Կաթի փոշու ներկրման ծավալները կպակասեն. կաթնամթերքը կթանկանա՞․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է․ «Հայաստանում կաթնամթերքի արտադրության ծավալները, այս տարվա հունվար ամսվա արդյունքներով, նվազել են: Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ հունվար ամսին պանրի արտադրության ծավալները նվազել են 4.3, թթվասերինը՝ 10.7, մածունինը` 7.1, իսկ կաթնաշոռինը` 9.4 տոկոսով: Իսկ, ահա, կաթի արտադրության ծավալներն այս տարվա հունվարին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, 21.5 տոկոսով պակասել են:
Մասնագետների խոսքերով՝ կաթնամթերքի արտադրության ծավալների անկումը պայմանավորված է ոչ միայն կաթնատվության կրճատման, այլև անասնագլխաքանակի նվազման հետ: Բացի այս, նկատենք, որ Հայաստանը ներկրում է կաթի փոշի, այդ թվում` կաթ և սերուցք` խտացրած կամ քաղցրացրած:
Այն հիմնականում ներկրվում է Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Իրանից, Լեհաստանից, Արգենտինայից: Սակայն հաշվի առնելով ռուս-ուկրաինական պատերազմը՝ չի բացառվում, որ առաջիկայում կաթի փոշու ներկրման ծավալները զգալի պակասեն, և, դրան զուգահեռ, կաթնամթերքը կթանկանա»:

Объемы импорта сухого молока сократятся: подорожают ли молочные продукты? – «Жоховурд»
Объем производства молочной продукции в Армении по итогам января текущего года снизился, пишет газета «Жоховурд».
По данным Статистического комитета РА, в январе производство сыра сократилось на 4,3%, сметаны – на 10,7%, кефира – на 7,1% и творога – на 9,4%. А вот объем производства молока в январе этого года по сравнению с декабрем прошлого года снизился на 21,5%.
По словам экспертов, сокращение объемов производства молочной продукции связано и с сокращением поголовья. Кроме того, следует отметить, что Армения импортирует сухое молоко, в том числе молоко и сливки, сгущенные или подслащенные.
«В основном импортируется из России, Украины, Белоруссии, Ирана, Польши и Аргентины. Однако с учетом российско-украинской войны не исключено, что объемы импорта сухого молока в ближайшее время значительно сократятся, а молочные продукты при этом подорожают», – пишет газета.