Պուտին-Փաշինյան հեռախոսազրույցի բովանդակությունը՝ ըստ հայկական և ռուսական պաշտոնական էջերի
Հունիսի 1-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև: Հեռախոսազրույցի մասին պաշտոնական տեղեկատվություն տրամադրել են և Երևանը և Մոսկվան, բայց մի փոքր տարբերությամբ:
Մասնավորապես, Կրեմլը հաղորդում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատմել է մայիսի 22-ին Բրյուսելում Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ ունեցած իր շփումների մասին։
Վարչապետի պաշտոնական էջը նշում է, որ Փաշինյանը ոչ թե պատմել է, այլ տպավորություններ է կիսել, և ավելացրել, որ մտահոգություն հայտնել հանդիպումից հետո քննարկումների էության հետ կապ չունեցող մեկնաբանությունների առիթով:
Հայկական տարբերակում նաև գրված է, թե ՌԴ նախագահը ողջունել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի դեմարկացիայի և սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը և վերահաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունն աջակցել սահմանների դեմարկացիայի գործընթացին:
Սակայն նման հիշատակում չկա ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքում: Նշենք նաև, որ սա առաջին դեպքը չէ, որ միևնույն իրադարձություան վերաբերյալ պաշտոնակաան հաղորդագրությունները չեն համընկնում:

Содержание телефонного разговора Путина и Пашиняна согласно сайтам Кремля и премьера РА
1 июня состоялся телефонный разговор между Николом Пашиняном и президентом РФ Владимиром Путиным. Официальную информацию о телефонном разговоре предоставили и официальный Ереван, и Москва, но с небольшой разницей.
В частности, Кремль сообщает, что Никол Пашинян рассказал о своих контактах с Ильхамом Алиевым и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, прошедших 22 мая в Брюсселе.
На официальной сайте премьер-министра отмечается, что Пашинян не рассказал, а поделился впечатлениями от встречи, а также выразил обеспокоенность по поводу последовавших после встречи комментариев, не связанных с сутью обсуждений.
В армянском варианте также написано, что президент РФ приветствовал первую встречу комиссий Армении и Азербайджана по демаркации границы и вопросам пограничной безопасности и подтвердил готовность России содействовать процессу демаркации. Ничего подобного, однако, в сообщении официального сайта главы РФ нет.
Отметим также, что это не первый случай, когда официальные сообщения об одном и том же событии не совпадают.