական» աճպարարություն է: Եթե Նիկոլի սիրտը երկնիշ կամ նույնիսկ եռանիշ տնտեսական աճ է ուզում, ապա իրենք կարող են գները եռանիշ բարձրացնել և հոպլյա՝ տնտեսության եռանիշ աճն ապահովված է:
Բարձր գնաճի պայմաններում բնական է, որ անվանական առումով ՀՆԱ-ն կարող է աճել, բայց դա իրական աճ չէ: Դա աճ է՝ ՀՀ քաղաքացիների վրա գնաճային հարկ դնելու և աղքատանալու պայմաններում: Մենք հիմա դրա ականատեսն ենք:
Իրական տնտեսական աճն արձանագրվում է այն դեպքում, երբ ունենք տանելի գնաճ (տարեկան 4 տոկոսի սահմաններում), շուկայում իրացված ապրանքների ու ծառայությունների ծավալի ավելացում, բնակչության վճարունակ պահանջարկի մեծացում: Մյուս բաները նիկոլություն են:
«Երկնիշ» աճը և նիկոլական աճպարարությունը
Նիկոլ Փաշինյանը կոմպլեքսներ ունի: Դրանցից մեկի անունը «երկնիշ տնտեսական աճ» է: Նա անպայման ուզում է վիճակագրորեն երկնիշ աճ արձանագրել, որպեսզի նմանվի կամ գոնե հետ չմնա իր գլխավոր ընդդիմախոսից:

У Никола Пашиняна комплексы. Один из них называется «двузначный экономический рост». Он непременно хочет зафиксировать двузначный рост, чтобы быть похожим или хотя бы не отставать от своих главных оппонентов.
Национальный статистический комитет РА опубликовал социально-экономические показатели за январь-май текущего года. Причем показатель экономической активности (ПЭА) за первые 5 месяцев этого года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, вырос на 10,2%. ПЭА за май этого года, по сравнению с тем же месяцем прошлого, вырос на 13%.
Эти показатели позволили Николу прибегнуть к жонглированию цифрами, мол, в дни уличной борьбы мы зафиксировали двузначный экономический рост. Это очередная ложь Никола. Его очередная манипуляция.
Для начала отметим, что ПЭА не нужно путать с экономическим ростом. Это разные вещи.
Что касается двузначного роста, то здесь имеется весьма простое объяснение. ПЭА стал двузначным, так как растут цены.
Согласно данным тех же официальных источников, индекс потребительских цен в январе-мае этого года вырос на 7,7%. В мае текущего года, по сравнению с тем же месяцем прошлого года, цены вросли на 9%.
Индекс цен на промышленные товары в январе-мае 2021-го, по сравнению с аналогичным периодом 2022-го, был ниже на 9,6%, а в мае этого года, по сравнению с маем прошлого, тот же индекс вырос на 5%.
Выросли цены на товары широкого потребления, в особенности на продукты питания. По части некоторых товаров присутствует двузначный рост цен. Говорить в этих условиях о двузначном экономическом росте – «революционное» фокусничество. Если душа Никола хочет двузначного или даже трехзначного экономического роста, то они могут повысить цены в трехзначных выражениях, и трехзначный экономический рост обеспечен.
В условиях высокого роста цен естественно, что номинально ВВП может вырасти, но это не будет реальным ростом. Это рост в условиях инфляционного налогообложения и обеднения граждан РА. Свидетелями именно этого мы сейчас и являемся.
Реальный экономический рост фиксируется тогда, когда имеется приемлемый рост цен (в пределах 4% в год), увеличивается объем реализованных на рынке товаров и услуг, растет платежеспособный спрос населения. Остальное из области николизма.
«Двузначный» рост и фокусничество Никола