Հաստատվեց խորհրդարանական վերջին ընտրությունների ոչ լեգիտիմությունը
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ լիազորությունները կասեցված նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը հրապարակել է ձայնագրություն, որի արժանահավատությունը կասկածի տակ չի դրել կողմերից եւ ոչ մեկը։
Ձայնագրությունը պարունակում է հանցանքի ակնհայտ տարրերի, ՍԴ կազմի նկատմամբ ապօրինի միջամտության համեմատականներ, քրեական գործերին միջամտությունների և կոնկրետ պահանջների չկատարման դեպքում սպառնալիքների փաստեր։
Այդ հանգամանքները պետք է քննության առարկա դառնան այն իրավապահ մարմինների կողմից, որոնց, փաստացի, ըստ հրապարակված ձայնագրության, պարտադիր կատարման ցուցումներ է կարողանում տալ Բարձրագույն դատական խորհրդի հայտնի անդամը՝ Գագիկ Ջհանգիրյանը։
Ձայնագրությունը նաև պարունակում է քաղաքական գործունեությանը միջամտելու խոստում, և դրա հետևանքները փաստացի արձանագրված են միջազգային հանրության կողմից իբր արդար ու թափանցիկ խորհրդարանական ընտրություններով։
Սույնով «Հայաստան» դաշինքն արձանագրում է․
1. խորհրդարանական վերջին ընտրությունների լեգիտիմիության բացակայությունը, որը մեր կողմից քանիցս հիմնավորվել էր, այլեւս հաստատվում է նաև դատական համակարգի հստակ կանխակալ տրամադրվածության, միջամտության անհերքելի փաստով,
2. նման վարքագիծ ու արարքներ թույլ տված բարձրաստիճան պաշտոնյա Գագիկ Ջհանգիրյանն այլևս չի կարող պաշտոնավարել,
3. ակնհայտ է, որ Հայաստանում առկա է մեկ մարդու բռնապետություն, որով պայմանավորված է իրավապահ համակարգի համակարգային կախվածությունն ու քաղաքականացումը։
Ստեղծված իրավիճակից միակ ելքը օրվա իշխանությունների անհապաղ հեռացումն է։

Подтвердилась нелегитимность последних парламентских выборов
С егодня Рубен Вардазарян (глава Высшего судебного совета Армении, чьи полномочия приостановлены) опубликовал аудиозапись, достоверность которой не поставила под сомнение ни одна из сторон.
Запись содержит сопоставления очевидных элементов преступления, незаконного вмешательства в состав Конституционного суда, факты вмешательства в уголовные дела и угрозы в случае невыполнения конкретных требований.
Эти обстоятельства должны стать предметом расследования тех правоохранительных органов, которым, фактически, согласно опубликованной записи, может дать указания об обязательном исполнении известный член Высшего судебного совета Гагик Джангирян.
Запись содержит также обещания о вмешательстве в политическую деятельность, а ее последствия фактически зафиксированы международным сообществом якобы справедливыми и прозрачными парламентскими выборами.
Итак, блок «Армения» констатирует:
Отсутствие легитимности последних парламентских выборов, которую мы неоднократно обосновывали, и которая уже подтверждается также четким предвзятым настроем судебной системы, а также неоспоримым фактом вмешательства,
Высокопоставленный чиновник, допустивший подобное поведение и деяния, Гагик Джангирян больше не может оставаться в должности,
Очевидно, что в Армении существует диктатура одного человека, которой обусловлена системная зависимость и политизация правоохранительной системы.
Единственный выход из сложившейся ситуации – немедленное отстранение нынешних властей от управления страной.