Սիրիական քաղաքի բնակիչները բողքոում են օդային ռմաբակոծություններից
Ինչպես իր մերձավորարևելյան բլոգում գրում է «The Guardian» թերթը, տեղի ընդդիմադիրները նշում են, որ Ռաստան սիրիական քաղաքը կառավարական ուժերի կողմից ենթարկվում է օդային ռմբակոծության։
Տեղի բնակիչները, ովքեր կարողացել են կապ հաստատել թերթի խմբագրության հետ, պատմում են, որ քաղաքը վերածվել է ռազմական գործողությունների գոտու. այնտեղ միշտ մարտական ինքնաթիռներ են պտտվում, որոնք հարավածներ են հասցնում բնակելի թաղամասերի վրա։
–Դրանք ուղղաթիռներ չեն, այլ իսկական ռեակտիվ ռմբակոծիչներ։ Մենք տեսագրություններ ունենք, սակայն ինտերնետ կապի անջատման պատճառով հիմա չենք կարող այն փոխանցել,–ասել է «Ավվազ» ընդդիմադիր շարժաման ակտիվիստը։
Միևնույն ժամանակ, ռազմական գործողությունը շարունակվում է նաև մոտակա Հոմսում, որտեղ կառավարական զորքերն օգտագործում են զրահապատ տեխնիկա և ծանր հրացաններ։ Զոհերի հստակ թիվը դեռ հայտնի չէ։
Այդ ընթցքում սիրիական իշխանությունները հայտարարում են այն մասին, որ «զինված ավազկախմբերը» առևանգել և Հոմսի մոտակայքում սպանել են 4 համալսարանական դասախոսների։ Ընդդիմադիրներն այս նմեղադրանքին պատասխանել են, թե սպանությունները կազմակերպել են կառավարական ուժերը, որոնք ուզում են տարածաշրջանում միջկրոնական ատելություն բորբոքել։
Ինչպես իր մերձավորարևելյան բլոգում գրում է «The Guardian» թերթը, տեղի ընդդիմադիրները նշում են, որ Ռաստան սիրիական քաղաքը կառավարական ուժերի կողմից ենթարկվում է օդային ռմբակոծության։ Տեղի բնակիչները, ովքեր կարողացել են կապ հաստատել թերթի խմբագրության հետ, պատմում են, որ քաղաքը վերածվել է ռազմական գործողությունների գոտու. այնտեղ միշտ մարտական ինքնաթիռներ են պտտվում, որոնք հարավածներ են հասցնում բնակելի թաղամասերի վրա։

Жители сирийского города пожаловались на бомбардировки с воздуха
Мятежный сирийский город Растан подвергся авианалету со стороны правительственных сил, сообщает в ближневосточном блоге газета «Lenta.ru» со ссылкой на «The Guardian» и на местных оппозиционеров.
По словам местного жителя, сумевшего связаться с редакцией, город превратился в зону боевых действий, над ним кружат боевые самолеты, наносящие удары по жилым кварталам. "Это не вертолеты, а настоящие реактивные бомбардировщики. У нас есть видеозаписи, но из-за отключения интернета мы не можем их сейчас передать", - сказал активист оппозиционного движения "Авваз".
Одновременно с этим военная операция продолжается и в близлежащем Хомсе, где правительственные войска используют бронетехнику и тяжелые пулеметы. Точное число погибших пока назвать невозможно.
Между тем, сирийские власти заявили о том, что "вооруженные банды" похитили и убили в окрестностях Хомса четырех университетских преподавателей. Оппозиционеры на это ответили, что убийства - дело рук правительственных сил, которые хотят разжечь в регионе межконфессиональную рознь.
Как сообщалось ранее, Растан и Хомс стали последними по времени сирийскими городами, где проводятся военные операции, направленные на "уничтожение вооруженных банд". Оба населенных пункта окружены войсками уже несколько дней.