Նիկոլի իրական կարգախոսը՝ «Ապագա չկա՛»
Նիկոլ Փաշինյանն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցեց «Ապագա կա՛» կարգախոսով, որը օրուելյան ոճի էր, քանզի կսազեր միայն «Անասնաֆերմայի» հերոսներին:
Նիկոլի «Ապագա կա՛»-ն երեք բաղադրիչ ուներ՝
1.խաղաղության դարաշրջան,
2.թալանի դեմ պայքար,
3.լավ կյանքի ապահովում:
Սկսենք վերջին կետից:
Նիկոլը լավ կյանքը խոստանում էր Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելով ու պղնձաձուլարան կառուցելով:
Նիկոլի ասածն այն էր, որ պետք է բավարարել մեր թշնամի հարևանների ուզածները, սահմանները բացել, ճանապարհները բացել ու լավ ապրել: Դե իսկ պղնձաձուլարանն էլ որպես բոնուս (սրա մասին հիմա «մոռացել» են):
Իրականությունն այն է, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը, Շուշիում կնքած հակահայկական հռչակագրի շրջանակներում, աշխատում են Հայաստանի ու Արցախի դեմ: Եթե նրանց պահանջներն ու պայմանները բավարարվեն, ապա ոչ թե կյանքը կլավանա, այլ զոհասեղանին կհայտնվեն Հայաստանն ու Արցախը: Հիմա մենք այդ գործընթացի ականատեսն ենք:
Լավ կյանքի մասով ՀՀ հպարտ ու ոչ հպարտ քաղաքացիները ստացել են գների աճ, աղքատության ավելացում ու խոր անորոշություն: Տարադրամային քաղաքականության արդյունքում քաղաքացիները թալանվում են, տուժում է արտահանումը, ավելի քիչ ապրանք ու ծառայություն են կարողանում ձեռք բերել դրսի տրանսֆերներով ապրող հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ:
Քաղաքացին թալանվում է տարբեր ձևերով: Եվ սա մուրճը ձեռքին թալանի դեմ պայքարի խոստում տված Նիկոլի իշխանության օրոք: Շարքային քաղաքացիներն աղքատանում են Նիկոլի շրջապատի կտրուկ հարստացման պայմաններում: Ստացվում է, որ երբ Նիկոլն ասում էր՝ «Ապագա կա՛», նկատի ուներ իր «կռուգի» լավ ապագան ու մյուսների դժբախտ ու դժգույն ապագան: Իսկ երբ մուրճ էր ճոճում, ճոճում էր այն իր ընտրողների գլխին իջեցնելու հեռանկարով: Նրա բոլոր ասածները միշտ հակառակ նշանով են կատարվել:
Ինչ մնում է խաղաղությանը, ապա Նիկոլն արդեն խոսում, ավելի ճիշտ՝ վախեցնում է նոր պատերազմով, որպեսզի արդարացնի իր զիջածներն ու զիջելիքը:
Եթե մի պահ ընդունենք, որ Նիկոլն իրոք սացել է 680 հազար քվե, ապա նա ու իր թիմն այլևս լեգիտիմ չեն, քանզի բոլոր կետերով խաբել են իրենց հավատացողներին:
Ոչ լեգիտիմության հարցը քաղաքականության մեջ առաջացնում է վակում: Թե ինչպես և ում միջոցով կլցվի վակումը, արդեն այլ խոսակցության թեմա է:

Реальный лозунг Никола – «Будущего нет»
Никол Пашинян принял участие во внеочередных парламентских выборах с оруэлловским лозунгом «Будущее есть», присущим героям «Скотного двора».
«Будущее есть» Никола имело 3 компонента:
1. эпоха мира,
2. борьба с разграблением,
3. обеспечение хорошей жизни.
Начнем с последнего.
Никол обещал хорошую жизнь посредством налаживания отношений с Турцией и Азербайджаном и строительства медеплавильного комбината.
Согласно Николу, нужно удовлетворить требования наших врагов, открыть дороги и хорошо жить. Ну а медеплавильня – в качестве бонуса (об этом они уже «забыли»).
Реальность же в том, что Турция и Азербайджан, в рамках подписанной в Шуши декларации, работают против Армении и Арцаха. Если их требования и условия будут удовлетворены, то наступит не хорошая жизнь, а конец Армении и Арцаха, которые будут принесены в жертву. Сейчас мы являемся свидетелями именно этого процесса.
По части хорошей жизни гордые и не столь граждане РА получили рост цен, повышение уровня бедности и полную неопределенность. В результате валютной политики граждане обворовываются, страдает экспорт, а живущие на трансферты из-за границы сотни тысяч наших сограждан приобретают меньше товаров и услуг.
Граждан обворовывают самыми различными способами. Причем делает это власть во главе с Николом, обещавшим с молотком в руках бороться с разграблением. Рядовые граждане беднеют на фоне резкого обогащения окружения Никола. Получается, что «Будущее есть» касалось узкого круга лиц, а остальным было отведено мрачное и несчастное будущее. Ну а когда сотрясали молотком, то ударить им собирались по голове своих же избирателей. Все обещания Никола реализовывались с противоположным смысле.
Что касается мира, то Никол уже говорит, вернее – запугивает новой войной, чтобы оправдать свои уступки и предстоящие сдачи.
Если принять на какой-то момент, что Никол действительно набрал 680 тысяч голосов, то он и его команда впредь нелегитимны, так как обманули поверивших им людей по всем пунктам.
Нелегитимность порождает в политике вакуум. А как и кем будет заполнен этот вакуум, тема для отдельного разговора.