Նիկոլ Փաշինյանի համար կա լակմուսի թուղթ։ Ով խոսում է թուրք–ադրբեջանական օրակարգով, նրան էլ համարում է իրական թիմակից։ Պատճառն այն է, որ Նիկոլն իր աթոռի ու կաշվի փրկությունը տեսնում է թուրքական ուղղությամբ գնալու տարբերակով։
«Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և վե՛րջ»։ Սա՛ է Նիկոլի կարգախոսն ու գործողությունների ծրագիրը։ Նա հղում արեց անհայտ «միջազգային հաանրությանն» ու իջեցրեց Արցախի կարգավիճակի նշաձողը՝ բավարարելով թուրք–ադրբեջանական զույգի պահանջները։
Նիկոլի վարած արտաքին քաղաքականության արդյունքում «Լեռնային Ղարաբաղ» ձևակերպումը եվրոպական հարթակից դուրս է մնացել։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացումն էլ փոխարինվել «Ղարաբաղի էթնիկ հայերի իրավունքներ» ձևակերպմամբ։
«Ժողվարչապետը» «կռուտիտ» է անում, թե բա՝ «էթնիկ հայերի» մասով դա Շարլ Միշելի մեկնաբանությունն է, բայց չի ասում, որ դեմ է այդ մեկնաբանությանը։ Նաև չի ասում, թե այդ ինչո՞ւ Միշելի մեկնաբանությունները և հայտարարությունները միշտ Ադրբեջանի սրտով են լինում ու մեր շահերի դեմ։
Նիկոլի հատուկ հանձնարարություններով հաճախորդԷդմոն Մարուքյանն էլ ավելացնում է, որ Միշելը բալանսավորել է, համ էլ՝ առաջընթաց կա։
«Նախորդ անգամ «Ղարաբաղ» բառը չկար, հիմա՝ կա»,– ապտակ կերած հաճախորդի էնտուզիազմով հայտարարում է «լուսահոգի» Էդմոնը։
«Սրբերը»
Նիկոլի թուրքական գիծն ինտենսիվորեն պաշտպանում են և նրա վերջին օրերի «սրբերի» կարգավիճակում են հայտնվել վերը հիշատակված «լուսահոգի» Էդմոն Մանրուքյանը, տխրահռչակ Վիգեն Խաչատրյանը, օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանը, 2003–ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ փողով խմբակցություն ձևավորած Գուրգեն Արսենյանը, մեկ էլ մի կին՝ «ատամնատեխնիկ»՝Գայանե Եղիազարյանը։ Վերջինս այն նորաթուխ պատգամավորն է, որը Ղարաբաղը համարում է Ադրբեջանի մաս։ Սույն տիկինն իր «ստուգարքը» հանձնեց այդպիսով ու դարձավ Նիկոլի սրտի պատգամավորը։
Էդմոն Մանրուքյանի կարծիքով մենք դիվանագիտական հաղթանակներ ենք տանում, քանզի չեն կրակում ու զոհեր չունենք։ Բացի այդ՝ ասում է, եթե Ադրբեջանի սրտով չգնանք ու Ալիևին չխաղաղեցնենք, ապա պատերազմ կլինի։ Այդ տրամաբանությամբ պետք է Երևանն էլ հանձնել Ադրբեջանին, քանզի Ալիևը պարբերաբար մեր մայրաքաղաքը համարում է ադրբեջանական ու որպեսզի պատերազմ չլինի, ըստ մանրուքյանական տրամաբանության, պետք է Երևանն էլ հանձնենք՝ հանուն խաղաղության։
Օլիգարխներ Խաչատուր Սուքիասյանն ու Գուրգեն Արսենյանը ագրեսիվ նիկոլամետներ են։ Այս «սրբերից» առաջինը թուրքերին ու ադրբեջանցիներին համարում է մեր եղբայրներն ու քույրերը։
Ինչ վերաբերում է Գուրգեն Արսենյանին, ապա սա «պասպորտով» նիկոլական «սրբի» է վերածվել։
«Այս պահին Հայաստանի պետական շահն ավելի առաջնային է, քան Արցախինը։ Ընդդիմությունը չի կարող մեզ օրակարգ թելադրել: 100-ամյա թնջուկից պետք է ազատվել, սերունդներին չպետք է ժառանգել անհասկանալի խնդիր»,– թուրքամետ Արման Բաբաջանյանին պատկանող լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտարարել է Արսենյանը։
Սա ագրեսիվ թուրքամետության ու ադրբեջանամետության քարոզ է։ Արսենյանը տարանջատում ու հակադրություն է մտցնում Հայաստանի ու Արցախի շահերի միջև՝ ձեռքի հետ օգտագործելով հայաստանցի–ղարաբաղցի հակադրության դիվերսիոն քարոզչակոդը։ Արսենյանի ասածը տեղավորվում է «Ղարաբաղը հանձնենք, լավ ապրենք» սերգոջանային հայեցակարգի մեջ։
Գուրգեն Արսենյանի համար Ղարաբաղի հարցը «անհասկանալի խնդիր է և 100–ամյա թնջուկ է», այսինքն՝ բեռ, որից պետք է ազատվել։ Սա այն մտածողությունն է, որի ձևավորած միջավայրում տարիներ շարունակ ապրել է Նիկոլ Փաշինյանը և՛ որպես թերթոնի խմբագիր, և՛ որպես քաղաքական գործիչ։ Դա հակաղարաբաղյան ու հակաղարաբաղցիական միջավայրն է։ 2008–ի մարտի 1–ին Նիկոլը ղարաբաղցիների դեմ «սրբազան» պատերզմ հայտարարելու կոչերով էր 10 մարդու գլուխ ուտում։ Հիմա նրա վերջին օրերի «սրբերն» են նույն բանը քարոզում։
Այդ «սրբերը» կմաքրվեն ասպարեզից Նիկոլը հեռացմանը զուգահեռ։ Հետո կսկսվեն «սանիտարական» լուրջ հատումներ և՛ լրատվական, և՛ քաղաքական հատվածներում։
Նիկոլի վերջին օրերի «սրբերը»
Նիկոլի հատուկ հանձնարարություններով հաճախորդ Էդմոն Մարուքյանն էլ ավելացնում է, որ Միշելը բալանսավորել է, համ էլ՝ առաջընթաց կա։
Նիկոլի թուրքական գիծն ինտենսիվորեն պաշտպանում են և նրա վերջին օրերի «սրբերի» կարգավիճակում են հայտնվել վերը հիշատակված «լուսահոգի» Էդմոն Մանրուքյանը, տխրահռչակ Վիգեն Խաչատրյանը, օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանը, 2003–ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ փողով խմբակցություն ձևավորած Գուրգեն Արսենյանը, մեկ էլ մի կին՝ «ատամնատեխնիկ»՝ Գայանե Եղիազարյանը։ Վերջինս այն նորաթուխ պատգամավորն է, որը Ղարաբաղը համարում է Ադրբեջանի մաս։ Սույն տիկինն իր «ստուգարքը» հանձնեց այդպիսով ու դարձավ Նիկոլի սրտի պատգամավորը։

Для Никола Пашиняна есть своя лакмусовая бумажка. Того, кто высказывается в рамках турецко-азербайджанской повестки, он считает реальным членом своей команды. Причина в том, что Никол видит спасение своих кресла и шкуры в движении в турецком направлении.
«Карабах – это Азербайджан, и точка» – таков лозунг и план действий Никола. Он сослался на неизвестное «мировое сообщество» и опустил планку статуса Арцаха, удовлетворив требования турецко-азербайджанского тандема.
В результате проводимой Николом внешней политики формулировка «Нагорный Карабах» выпала из лексикона европейской стороны. Полноценная же реализация права народа Нагорного Карабаха на самоопределение была заменена формулировкой «права этнических армян Карабаха».
«Народный премьер» пытается «отмазаться», будто формулировка касательно «этнических армян» была личным комментарием ШарляМишеля, но при этом не заявляет, что выступает против подобного комментария. Он не говорит также о том, почему комментарии и заявления Мишеля всегда бывают по душе Азербайджану и против наших интересов.
Клиент же Никола поособым поручениям Эдмон Марукян добавляет, что Мишель пытался соблюсти баланс, что уже само по себе – прогресс.
«Впрошлый раз не было слова «Карабах», а теперь – есть», – заявляет с энтузиазмом получившего оплеуху клиента «светлопамятный» Эдмон.
«Святые»
Турецкую линию Никола интенсивно отстаивают, оказавшись в роли «святых» его последних дней, упомянутый выше «светлопамятный» Эдмон Марукян, печально известный Виген Хачатрян, олигарх Хачатур Сукиасян, сформировавший за деньги фракцию в ходе парламентских выборов 2003-го Гурген Арсенян, а также одна женщина-«зубной техник» – ГаянеЕгиазарян. Последняя – тот самый новоиспеченный депутат, которая считает Карабах частью Азербайджана. Эта госпожа сдала таким образом «зачет» и стала депутатом сердца Никола.
По мнению Эдмона Марукяна, мы одерживаем дипломатические победы, так как на границе не стреляют, и у нас нет погибших. Кроме того, он говорит, что если мы не будем выполнять пожелания Азербайджана и умиротворять Алиева, случится война. С той же логикой Ереван тоже нужно сдать Азербайджану, так как Алиев периодически считает нашу столицу азербайджанским городом, и сделать это во избежание войны.
Олигархи Хачатур Сукиасян и ГургенАрсенян – агрессивные прониколовцы. Первый из этих «святых» считает турок и азербайджанцев нашими братьями и сестрами.
Что касается Гургена Арсеняна, то он стал николовским «святым» уже «по паспорту».
«На данный момент государственный интерес Армении превыше интересов Арцаха. Оппозиция не может диктовать нам повестку. Нужно избавиться от 100-летнего запутанного клубка, нельзя оставлять поколениям непонятную проблему», – заявил Арсенян в интервью сайту протурецкого Армана Бабаджаняна.
Это агрессивная протурецкая и проазербайджанская пропаганда. Арсенян разделяет и противопоставляет интересы Армении и Арцаха, используя заодно диверсионный пропагандистский код по противопоставлению армян Армении и Карабаха. Слова Арсеняна умещаются в сергоджановскую концепцию «Отдадим Карабах, чтобы жить хорошо».
Для Гургена Арсеняна Карабахский вопрос – «непонятная проблема и 100-летний запутанный клубок», то есть обуза, от которой нужно избавиться. Это то мышление, в сформированной которой среде на протяжении лет жил Никол Пашинян и как редактор газетенки, и как политический деятель. Это заточенная против Карабаха и карабахцев среда. 1 марта 2008-го Никол угробил 10 человек с призывами об объявлении «священной» войны против карабахцев. Сейчас то же самое пропагандируют «святые» его последних дней.
Очищение от этих «святых» придет параллельно избавлению от Никола. После наступит этап серьезных «санитарных» обрубок и на информационном, и на политическом поле.
«Святые» последних дней Никола
«Народный премьер» пытается «отмазаться», будто формулировка касательно «этнических армян» была личным комментарием Шарля Мишеля, но при этом не заявляет, что выступает против подобного комментария. Он не говорит также о том, почему комментарии и заявления Мишеля всегда бывают по душе Азербайджану и против наших интересов.
Клиент же Никола по особым поручениям Эдмон Марукян добавляет, что Мишель пытался соблюсти баланс, что уже само по себе – прогресс.
«В прошлый раз не было слова «Карабах», а теперь – есть», – заявляет с энтузиазмом получившего оплеуху клиента «светлопамятный» Эдмон.
Турецкую линию Никола интенсивно отстаивают, оказавшись в роли «святых» его последних дней, упомянутый выше «светлопамятный» Эдмон Марукян, печально известный Виген Хачатрян, олигарх Хачатур Сукиасян, сформировавший за деньги фракцию в ходе парламентских выборов 2003-го Гурген Арсенян, а также одна женщина-«зубной техник» – Гаяне Егиазарян. Последняя – тот самый новоиспеченный депутат, которая считает Карабах частью Азербайджана. Эта госпожа сдала таким образом «зачет» и стала депутатом сердца Никола.
Олигархи Хачатур Сукиасян и Гурген Арсенян – агрессивные прониколовцы. Первый из этих «святых» считает турок и азербайджанцев нашими братьями и сестрами.