Իշխանությունը հերթական անգամ Սահմանադությունն է խախտում․ «Հայաստան» խմբակցության հայտարարությունը
Օրվա քաղաքական իշխանությունը, հերթական անգամ խախտելով Սահմանադությունն ու օրենքները, մինչև ապրիլի 24-ը հրաժարվում է Ազգային ժողովում «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնած լսումների անցկացման համար տրամադրել Ազգային ժողովի դահլիճը և ուղիղ հեռարձակում ապահովել՝ ներկայացնելով անհիմն տեխնիկական պատճառաբանություն:
Ազգային ժողովի՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հայտարարության նախագծին նվիրված խորհրդարանական լսումները նախատեսված էր անցկացնել ապրիլի 21-ին: Լսումների նպատակն էր լայն հանրությանը ներկայացնել այն «կարմիր գծերը», որոնք պետք է ուղեցույց դառնան Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերը քննարկելիս:
Իշխանությունների նախաձեռնած՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս ընթացքը, դրանից բխող սպառնալիքների չգիտակցումը և դրսևորած այս ապօրինի վարքագիծը վկայում են, որ նրանք ուղղակի կամ անուղղակի գնում են թուրք-ադրբեջանական տանդեմի շահերը սպասարկելու ճանապարհով։
Մենք վճռական ենք և հետևողական Հայ ժողովրդի լինելության հիմքում գտնվող այս հարցը հետապնդելու գործում: Խորհրդարանական լսումների անցկացումը մնում է մեր օրակարգում, կկայանա առաջիկայում, որի մասին հավելյալ կտեղեկացնենք:

Власти в очередной раз нарушают Конституцию – заявление фракции «Армения»
Фракция «Армения» распространила заявление о «незаконном препятствовании властями парламентским слушаниям по армяно-турецким отношениям».
Политическая власть дня, в очередной раз нарушая Конституцию и законы, до 24 апреля отказывается предоставить зал Национального собрания для проведения инициированных фракцией «Армения» слушаний и обеспечить прямую трансляцию, представив необоснованное техническое обоснование.
Парламентские слушания, посвященные проекту заявления Национального собрания о нормализации отношений Армения-Турция, планировалось провести 21 апреля. Цель слушаний состояла в том, чтобы представить широкой общественности те «красные линии», которые должны стать ориентиром при обсуждении вопросов урегулирования отношений между Арменией и Турцией.
Инициированный властями нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений, неосознание вытекающих из этого угроз и это незаконное поведение свидетельствуют о том, что они прямо или косвенно идут по пути обслуживания интересов турецко-азербайджанского тандема.
Мы полны решимости и последовательны в этом вопросе, лежащем в основе существования армянского народа. Проведение парламентских слушаний остается в нашей повестке, состоится в ближайшее время», – отмечено в заявлении.