Պահանջում ենք՝ Հայաստանի իշխանությունները հրաժարվեն իրենց աղետալի դիրքորոշումից. Արցախի ԱԺ-ի հայտարարությունն ընդունվեց միաձայն (տեսանյութ)
Արցախի ԱԺ արտահերթ նիստում պատգամավոր Արթուր Մոսիյանըհրապարակեց ԱՀ ԱԺ հայտարարության տեքստը, որով անընդունելի են համարում Արցախի համար որևէ այլ կարգավիճակ, քան ինքնորոշումն է։
Քիչ առաջ Արցախի ԱԺ-ն հայտարարությունը միաձայն ընդունեց։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, նշվում է.
«Արցախի Հանրապետության ներկայիս իրավաքաղաքական կարգավիճակը ձևավորվել է համաժողովրդական կամքի արտահայտությամբ 3 հանրաքվեների, դրանց արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ազդեցությամբ և հայության բոլոր հատվածների միջև նախընթաց տարիներին հաստատված համազգային համաձայնության ճանապարհով։ Արցախահայությունը քաջգիտակցում է խաղաղության գինը։ Արցախի պետականությունը և պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը բացարձակ արժեքներ են, և դրանցից անգամ պատերազմի սպառնալիքը չի կարող մեզ հետ պահել։ Հայաստան-Ադրբեջան չակերտավոր խաղաղության օրակարգով Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու ցանկացած բանակցային գործընթաց ինքնին, ինչպես նաև դրանից բխող փաստաթղթի ստորագրումը տապալում է ոչ միայն Արցախի պետականությունը, այլև արցախահայության իր պատմական հայրենիքում ապրելու անքակտելի իրավունքը։ Պահանջում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները հրաժարվեն իրենց ներկայիս աղետալի դիրքորոշումից և առաջնորդվեն բացառապես այդ արժեքներով։ Ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի խաղաղության պատրվակով Արցախի համար անընդունելի կարգավիճակի, ինչպես նաև միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի բանակցային նշաձողն իջեցնելու։ Արցախահայության անունից դիմում ենք աշխարհասփյուռ հայությանը՝ այս արդար պայքարում միասնաբար և վճռականորեն կանգնել Հայաստանի և Արցախի, մեր եղբայրների ու քույրերի կողքին։ ՀՀ ԱԺ մեր գործընկերներին՝ չշեղվել ՀՀ գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման ուղեգծից։ ՌԴ ղեկավարությանը՝ մեզ համար խիստ կարևոր խաղաղապահ առաքելության ընթացքում առիթ չտալ որևէ մեկին՝ շահարկել ծագող խնդիրները, որպես Արցախի ժողովրդի հետագա անվտանգությունը հարցականի տակ դնելու հիմք։ ԵԱԿՀ Մինսկի համանախագահ երկրներին՝ անկախ առկա այլ տարաձայնություններից, ջանքեր գործադրել, պահպանելու ԼՂ-ի հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափ»,-նշվում է հայտարարության մեջ։
Արցախի ԱԺ արտահերթ նիստում պատգամավոր Արթուր Մոսիյանը հրապարակեց ԱՀ ԱԺ հայտարարության տեքստը, որով անընդունելի են համարում Արցախի համար որևէ այլ կարգավիճակ, քան ինքնորոշումն է։

Требуем от властей Армении отказаться от своей катастрофической позиции – заявление НС Арцаха (видео)
На внеочередном заседании Национального собрания Арцаха депутат Артур Мосиян обнародовал текст заявления, в котором отмечается неприемлемость для Арцаха какого-либо другого статуса, кроме самоопределения.
Национальное собрание Арцаха единогласно приняло заявление, в котором отмечается:
«Нынешний политико-правовой статус Республики Арцах сформировался волеизъявлением народа на трех референдумах, под влиянием принятой в результате них Конституции и установленного в последующие годы общенационального соглашения между всеми армянами. Армяне Арцаха хорошо знают цену миру.
Государственность Арцаха и право жить свободно и независимо на исторической родине являются абсолютными ценностями, и даже угроза войны не может нас удержать от этого. Любой переговорный процесс по насильственному присоединению Арцаха к Азербайджану по повестке «мира между Арменией и Азербайджаном», а также подписание вытекающего из него документа подрывает не только государственность Арцаха, но и неотъемлемое право армян Арцаха жить на исторической родине.
Мы требуем:
От властей Армении отказаться от своей нынешней катастрофической позиции и руководствовались исключительно вышеуказанными ценностями. Ни одна власть не имеет права под предлогом мира снижать планку переговоров о неприемлемом для Арцаха статусе, а также о международно признанном праве на самоопределение.
От имени армян Арцаха мы обращаемся к армянам всего мира: в этой справедливой борьбе будьте едины и решительны рядом с Арменией и Арцахом. Призываем: Наших коллег в Национальном Собрании Армении не отклоняться от линии постановления Верховного Совета Армении от 8 июля 1992 года. Российское руководство во время очень важной для нас миротворческой миссии не никому позволять использовать возникающие проблемы как повод для сомнений в дальнейшей безопасности народа Арцаха.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, несмотря на иные разногласия, должны приложить усилия для сохранения формата как единственного международного мандата для урегулирования карабахского конфликта».