Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի քաղաքական դաշտում վխտում են հիմնականում «խուրդված» և լղոզված քաղաքական ուժեր ու դեմքեր։
Մատների վրա կարելի է հաշվել այն քաղաքական գործիչներին, ովքեր մի քանի անգամ չեն փոխել իրենց հայացքները, սկզբունքները և դիրքորոշումը։
Մեզանում քիչ են նաև նրանք, ովքեր սեփական խոստումների ու կանխատեսումների տերն են եղել։
Օրինակ ներկայացնելու համար շատ հեռու չգնանք։ Վերցնենք թեկուզ հայ–թուրքական հարաբերությունները։ Սերժ Սարգսյանը, Էդուարդ Նալբանդյանը և նրանց կցված քաղաքական գործիչներ կոչվածները հայ ժողովրդին խոստանում էին, թե «ֆուտբոլային» դիվանագիտությամբ բացելու են սահմանն ու դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեն Թուրքիայի հետ և այդ ամենին հասնելու են առանց Ղարաբաղի հարցում վտանգավոր զարգացումների։ Այնինչ գործնականում եղավ ճիշտ հակառակը, բայց այս ամենի համար պատասխան տվող չկա, իսկ նշյալ անձինք հիմա «մոռացել» են իրենց ասածներն ու ընկել «հայրենասիրության» գիրկը։
Եթե մենք նորմալ պետություն ունենայինք, որտեղ համապատասխան քաղաքական մշակույթ կա, ապա Սարգսյանն ու Նալբանդյանը պետք է անհապաղ հրաժարական տային, կամ էլ հայտարարեին, որ սխալվել են ու հասարակություն թույլտվությամբ կտրուկ փոփոխություններ մտցնեին իրենց քաղաքականության մեջ, սակայն դա տեղի չի ունենում։
Հարկ է նկատել, որ քամելեոնությունը, անսկզբունքայնությունը և պատեհապաշտությունը հատուկ է ոչ միայն քաղաքական գործիչներին, այլ նաև փորձագիտական շրջանակներում թափառող որոշ այսպես կոչված վերլուծաբաններին, քաղաքագետներին ու չգիտեմինչագետներին։ Սրանք էլ թաշկինակի պես փոխում են իրենց մոտեցումները, ամեն օր իրարից տարբերվող կանխատեսումներ են անում, գնահատականներ տալիս, բայց շարունակում են վերլուծաբանի կամ քաղաքագետի կարգավիճակով տեռորի ենթարկել հանրությանը։
«Քաղաքագետի» ու «վերլուծաբանի» կարգավիճակ ունեցող քամելեոններից է, օրինակ, տխրահռչակ Ռիչարդ Կիրակոսյանը, ով «ֆիրմա» տղայի կարգավիճակով ԱՄՆ–ից ժամանեց Հայաստան ու 2007–ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ «կացնային» ոճով զբաղված էր Սերժ Սարգսյանի դրական PR–ով։ Հետո երևի նա չհետաքրքրեց պատվիրատուին ու դարձավ լևոնական։ 2008–ին արդեն Ռ. Կիրակոսյանը «ընդդիմադիր» էր և 2009–ին հայտնվել էր (կամ էլ ներդրվել՝ ո՞վ գիտե) Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հիմնադրած կենտրոնում։
Հայ–թուրքական «ֆուտբոլի» սկզբնական շրջանում Ռիչարդը կտրուկ դեմ էր արտահայտվում Ս. Սարգսյանի «նախաձեռնողականությանը», մատնանշում դրա բացասական կողմերն ու Հայաստանին սպասվող վտանգները, սակայն որոշ ժամանակ անց, երբ մեր հերոսը սկսեց մի քիչ շատ շփվել թուրքերի ու Սերժ Սարգսյանի շրջապատը ներկայացնող որոշ շրջանակների հետ, 180 աստիճանով փոխեց իր դիրքորոշումը և սկսեց խոսել այն մասին, որ հայ–թուրքական արձանագրությունները լավն են, իսկ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարն էլ գերիմաստուն արտաքին քաղաքականություն է վարում։ Եվ հիմա չկա մեկը, ով հարցնի, թե ա՛յ տղա, դու քանի՞ կաշի փոխեցիր այս երեք–չորս տարվա մեջ, քանի՞ անգամ «ֆուտբոլ» խաղացիր Սերժ Սարգսյանի հետ և ու՞մ շահն ես պաշտպանում ընդհանրապես։
Փաստորեն, Հայաստանն այնքան չկայացած պետություն է, որ դրսից եկած կամ ներսում բուծված ցանկացած մեկը կարող է իրեն վերլուծաբան համարել ու մամուլի միջոցներով արդուկել մարդկանց գլուխները։
Ի դեպ, Ռ. Կիրակոսյանի նմանները Հայաստանում շատ են, ովքեր ոչ պակաս վնաս են հասցնում մեր երկրին իրենց գաղափարական թափառաշրջիկությամբ ու կոնյունկտուրային մտածելակերպով։ Հետևաբար, քաղաքական պատասխանատվությունը, որը մենք ակնկալում ենք քաղաքական գործիչներից, պետք է գործի նաև մասնագիտական շրջանակների համար։ Թե չէ ամեն մեկն իրեն քաղաքագետ է կարծում, իսկ ամեն մի ազդեցության գործակալ՝ վերլուծաբան։
Դաշտը պետք է մաքրվի ոչ միայն անպատասխանատու քաղաքական գործիչ–պառազիտներից, այլ նաև դիլետանտ կամ սեփական շահը երկրի հետ փոխելու պատրաստակամ «վերլուծաբան–փորձագետներից»։ Այդ «փորձագետներից» եկող փորձանքը երբեմն ավելի շատ է, քան կուսակցությունից կուսակցություն թռչկոտող սուբյեկտներից։
Քամելեոնները

Не секрет, что на политическом поле Армении кишат в основном дискредитировавшиеся и бесхребетные политические силы и лица.
На пальцах можно пересчитать тех политических деятелей, которые не меняли свои взгляды и позиции по несколько раз.
Мало у нас и тех, которые являются хозяевами своих обещаний и прогнозов.
За примером не нужно идти далеко. Возьмем хотя бы армяно-турецкие отношения. Серж Саргсян, Эдвард Налбандян и действующие при них политические деятели обещали армянскому народу, что в результате «футбольной» дипломатии откроется граница и установятся дипломатические отношения с Турцией, причем добьются всего этого без опасных процессов в Карабахском вопросе. На деле же произошло с точностью наоборот, но никто за это не ответил, а указанные лица сейчас «забыли» то, о чем говорили, и впали в «патриотизм».
Если бы у нас было нормальное государство, в котором есть соответствующая политическая культура, то Саргсян и Налбандян должны были бы незамедлительно уйти в отставку, или же заявить, что ошиблись, и с позволения общества внести в свою политику резкие перемены, однако этого не происходит.
Следует заметить, что хамелеонство, беспринципность и приспособленчество присущи не только политическим деятелям, но и скитающимся в экспертных кругах некоторым так называемым аналитикам, политологам и «чертзнаетчтоведам». Они тоже меняют свои подходы как перчатки, каждый день делают противоречащие друг другу прогнозы, дают оценки, но продолжают в статусе аналитика или политолога подвергать общество террору.
Примером хамелеона, имеющего статус «политолога» или «аналитика», может служить печально известный Ричард Киракосян, который в статусе «фирменного» парня прибыл в Армению из США и перед парламентскими выборами 2007г. «топорным» стилем занялся положительным пиаром Сержа Саргсяна. Потом, наверное, не заинтересовав заказчика, он стал левоновцем. В 2008г. Киракосян уже был «оппозиционером», а в 2009г. оказался (или внедрился, кто знает?!) в основанном Раффи Ованнисяном центре.
На начальном этапе армяно-турецкого «футбола» Ричард высказывался категорически против «инициативности» Саргсяна, указывал негативные стороны такого курса и ожидавшие Армению опасности, однако некоторое время спустя, когда наш герой начал немного больше общаться с турками и с некоторыми людьми из окружения Сержа Саргсяна, он на 180 градусов изменил свою позицию и начал говорить о том, что армяно-турецкие протоколы хорошие, а «гибкий» руководитель РПА проводит сверхмудрую внешнюю политику. И вот сейчас нет никого, кто бы спросил у него о том, сколько шкур он сменил за эти три-четыре года, сколько раз сыграл с Сержем Саргсяном в «футбол» и вообще, чьи интересы он защищает.
Фактически, Армения – настолько несостоявшееся государство, что любой прибывший из заграницы или доморощенный дилетант может считать себя аналитиком, «утюжа» людям мозги посредством прессы.
Кстати, подобных Киракосяну в Армении много: своим идеологическим бродяжничеством и конъюнктурным мышлением они приносят стране не меньше вреда, чем политики. Следовательно, политическая ответственность, которую мы ожидаем от политических деятелей, должна распространяться и на профессиональные круги. В противном случае все кому не лень считают себя политологами, а всякий агент влияния – аналитиком.
Поле должно быть очищено не только от безответственных политических деятелей-паразитов, но и от дилетантов или готовых променять страну на личную выгоду «аналитиков-экспертов».
Такие «эксперты» наносят стране больше вреда, чем кочующие из партии в партию субъекты.
Хамелеоны