Ո՞ր տարբերակով կհեռանա Փաշինյանը. մայիսի 1-ի հանրահավաքից առաջ ու հետո
Այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա կամ հեռացվի, քննարկման ենթակա չէ: Նա պետք է ընդմիշտ հեռանար քաղաքականությունից ու պետական կառավարումից դեռևս 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո, բայց մնաց, կեղծեց ընտրություններն ու վերարտադրվեց: Հայաստանը մնաց պարտության ու նվաստացման դեմքով:
Հետպատերազմական զարգացումներն ու Արցախի հարցում Նիկոլի թուրք-ադրբեջանական օրակարգով շարժվելը լրացուցիչ փաստարկ է նրա հեռացման օգտին:
Մայիսի 1-ից առաջ
Ընդդիմադիր դաշտի տարբեր ներկայացուցիչները ավելի քան մեկ շաբաթ բողոքի տարբեր գործողություններ են իրականացնում: Պայքարն ընթանում է ապակենտրոնացված, այսինքն՝ ամեն մի ուժ իր հնարավորությունների չափով իրազեկման ու քարոզչական աշխատանքներ է իրականացնել:
Այդ բողոքի ապակենտրոն գործողությունները հանրային տրամադրությունների շոշափում էր, յուրատեսակ ստուգատես ու փրայմերիզ: Բոլոր ուժերն ու անհատները հնարավորություն ունեցան դրսևորվելու: Այս կամ այն ուժին կամ գործչին հավանող կամ չհավանող քաղաքացիներն ունեին ընտրության լայն հնարավորություն և օգտվեցին այդ հնարավորությունից:
Նախ բացահայտվեց, որ բավական մեծ քանակի պասիոնար զանգված կա, որը պատրաստ է դուրս գալ փողոց պայքարի: Բացի այդ՝ բոլորին միավորում է մեկ գաղափար՝ հեռացնել Նիկոլ Փաշինյանին և ձևավորել ազգային կառավարություն, որը կկարողանա կանգնեցնել այս կործանարար ընթացքը:
Մինչև մայիսի 1-ը տեղի ունեցած բողոքի գործողությունները բացահայտեցին նաև ուժերի դասավորությունն ընդդիմադիր դաշտում: Ակնհայտ դարձավ, որ խորհրդարանական թիվ 1 ընդդիմությունը մրցակցությունից դուրս է նաև հրապարակային դաշտում:
Դիմադրության շարժումը կամ որ նույնն է՝ «Հայաստան» դաշինքը, վայելում է ընդդիմադիր տրամադրված զանգվածների գերակշիռ մեծամասնության աջակցությունը: Դիմադրության շարժումը թե՛ զանգվածայնության, թե՛ տեխնոլոգիական առումներով բացարձակ առաջատար է: Շարժումը կենտրոնացած չէ միայն Երևանում, այն ծածկում է ամբողջ հանրապետությունը:
Ընդդիմադիր մյուս ուժերի ու շարժումների աշխատանքը նույնպես կարևոր է և գնահատելի, բայց փաստն այն է, որ շարժիչ ուժը «Հայաստան» դաշինքն է: Դա նշանակում է, որ հանրային ակնկալիքներն էլ այս ուժից են, ինչը վստահության կրեդիտ է տալիս ու միևնույն ժամանակ պատասխանատվության մեծ բաժին դնում Դիմադրության շարժման վրա:
Այս փուլում շատ կարևոր է միասնականությունը: Այն առկա է, ինչն արդյունք ապահովելու կարևոր գործոն է:
Մայիսի 1-ից հետո
Մայիսի 1-ից Դիմադրության շարժումը հայտարարել է պայքարի նոր ու եզրափակիչ փուլի մասին: Մեծ հանրահավաքը տեղի կունենա Երևանի Ֆրանսիայի հրապարակում՝ Օպերայի շենքին կից մեծ խաչմերուկի վրա, ժամը 16:00-ին: Հայաստանի 4 խորհրդանշական վայրերից Դիմադրության շարժմանը միացած քաղաքացիները կմտնեն Երևան ու կմիանան հանրահավաքին:
Դիմադրության շարժման համակարգող, «Հայաստան» դաշինքի անդամ և ՀՅԴ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղթելյանն ասել է, որ ամեն ինչ պետք է անել այս փուլի ավարտին իշխանափոխության հասնելու համար: Ըստ նրա՝ կա հստակ մշակված ծրագիր ու վճռականություն:
Ինչպե՞ս կհեռանա Փաշինյանը
Ցանկացած քաղաքական գործընթաց գոնե ֆորմալ առումով տեղավորվում է իրավական դաշտի շրջանակներում: Ըստ այդմ՝ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման հետևյալ տարբերակները կան՝
Տարբերակ 1-ին՝
Հանրային ճնշամ տակ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է տալիս և հետո ձևավորվում է նոր կառավարություն:
Տարբերակ 2-րդ՝
Նիկոլ Փաշինյանը կալանավորվում է:
Տարբերակ 3-րդ՝
ԱԺ-ում փլուզվում է խորհրդարանական մեծամասնությունը, և Նիկոլը ստիպված է լինում հրաժարական տալ:
Տարբերակ 4-րդ՝
Նիկոլը փորձում է դիմադրել և հեռանում է հանրային ճնշման արդյունքում՝ ստիպված:
Վերջին տարբերակը ցնցումային է, ինչը ցանկալի չէ Հայաստանի ու նաև Նիկոլ Փաշինյանի համար:
Թե ո՞ր տարբերակով նա կհեռանա, ժամանակը ցույց կտա: Մեկ բան հստակ է՝ որքան շատ մարդ հավաքվի, այնքան անցնցում ու արագ տեղի կունենա իշխանափոխությունը: Ամեն մեկից է կախված փոփոխության հնարավորությունը, ինչպես նաև Դիմադրության շարժման առաջնորդների կամքից, վճռականությունից ու ճկունությունից:

Каким путем уйдет Пашинян: до и после митинга 1-го мая
То, что Никол Пашинян должен уйти или быть отстранен, не подлежит обсуждению. Он должен был навсегда уйти из политики и системы государственного управления еще после 9 ноября 2020-го, но остался, сфальсифицировал выборы и воспроизвел свою власть. Армению продолжил представлять символ поражения и унижения.
Послевоенные развития и руководство турецко-азербайджанской повесткой в вопросе Арцаха – еще один аргумент в пользу отстранения Никола.
До 1-го мая
Различные представители оппозиционного поля более недели проводят многочисленные акции протеста. Борьба идет децентрализованно, то есть каждая из сил проводит работы по информированию и пропаганде в меру своих возможностей.
Децентрализованные шаги в рамках этого протеста были прощупыванием общественных настроений, своеобразным смотром и праймериз. Все силы и индивиды получили возможность для самовыражения. Отдающие предпочтение той или иной силе или деятелю граждане имели широкую возможность для выбора, и они воспользовались ею.
Прежде всего, выяснилось, что присутствует большое количество пассионарной массы, готовой выйти на уличную борьбу. Кроме того, всех объединяет одна идея – отстранение Никола Пашиняна и формирование национального правительства, которое сможет пресечь этот губительный ход.
Акции протеста до 1 мая выявили также расстановку сил на оппозиционном поле. Стало очевидным, что парламентская оппозиция номер 1 вне конкуренции также на публичном поле.
Движение сопротивления или, что то же самое, блок «Армения» пользуется поддержкой подавляющего большинства оппозиционно настроенной массы. Движение сопротивления и в плане массовости, и в технологическом смысле – абсолютный лидер. Движение не сфокусировано лишь на Ереване, а покрывает всю республику.
Работа других оппозиционных сил и движений тоже важна и оценима, но факт в том, что движущей силой является блок «Армения». Это означает, что общественные ожидания тоже связаны с этой силой, что предоставляет кредит доверия и одновременно возлагает на Движение сопротивления большую ответственность.
На данном этапе очень важно единство. Оно присутствует, что является важным фактором для обеспечения результата.
После 1-го мая
С 1-го мая Движение сопротивления объявило новый и решающий этап борьбы. Большой митинг состоится на площади Франции, на большом перекрестке у здания Оперы, в 16:00. Присоединившиеся к Движению из четырех символических мест граждане войдут в Ереван и присоединятся к митингу.
Координатор Движения сопротивления, член блока «Армения» и представитель АРФД Ишхан Сагателян сказал, что нужно сделать всё для достижения смены власти по завершении данного этапа борьбы. По его словам, есть специально разработанная программа и решимость для ее воплощения.
Как уйдет Никол Пашинян?
Любой политический процесс хотя бы в формальном плане умещается в рамки правового поля. В этом плане есть следующие варианты ухода Никола Пашиняна:
Вариант 1-ый
Никол Пашинян подает в отставку под общественным давлением, после чего формируется новое правительство.
Вариант 2-ой
Никола Пашиняна арестовывают.
Вариант 3-ий
В НС распадается парламентское большинство, и Никол вынужденно подает в отставку.
Вариант 4-ый
Никол пытается сопротивляться и вынужденно уходит под общественным давлением.
Последний вариант чреват потрясениями, что нежелательно для Армении и лично Никола Пашиняна.
По какому из вариантов он уйдет, покажет время. Одно очевидно: чем больше людей соберется, тем быстрее и с меньшими потрясениями произойдет смена власти. Возможность изменений зависит от каждого из нас, как и от воли, решимости и гибкости лидеров Движения сопротивления.