Մ. Շահգելդյան. «Երկխոսության գործընթացը չի նշանակում, որ կողմերը իրար հետ պետք է համաձայնեն բոլոր հարցերում»
Այսօր ՕԵԿ փոխնախագահ, ՀԱԿ–իշխանություն երկխոսության կոալիցիոն աշխատանքային խմբի անդամ Մհեր Շահգելդյանը խոսելով երկխոսության մասին, ասել է, թե բոլորի համար պարզ է, որ երկխոսությունն ընթանում է, որի արդյունքը ձևավորված օրակարգն է։
Հարցին՝ ո՞րը կարող է լինել երկխոսության փոխհամաձայնեցված արդյունքը և հանգրվանը, նա պատասխանել է, թե դրանց մասին կխոսենք ընթացքում, և ավելի առաջ գնալ նպատակահարմար չէ։
Այնուամենայնիվ բանախոսն ընդգծել է, որ երկխոսության գործընթացը չի նշանակում, թե կողմերն իրար հետ պետք է համաձայնեն բոլոր հարցերում, սակայն այն ինքնին արդեն իսկ ենթադրում է քննարկումներ։
Այն դիտարկմանը, թե Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ եթե իշխանությունները չհամաձայնեն արտահերթ ընտրությունների իրենց պահանջին, ապա իրենք դուրս են գալու երկխոսությունից, Շահգելդյանը պատասխանել է.
–Գալով երկխոսության՝ իրենք արդեն ցույց են տալիս, որ ավելի հակված են քննարկման ճանապարհով գնալ,–ու հավելել,–եթե նրանք այսօր պատրաստակամություն են հայտնել և գնում են երկխոսության, ապա լուրջ մոտեցումը պահանջում է, որպեսզի այսօր ոչ մի կողմը իմպերատիվներ չներկայացնի։ Վերջնագրերի լեզվով խոսելը անընդունելի է, այդ ոճով խոսելը ոչ մի հաջողություն չի ապահովելու։

Процесс диалога не означает, что стороны должны согласовать свои подходы во всех вопросах - Мгер Шахгелдян
Говоря сегодня о диалоге между АНК и властями, вице-председатель партии «Оринац еркир», член рабочей группы по диалогу между коалицией и АНК Мгер Шахгелдян заявил, что для всех ясно, что диалог ведется, результатом чему является сформированная повестка.
На вопрос о том, может ли быть согласованный сторонами результат и финал диалога, он ответил, что об этом целесообразно говорить в ходе диалога, но не опережать события.
Тем не менее, по словам Шахгелдяна, процесс диалога не означает то, что стороны должны согласовать свои подходы во всех вопросах: сам процесс уже предполагает обсуждения.
Комментируя заявление координатора АНК Левона Зурабяна о том, что если власти не согласятся на их требование о проведении внеочередных выборов, то они выйдут из диалога, он отметил:
«Идя на диалог, они уже показывают, что склонны продвигаться по пути обсуждений.- Если они сегодня выразили готовность и идут на диалог, то серьезный подход требует, чтобы сегодня ни одна из сторон не выдвигала императивы. Говорить на языке ультиматумов неприемлемо. Это не приведет ни к какому успеху».