Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի էդմոնմաՆրուքյանությունը
Նիկոլ Փաշինյանն իր թիմում ունի կատարողներ, որոնք ասում կամ անում են այն, ինչ ինքը կուզենար անել կամ ասել, բայց դեռ չի անում կամ ասում։ Խոսքը մասնավորապես թուրքամետ ելույթների մասին է։ Նիկոլը տալիս է մեկ միավոր դոզա, մյուսները դրա տասնապատիկն են տալիս ու դուռ բացում է՛լ ավելի մեծ դոզաների համար։
Նիկոլի թիմում «դոզա բացողներն» են ադրբեջանամետ Մարիա Կարապետյանը, հազար կաշի փոխած Վիգեն Խաչատրյանը, օլիգարխ–պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը, պատահական–պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը, օլիգարխիայի պիոներ Խաչատուր Սուքիասյանը, բիրդան աղա Ալեն Սիմոնյանը, ուսապարկ Վահագն Ալեքսանյանը, DJ Էդոն և այլք։ Սրանց շարքի մեջ կա նաև արտահաստիքային ՔՊ–ական, «միամիտ լոռեցի» աշխատող, շուստրի–հարիֆ, «լուսահոգի» Էդմոն Մարուքյանը՝ Մանրուքյանը։
Էդմոնին նշանակել են Նիկոլ Փաշինյանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, որպեսզի նա հատուկ հանձնարարություններով էդմոնմանրուքյանություն անի։ Այսինքն՝ անի այնպիսի բաներ, որոնց համար Վանաձորում վերջերս մարդիկ իրար էին ծեծել։
Էդմոն Մարուքյանը հյուրընկալվել էր լրագրող Սաթիկ Սեյրանյանի հաղորդաշարին ու հատուկ հանձնարարություն կատարել։ Նա ասում էր, որ Նիկոլը կապիտուլյացիա չի ստորագրել։ Նաև ասում էր, որ ով կարծում է, որ 2020–ի նոյեմբերի 9–ին կապիտուլյացիա է եղել, նա Ադրբեջանի քաղաքացի է ու աշխատում է Ալիևի օգտին։
Շուստրի–հարիֆ Էդմոնին թվում է, թե «սկրին շոթի» ու համացանցի դարում ինքը կարող է իրեն գժի տեղ դնել ու վանքի հավերը թռցնել։ Էդմոնին թվում է, թե էդմոնմանրուքյանություն կարող է անել ու պլստալ։ Էդմոնը չի էլ զգացել, որ «168 ժամի» եթերում ինքն իր դեմ ցուցմունք է տվել և ինքն իրեն համարել ադրբեջանական գործակալ։
Բանն այն է, որ այս բոլոր ժամանակների հաճախորդը ֆեյսբուքյան իր էջում 2020–ի նոյեմբերի 15–ին գրել է. «Կապիտուլյացիա ստորագրած առաջնորդն այլևս չի կարող որևէ կերպ փորձել հասնել Արցախի ճանաչմանը»։
Ինչպես տեսնում եք, Մանրուքյանն օգտագործում է «կապիտուլյացիա» բառը և համարում, որ Նիկոլը կապիտուլյանտ է։ Բայց հիմա ասում է, որ նոյեմբերի 9–ի փաստաթուղթը կապիտուլյացիա չէ, ու երբ նրան հիշեցնում են, որ ժամանակին ինքն էր կարծում, որ դա կապիտուլյացիա է, ասում է՝ ես երբեք կապիտուլյացիա բառը չեմ օգտագործել։ Բա սա էդմոնմանրուքյանություն չէ, ի՞նչ է։
Մանրուքյանը նաև փորձում է մոլորեցնել հանրությանը, թե բա Արցախի կարգավիճակի նշաձողի հետ կապված միջազգային հանրությունը պահանջում է իջեցնել այն։ Չկա՛ նման բան։ Էդմոնը նման բաներ է հայտարարում, որպեսզի Նիկոլի ասածները պաշտպանի ու սպասարկի թուրք–ադրբեջանական օրակարգը։
Բայց դե ումից ենք ինչ պահանջում։ Էդմոնը հաճախորդ էր, հաճախորդ էլ մնացել է։ Մինչև 2018–ը Նիկոլի հետ նախկինների հաճախորդն էր, հիմա՝ Նիկոլի հաճախորդն է։ Իր գործը հաճախորդությունն է՝ էդմոնմանրուքյանություն անելը։ Իր գործը գոռգոռալն է, Նիկոլի հետույքը պահելը։
Էս էլ կանցնի։ Պարզապես երկիրն է ափսոս, որ Մանրուքյանի պես «կլասիկները», հատուկ հանձնարարություններ կատարելով, կործանում են։

Марукянство посла по особым поручениям Эдмона
В команде Никола Пашиняна есть исполнители: они говорят или делают то, что хотел бы сказать или сделать он сам, но пока не решается. Речь, в частности, о протурецких выступлениях. Никол дает определенную дозу, которая приумножается другими, и открывается окно для еще больших доз.
«Повышающими дозу» в команде Никола являются азербайджанофил Мария Карапетян, мастер переобувания Виген Хачатрян, олигарх-депутат Гурген Арсенян случайный депутат Арусяк Джулакян, пионер олигархии Хачатур Сукиасян, нувориш Ален Симонян и др. В их ряду есть также внештатный ГД-аевец, работающий «наивным лорийцем» примитивный шустряк, «светлопамятный» Эдмон Марукян.
Эдмона назначили послом Никола Пашиняна по особым поручениям, чтобы он занимался марукянством, то есть тем, за что в Ванадзоре люди совсем недавно избивали друг друга.
Эдмон Марукян стал гостем студии программы Сатик Сейранян и выполнил там особое поручение. Он утверждал, что Никол не подписывал капитуляции. Также, по его словам, считающие произошедшее 9 ноября 2020-го капитуляцией являются гражданами Азербайджана и работающими в пользу Алиева субъектами.
Примитивному шустряку Эдмону кажется, что в век скриншота и интернета он может прикинуться дурачком и увести под шумок монастырских кур. Ему кажется, что он может заниматься марукянством и не запачкаться. Эдмон даже не почувствовал, что в эфире «168 жам» дал признательные показания, посчитав самого себя азербайджанским агентом.
Дело в том, что этот клиент власти всех времен написал 15 ноября 2020 года на своей странице в «Фейсбук» следующее: «Подписавший капитуляцию лидер впредь не может как-либо пытаться добиваться признания Арцаха».
Как видим, Марукян использовал слово «капитуляция» и посчитал, что Никол – капитулянт. Однако сейчас он утверждает, что подписанный 9 ноября документ – это не капитуляция, и когда ему напоминают, что в свое время он сам называл это капитуляцией, тот отвечает, что никогда не использовал слова «капитуляция». Что это, если не марукянство?
Хотя, было бы с кого спрашивать. Эдмон был клиентом власти, им же и остался. До 2018-го был вместе с Николом клиентом прежних властей, а сейчас – клиент Никола. Его дело – заниматься клиентством, то есть марукянством. Его задача – прикрывать задницу Никола.
Что ж, пройдет и это. Просто жалко страну, которую разваливают «классические» субъекты вроде Марукяна, выполняющие особые поручения.