Սերժ Սարգսյան. «Կազանում մենք իրականում շատ մոտ էինք հաջողությանը»
ՀՀ  նախագահ Սերժ Սարգսյանը Լեհաստանի Հանրապետության նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Կազանում իրականում շատ մոտ են եղել հաջողությանը:
–Անհրաժեշտ է հարգել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի սեփական ճակատագիրը տնօրինելու, անվտանգության երաշխիքներ ունենալու և իր պատմական հայրենիքում զարգանալու օրինական իրավունքը. այն պարտավոր են հարգել բոլորը,–ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նաև ավելացրել է, որ հայ ժողովրդի հասցեին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ նախօրեին հնչեցրած արտահայտությունները հարիր չեն ոչ միայն երկրի ղեկավարին, այլև նորմալ մարդուն։
–Լեռնային Ղարաբաղում նախագահական երեք ընտրություններ են տեղի ունեցել, և բոլոր երեք նախագահներն ընտրվել են ժողովրդի կողմից։ Նրանցից ոչ մեկն իշխանությունը ժառանգություն չի ստացել, և այդ պատճառով էլ, Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված իշխանությունները, ի տարբերություն իրենց ատելությունը թաքցնել անկարող հարևան երկրի իշխանությունների, իրենց թույլ չեն տա վիրավորական հայտարարություններ անել։ Իսկ թույնով լցված մարդիկ ի վիճակի չեն ճիշտ որոշումներ կայացնել, դրա համար էլ նման իրավիճակում եվրոպական կառույցների աջակցությունը Ղարաբաղին ուղղակի անհրաժեշտություն է,-ընդգծել է ՀՀ նախագահը։

Серж Саргсян: «На самом деле в Казани мы были очень близки к успеху»
Сегодня на совместной пресс-конференции  с президентом Польши Брониславом Коморовским президент Армении Серж Саргсян заявил, что на самом деле в Казани мы были очень близки к успеху.
«Необходимо уважать законное право народа Нагорного Карабаха распоряжаться собственной судьбой, иметь гарантии безопасности  и развития на своей исторической родине.  Эти права обязаны уважать все», - подчеркнул он.
По словам президента, озвученные президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым слова в адрес армянского народа не подобают не только руководителю страны, но и нормальному человеку.
«За прошедший период в Нагорном Карабахе прошли проходили президентские выборы и все трое избранных президента были избраны народом.  Ни один из них не получил власть по наследству,  поэтому избранные власти Нагорного Карабаха, в отличие от не умеющих скрывать свое ненавистничество властей соседней страны,  никогда не позволяли себе оскорбительных выражений. А люди, полные желчи, не в состоянии принимать решения. Именно поэтому в подобной ситуации поддержка европейских структур Карабаху является просто необходимостью», - добавил Саргсян.