Ինչու է Արայիկ Հարությունյանը փորձում փրկել Նիկոլ Փաշինյանի հետույքը
Հայ-թուրքական ինտենսիվ ու կուլիսային շփումներից, ԵԽ նախագահ Շարլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում կայացած Ալիև-Փաշինյան բանակցություններից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ պաշտոնական Երևանի համար ընդունելի են Ադրբեջանի առաջարկած 5 սկզբունքները: Նա նաև հայտարարեց, որ միջազգային հանրությունն, իբր, պահանջում է իջեցնել Արցախի կարգավիճակի հարցում հայկական նշաձողը, ապա սկսեց քարոզել այդ նշաձողի իջեցման օգտին, թե բա՝ խաղաղություն եմ բերելու:
Նիկոլին ձայնակցեցին նրա օդիոզ թիմակիցներն ու մի կին «ատամնատեխնիկ»:
Իրականությունն այն է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող որևէ երկիր չի հայտարարել, որ հայերը պետք է իջեցնեն իրենց նշաձողը: Նման պահանջ ներկայացրել են միայն Թուրքիան ու Ադրբեջանը: Նիկոլի համար, ըստ այդմ, «միջազգային հանրությունը» Թուրքիան ու Ադրբեջանն են:
Ինչպես և սպասվում էր, Հայաստանում ու Արցախում շատ կոշտ, բուռն արձագանքեցին Փաշինյանի այդ հայտարարություններին:
Արցախի ժողովուրդն՝ ի դեմս Արցախի խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ուժերի, 100 տոկոսով մերժեցին Նիկոլի մոտեցումները: Հայաստանի խորհրդարանի ընդդիմադիր խմբակցությունները, արտախորհրդարանական առողջ ուժերն ու հանրության լայն շրջանակները ևս «ոչ» ասացին Նիկոլի թուրք-ադրբեջանական օրակարգին: Ստեղծվեց «Կոնսենսուս՝ մինուս Նիկոլ Փաշինյան» վիճակ:
Զգալով վտանգ իր իշխանության համար, վախենալով մեկնարկած ընդդիմադիր շարժումներից ու միևնույն ժամանակ լինելով թուրք-ադրբեջանական օրակարգին հավատարիմ՝ Նիկոլը «շուստրի» քայլ արեց: Հանդիպեց Արցախի նախագահի ու անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ: Հանդիպման ժամանակ նա փորձել է «կռուտիտներ» անել, թե, իբր, ինքն Արցախի հարցում վատ բաներ չի անելու, սակայն հրաժարվել է հրապարակավ հայտարարել, որ իր համար անընդունելի է հակամարտության կարգավորման որևէ լուծում, որի արդյունքում Արցախը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում:
Արցախի խորհրդանարական ուժերը կտրուկ «ոչ» են ասել Նիկոլի մոտեցմանը: ՀՀ քաղաքացիներն էլ դուրս են եկել փողոցային պայքարի: Եվ ահա Նիկոլի հետույքը փրկելու համար այսօր հանդես է եկել Արցախի նախագահ նշանակված Արայիկ Հարությունյանն ու հայտարարել, որ մտահոգվելու կարիք չկա, քանզի Արցախի հարցն առանց արցախցիների չի լուծվելու: Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ առևտրային գործարքի մասնակցի շեղող ելույթ: Արայիկ Հարությունյանն ինչպես պատերազմի ժամանակ էր զինվորների հետ սուրճ խմելով խաբում, թե, իբր, «լյոխ լավա», այնպես էլ՝ հիմա:

Почему Араик Арутюнян пытается спасти задницу Никола Пашиняна
После интенсивных и закулисных армяно-турецких контактов, после состоявшейся в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля встречи Алиев-Пашинян последний заявил, что для официального Еревана приемлемы предложенные Азербайджаном 5 принципов. Никол Пашинян заявил также, что международное сообщество, якобы, требует опустить армянскую планку в вопросе статуса Арцаха, а затем начал пропагандировать в пользу снижения этой планки, мол, принесет тем самым мир.
Николу начали аккомпанировать одиозные члены его команды и одна женщина-«зубной техник».
Реальность же в том, что ни одна из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ не заявила, что армяне должны опустить свою планку. Подобное требование выдвинули лишь Турция и Азербайджан. В этом плане «международным сообществом» для Никола являются Турция и Азербайджан.
Как и ожидалось, в Армении и Арцахе отреагировали на эти заявления Никола очень жестко и бурно.
Народ Арцаха в лице парламентских и внепарламентских сил 100-процентно отверг подходы Никола. Оппозиционные фракции парламента Армении, здоровые внепарламентские силы и широкие слои общества также сказали свое «нет» турецко-азербайджанской повестке. Сложилась ситуация «Консенсус минус Никол Пашинян».
Почувствовав угрозу своей власти, испугавшись начавшихся оппозиционных движений и будучи одновременно приверженным турецко-азербайджанской повестке, Никол пошел на «шустрый» шаг. Он встретился с президентом и секретарем Совбеза Арцаха. В ходе встречи он попытался пойти на «отмазки», будто не предпримет ничего плохого для Арцаха, но отказался публично заявить, что для него неприемлем какой-либо вариант решения конфликта, в результате которого Арцах окажется в составе Азербайджана.
Парламентские силы Арцаха высказали подходу Никола свое «нет». Граждане же РА вышли на уличную борьбу. И вот, для спасения задницы Никола сегодня выступил назначенный президентом Арцаха Араик Арутюнян, который заявил, что необходимости беспокоиться нет, так как без арцахцев вопрос Арцаха решен не будет. Это не что иное, как отвлекающее выступление участника торговой сделки. Араик Арутюнян лжет точно так же, как врал во время войны, попивая кофе с солдатами и делая вид, будто всё в порядке.