Տասնյակ հազարավոր մարդիկ բողոքի ցուցի են դուրս եկել՝ քննադատելով թագավոր Համեդ ալ-Խալիֆի վարած քաղաքականությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է «ԷՖԷ» գործակալությունը։
Ցույցը, այնուամենայնիվ, խաղաղ բնույթ է ունեցել, միջադեպեր չեն արձանագրվել։ Տեղեկացնենք, որ հունիսի 1-ին երկրում հայտարարված արտակարգ դրությունից հետո սա առաջին զանգվածային ցույցն է։
Ցուցարարները պահանջել են, որ երկրում գործի «օրենքի առջև բոլորը հավասար են» սկզբունքը, ինչպես նաև՝ որ իշխանությունները ձևավորվեն համընդհանուր ընտրությունների միջոցով։
Թագավորը հանդես է եկել երկխոսության կոչով և խոստացել համապատասխան քայլեր ձեռնարկել, սակայն ցուցարարներին դա չի գոհացնում։
Տեղեկացնենք, որ Բահրեյնի թագավորական ընտանիքի անդամները սուննի մահմեդականներ են, այնինչ Բահրեյնի բնակչության մեծամասնությունն իրենց շիա մահմեդական է համարում։
Բազմահազարանոց բողոքի ցույց Բահրեյնում

Десятки тысяч подданных королевства Бахрейн вышли на улицы в знак протеста против политики короля Хамада аль-Халифы, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на агентство «ЭФЭ».
Манифестации носили мирный характер, инцидентов зафиксировано не было.
Это первые акции протеста, прошедшие в королевстве, после отмены чрезвычайного положения 1 июня этого года.
Оппозиционеры выступили за то, чтобы в стране действовало правило равенства всех перед законом, правительство избиралось подданными, а парламент был наделен полномочиями, позволяющими принимать законы и наблюдать за их исполнением.
2 июля этого года король призвал бахрейнцев к национальному диалогу и принял реформы с целью разрешения политического кризиса и религиозных противоречий.
Тем не менее, оппозиционеры подвергли критике эти шаги Хамада аль-Халифы.
Члены правящей в Бахрейне королевской семьи являются суннитами, в то время как большинство подданных Бахрейна относят себя к мусульманам-шиитам.
В Бахрейне прошли многотысячные акции протеста