Իշխանությունն արգելել է հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին «Հայաստան» խմբակցության կազմակերպած լսումների համար դահլիճ տալ
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը նախաձեռնել էր վաղը՝ ապրիլի 21-ին, խորհրդարանական լսումներ անցկացնել՝ «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հայեցակարգային դրույթների մասին» ԱԺ հայտարարության նախագծի վերաբերյալ:
Լսումներից մեկ օր առաջ, երբ հրավերներն արդեն ուղարկվել են, մասնակիցների ցանկը հստակեցվել է, ԱԺ ղեկավարությունը չեղարկել է լսումները՝ որոշելով դահլիճ չտրամադրել։
Ի դեպ, նախապես ԱԺ-ն կայքում հայտարարվել էր, որ լսումները տեղի կունենան ԱԺ նիստերի դահլիճում։ Սակայն այժմ «Հայաստան» խմբակցությանը, Past.am-ի տեղեկություններով, հայտնել են ինչ-որ տեխնիկական խնդրի մասին և խնդրել լսումները հետաձգել ապրիլի 24-ից հետո։
Ստացվում է, որ իշխանությունը չի ուզում ապրիլի 24-ին ընթառաջ, երբ մանավանդ հայ-թուրքական բարեկամական քայլեր են փորձում իրականացնել, ԱԺ ամբիոնից Թուրքիային դեմ կամ այդ հարաբերություններին դեմ ելույթներ հնչեն։ Իսկ որ բացառապես նման ելույթներ էին հնչելու, այլ ոչ թե Թուրքիայի շահերից բխող ելույթներ, ինքնին հասկանալի է, եթե հաշվի առնենք, որ լսումներ կազմակերպողը ընդդիմադիր խմբակցությունն է։

Власти отказались предоставить зал для слушаний оппозиции по армяно-турецким отношениям – «Паст»
Фракция «Армения» инициировала 21 апреля парламентские слушания по проекту заявления НС «О концептуальных положениях отношений Армения-Турция». За день до слушаний, когда приглашения были уже отправлены, список участников уточнен, руководство НС отменило слушания, решив не предоставлять зал. Об этом пишет газета «Паст».
«Кстати, ранее на сайте НС было написано, что слушания пройдут в зале заседаний НС. Однако после фракции «Армения», по данным газета, сообщили о какой-то технической проблеме и попросили отложить слушания и провести их после 24 апреля.
Получается, что власти не хотят, чтобы в преддверии 24 апреля, в условиях, когда они пытаются построить армяно-турецкие дружественные отношения, с трибуны НС прозвучали выступления против Турции или против этих отношений», – пишет газета.