Վերջին օրերին համացանցում կրկին հայտնվեցին «վիկիլիքսյան» բացահայտումներից, որոնք վերաբերում էին Հայաստանում ու Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Անկեղծ ասած՝ ոչ մի նոր բան չկար, որը կզարմացներ հայաստանցիներիս, բայց ամեն դեպքում մի քանի կետերի արժե անդրադառնալ։
«Wikileaks»–ի կազմակերպած տեղեկատվական արտահոսքի այս անգամվա հերոսները ՀՀ նախկին նախագահներ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանն էին։
Տեր–Պետրոսյանի մասով ներկայացվել էր ԱՄՆ նախկին դեսպան Մարի Յովանովիչի նամակը պետդեպին, որտեղ տիկինը «խորամանկ» որակումն է տալիս ՀԱԿ առաջնորդին։ Ի դեպ, այդ որակումը տալուց առաջ դեսպանը նշում է, թե հակառակ տերպետրոսյանականների այն պնդումներին, թե 2009–ի մայիսի 1–ի հանրահավաքին տասնյակ հազարավոր մարդիկ են մասնակցել, ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցների գնահատմամբ՝ մարդկանց թիվը 6-8 հազ. է եղել:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Յովանովիչը դիվանագիտական բառապաշարով («խորամանկ») է նկարագրել Տեր–Պետրոսյանին և, մեղմ ասած, իրականությանը չհամապատասխանող է որակել ընդդիմության ասածները, մասնավորապես հանրահավաքի մասնակիցների թվաքանակի վերաբերյալ, ստացվում է, որ դեսպանուհին իրականում ստախոսություն և դեմագոգիա է անվանել կոնգրեսական ղեկավարության պահվածքը։
Նկատենք, որ միջին հայաստանցին առանց Յովանովիչի բացահայտման էլ գիտի, որ ՀԱԿ–ի գործելաոճի մեջ կայուն տեղ է հատկացվում ստախոսությանն ու դեմագոգիային, և նրանք սիրում են ուռճացնել ամեն ինչ, այդ թվում՝ հանրահավաքի մասնակիցների չափը։
Ի վերջո, տիկին Մարին ու՞ր էր, երբ մենք ականատես եղանք «Թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի» դեմագոգիային, որից հետո տասը զոհ եղավ, և նրանց թվում չկար «միակ զոհը լինելու» պատրաստակամություն հայտնողը։
Ըստ «Wikileaks»–ի՝ տիկին դեսպանը նաև իր ղեկավարությանը դիվանագիտորեն ներկայացրել էր, որ հայ–թուրքականի մասով Տեր–Պետրոսյանը Սարգսյանի հետ միևնույն գծի վրա է։ Նկատենք նաև, որ այս «բացահայտումն» էլ նորություն չէ մեզ համար, այսինքն՝ «Wikileaks»–ը սենսացիա չի արել։
Հետաքրքիր է, թե ինչպես են ՀԱԿ–ում հիմա արձագանքելու ԱՄՆ նախկին դեսպանի ասածներին։
Ինչպես հայտնի է, «արմատականները» շատ էին սիրում տիկին Մարիին ու մի պահ նրա խոսքերը հայ ժողովրդին ներկայացնում էին որպես աստվածաշնչյան ճշմարտություն։ Եվ ահա պարզվում է, որ Յովանովիչը, ով նաև նպաստեց «երկխոսության» կայացմանը, Տեր–Պետրոսյանի մասին ուրույն կարծիք ունի։
Դառնանք «Wikileaks»–ի հաջորդ «բացահայտմանը»։ Սկանդալային այդ կայքը ընթերցողներին էր ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի նամակը Էրդողանին, որտեղ ՀՀ երկրորդ նախագահը կողմ էր արտահայտվել առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատմանը և դեմ՝ Ցեղասպանության հարցով պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու թուրքական ցանկությանը՝ առաջարկելով բոլոր խնդիրները քննարկել միջպետական հանձնաժողովի մակարդակով։
Եթե հիշում եք, Սերժ Սարգսյանն իր «նախաձեռնողականության» շրջանակներում երբ Մոսկվայում հնչեցրեց Գյուլին Երևան հրավիրելու մասին, անմիջապես ավելացրեց, որ եթե Թուրքիայի նախագահն իր հրավերն ընդունի, ապա ինքը պատրաստ է ընդառաջ գնալ ցեղասպանության հարցը պատմաբանների քննարկման առարկա դարձնելու թուրքական առաջարկին։
Հետագայում Սարգսյանն այդպես էլ վարվեց, ու հայ–թուրքական արձանագրություններում տեղ գտավ հետևյալ ձևակերպումը. «Իրականացնել երկու ժողովուրդների միջև փոխվստահության վերականգնմանն ուղղված պատմական հարթության երկխոսություն, այդ թվում՝ պատմական փաստաթղթերի և արխիվների գիտական, անկողմնակալ ուսումնասիրության միջոցով գոյություն ունեցող խնդիրների հստակեցման ու առաջարկների ձևակերպման համար»։
Ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը համաձայնեց քննարկման առարկա դարձնել Հայոց ցեղասպանության հարցը, ու դեռ մի բան էլ այդ հարցի ուսումնասիրմամբ զբաղվող ենթահանձնաժողով էր ստեղծվելու, որը երկու ժողովուրդների միջև առկա խնդիրների հստակեցմամբ էր զբաղվելու։ Այսինքն՝ Հայոց ցեղասպանության հարցով ՀԱԿ–իշխանություն այսօրվա «երկխոսության» պես մի բան էր առաջարկել Թուրքիան, իսկ Սարգսյանն էլ համաձայնել էր, ինչպես որ Տեր–Պետրոսյանն է համաձայնել սերժսարգսյանական «պատմական հարթության երկխոսությանը»։
«Wikileaks»–ի հրապարակումն այս թեմայով ուշագրավ է այն առումով, որ ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս սարգսյանական ինքնաարդարացման քարոզչության ողջ սնանկությունը։
Գաղտնիք չէ, որ երբ Սարգսյանի թիմը տեսավ, որ խայտառակ պարտություն է կրում «ֆուտբոլային» դիվանագիտության տիրույթում, սկսեց «ընդդիմադիր» մամուլի միջոցով ու Տեր–Պետրոսյանի հրապարակային ելույթների օգնությամբ (տե՛ս http://7or.am/archives/20734) տարածել, թե՝ Սերժն ի՞նչ կարող էր անել, Քոչարյանն էր այս ամենը սկսել, իրենք ծանր ժառանգություն են ստացել, ու ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը ստիպված է շարունակում Քոչարյանի գործը։
Այս պահին մի կողմ թողնելով այն հարցի քննությունը, թե արդյոք ճի՞շտ էր Քոչարյանի դիրքորոշումը Թուրքիայի մասով, թե՞ ոչ, հարկ է հստակ արձանագրել, որ Քոչարյանը դեմ է եղել պատմաբանների մասնակցությամբ հայ–թուրքական գյալաջիին, իսկ Սարգսյանն իր «նախաձեռնողականությամբ»՝ կողմ։
Այս ամենը բոլորս էլ գիտեինք, այնպես որ «Wikileaks»–ը թող մեզ չզարմացնի։
Երբ «Wikileaks»–ը բացահայտում է բացահայտվածը

В последние дни в Интернете снова появились «викиликсовские» откровения на тему Армении. Искренне говоря, там не было ничего нового, что могло бы удивить жителей нашей страны, но в любом случае на нескольких пунктах стоит остановиться.
На этот раз героями организованной «Wikileaks» утечки информации стали бывшие президенты РА Левон Тер-Петросян и РобертКочарян.
По части Тер-Петросяна было представлено письмо бывшего посла США в Армении Мари Йованович американскому Госдепартаменту, в котором она называет лидера АНК «хитрым». Кстати, прежде чем дать эту характеристику госпожа посол отмечает, что вразрез утверждениям тер-петросяновцев о том, что на митинге 1-го мая 2009г. приняли участие десятки тысяч людей, по оценкам сотрудников американского посольства, число людей было в пределах 6-8 тысяч.
Учитывая то обстоятельство, что Йованович охарактеризовала Тер-Петросяна дипломатическим лексиконом («хитрый») и квалифицировала слова оппозиции, в частности, относительно числа участников, мягко говоря, как несоответствующие действительности, то выходит, что посол назвала оценки руководства Конгресса относительно количества участников митинга ложью и демагогией.
Заметим, что большинство граждан Армении и до откровения Йованович знали, что в стиле действий АНК стабильное место занимает ложь и демагогия, и они любят раздувать всё, что им выгодно, в частности, количество участников митинга.
В конце концов, где была госпожа Мари, когда мы стали очевидцами демагогии «Пусть не будет жертв, кроме меня», после чего было десять погибших и множество раненных, а выразившего готовность быть «единственной жертвой» среди них не оказалось?
Пойдем дальше. Согласно «Wikileaks», госпожа посол также дипломатически представила своему руководству, что по части армяно-турецких отношений позиция Тер-Петросяна не отличается от позиции Саргсяна. Заметим также, что и это «откровение» не является для нас новостью, и «Wikileaks» не сказал ничего нового.
Интересно, как сейчас отреагируют в АНК на слова бывшего посла США? Как известно, «радикалисты» очень любили госпожу Мари и в одно время преподносили ее слова армянскому народу как прописную истину. И вот выясняется, что Йованович, которая также содействовала становлению «диалога», имеет о Тер-Петросяне своеобразное мнение.
Рассмотрим следующее откровение «Wikileaks». Этот скандальный сайт представил читателям письмо Роберта КочарянаЭрдогану, в котором второй президент РА высказался за установление отношений без предусловий и против желания Турции создать комиссии историков для изучения Геноцида, предложив обсуждать все вопросы на уровне межгосударственной комиссии.
Если помните, когда в рамках своей «инициативности» Серж Саргсян сообщил вМоскве о приглашении Гюля в Ереван, то сразу же добавил, что если президент Турции примет его предложение, то он готов пойти навстречу предложению турок сделать вопрос Геноцида предметом обсуждения историков.
В дальнейшем Саргсян так и поступил, и в армяно-турецких протоколах нашла место следующая формулировка: «Реализовать диалог в исторической плоскости между двумя народами, направленный на восстановление взаимного доверия, в том числе с помощью беспристрастного научного изучения исторических документов и архивов для уточнения имеющихся проблем и формулирования предложений».
Выходит, что Серж Саргсян согласился сделать предметом обсуждений вопрос Геноцида армян. Более того, должна была быть создана комиссия, которая занималась бы уточнением существующих между двумя народами проблем. То есть, Турция предложила провести по вопросу Геноцида армян что-то вроде сегодняшнего «диалога» между АНК и властями, а Саргсян согласился, так же, как Тер-Петросян согласился на саргсяновский «диалог в исторической плоскости».
Публикация «Wikileaks» на данную тему примечательна в том смысле, что еще раз показывает весь банкрот саргсяновской пропаганды по самооправданию.
Как известно, когда команда Саргсяна увидела, что терпит в «футбольной» дипломатии позорное поражение, то начала посредством «оппозиционной» прессы и при помощи публичных выступлений Тер-Петросяна пропагандировать (см. http://7or.am/ru/archives/20736), что это все начал Кочарян, который оставил саргсяновцам тяжелое наследие, а у Саргсяна не оставалось иного выбора, как продолжить начатое Кочаряном дело.
Пока что оставим в стороне обсуждение вопроса о том, правильной ли была позиция Кочаряна по части Турции или нет. Следует четко констатировать, что Кочарян был против армяно-турецкой болтовни с участием историков, а Саргсян своей «инициативностью» выступал за ее проведение.
Всё это нам прекрасно известно, поэтому откровениями «Wikileaks» нас не удивить.
Когда «Wikileaks» раскрывает очевидное
На этот раз героями организованной «Wikileaks» утечки информации стали бывшие президенты РА Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян.
Рассмотрим следующее откровение «Wikileaks». Этот скандальный сайт представил читателям письмо Роберта Кочаряна Эрдогану, в котором второй президент РА высказался за установление отношений без предусловий и против желания Турции создать комиссии историков для изучения Геноцида, предложив обсуждать все вопросы на уровне межгосударственной комиссии.
Если помните, когда в рамках своей «инициативности» Серж Саргсян сообщил в Москве о приглашении Гюля в Ереван, то сразу же добавил, что если президент Турции примет его предложение, то он готов пойти навстречу предложению турок сделать вопрос Геноцида предметом обсуждения историков.