Նիկոլը կրկին պատրաստվում է «կյանքեր եմ փրկել» օպերացիային
Այդ «կյանք փրկելը» դարձավ իր էժանագին փիառի մի մասը։ Հազարավորների գլուխը կերած, Արցախի պետականությունը հանձնած մարդը ներկայանում է որպես «կյանքեր փրկող խաղաղության աղավնի»։
Անվտանգության խորհրդի երեկվա նիստը հուշում է, որ Նիկոլը կրկին նույն տեխնոլոգիան է պատրաստվում կիրառել՝ ընդառաջ գնալով հերթական «նոյեմբերի 9»–ին։
Անվտանգության խորհրդում մի կողմից հայտարարել են, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը, փորձելով գտնել մտացածին հիմնավորումներ, հող է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղի («հանրապետություն» բառն այս դեպքում չեն օգտագործել ճիշտ այնպես, ինչպես Արարատ Միրզոյանը չի հայտարարում, որ բացառում է Արցախի ներառումն Ադրբեջանի կազմի մեջ) ուղղությամբ նոր սադրանքներ և հարձակում սկսելու համար, իսկ մյուս կողմից նույն նիստում ասել են, որ պատրաստ են Ադրբեջանի հետ համապարփակ խաղաղության պայմանագիր կնքել։
Ձեռքի հետ էլ դիմել են միջազգային հանրությանը, թե բա հասեք, թե չէ Ադրբեջանն ուզում է էթնիկ զտումներ իրականացնել։ Այսինքն՝ խաղաղության պայմանագիր են ուզում ստորագրել էթնիկ զտումների մտադրություն ունեցողի հետ։
Նախ արձանագրենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը, ընդառաջ գնալով Թուրքիայի ու Ադրբեջանի պնդումներին, երեկ պատրաստակամություն է հայտնել ուղիղ բանակցել Ալիևի հետ, այլ ոչ թե միջնորդավորված, ինչպես որ նախկինում էին ուզում։
Եթե հիշում եք, նախկինում ասում էին՝ Բաքվի հետ ուղիղ շփումների փորձ չունենք, դրա համար խնդրում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին միջնորդական առաքելություն իրականացնել հայ–ադրբեջանական բանակցություններում։ Երեկվա հայտարարության մեջ չկար այդ ձևակերպումը։ Միջնորդների թեման Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուն փակել է։
Փոխարենը Նիկոլը հայտարարում է, որ թեև թշնամին պատրաստվում է էթնիկ զտում իրականացնել ու կռիվ սկսել, ինքը պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի, այն էլ՝ անհապաղ։
«Թարգմանաբար» դա նշանակում է, որ Նիկոլը պատրաստվում է նոր կապիտուլյացիայի՝ Ադրբեջանի առաջարկած 5 սկզբունքների շրջանակներում Արցախն Ադրբեջանի մաս կազմելու պատրաստակամությամբ։ Ու որպեսզի հիմնավորի հանձնվելու իր որոշումը, ուռճացնում է ադրբեջանական վտանգը։ Մինչդեռ պարզ է, որ Ադրբեջանն Արցախում, ներկա իրողությունները հաշվի առնելով, էթնիկ զտումներ չի կարող իրականացնել։ Քանզի այն իրականացնելուց առաջ պետք է պատերազմ հայտարարի Ռուսաստանին, հաղթի Մոսկվային, հեռացնի ռուս խաղաղապահներին Արցախից, ապա նոր միայն անցնի արցախահայությանը։ Հասկանալի է, որ նման բան չի կարող լինել։ Լոկալ բախումներ, ադրբեջանական փոքրիկ ստորություններ կարող են լինել, բայց լայնամասշտաբ պատերազմ ու էթնիկ զտումներ՝ ոչ։ Հետևաբար՝ Նիկոլի ասածների մեջ հակասություն կա։ Իսկ այդ հակասությունն այն բանի համար է, որ նա հերթական անգամ բավարարի Թուրքիայի ժողովրդին, Ադրբեջանի ժողովրդին ու դա ներկայացնի որպես «կյանքեր փրկել»։
Ստեղծված իրավիճակում միակ տարբերակը ներքաղաքական փոփոխությունն է։ Նիկոլին պետք է վռնդել։ Հայաստանը նոր բանակցողով պետք է ներկայանա։ Միայն այդ դեպքում է հնարավոր իրականում կյանքեր փրկել, հասնել իրական ու արժանապատիվ խաղաղության։
Նիկոլ Փաշինյանը պատերազմ ու պարտություն բերեց։ Հետո արդարացավ, թե բա 25 հազարի կյանք եմ փրկել։

Никол Пашинян принес нам войну и поражение. Затем он оправдывался, будто спас 25 тысяч жизней.
Это «спасение жизней» стало частью его дешевого пиара. Угробивший тысячи людей, сдавший государственность Арцаха человек предстает как «спасающий жизни голубь мира».
Вчерашнее заседание Совета безопасности РА подсказывает, что Никол готовится применить ту же технологию, пойдя навстречу очередному «9 ноября».
В Совбезе с одной стороны заявили, что Азербайджан готовит почву для новых провокаций и совершения нападения на Нагорный Карабах (слово «республика» в данном случае они не использовали точно так же, как Арарат Мирзоян не заявляет, что исключает вхождение Арцаха в состав Азербайджана), пытаясь найти мнимые обоснования, в том числе обвиняя Армению в деструктивных действиях в вопросе мирного соглашения, а с другой – отмечают, что немедленно готовы подписать с Азербайджаном всеобъемлющее мирное соглашение.
Заодно они обратились к международному сообществу, мол, поспешите, иначе Азербайджан осуществит этнические чистки. То есть хотят подписать мирное соглашение с намеревающимся осуществить этнические чистки.
Для начала констатируем, что Никол Пашинян, пойдя навстречу настояниям Турции и Азербайджана, накануне выразил готовность переговариваться с Алиевым напрямую, а не через посредников, как они хотели этого ранее.
Если помните, раньше говорили, что не имеют опыта прямых контактов с Баку, поэтому просят Минскую группу ОБСЕ осуществить посредническую функцию в армяно-азербайджанских переговорах. Во вчерашнем заявлении этой формулировки не было. Глава МИД Турции Чавушоглу закрыл тему посредников.
Вместо этого Никол заявляет, что, несмотря на подготовку врагом этнических чисток и вооруженного нападения, он готов пойти на мирное соглашение, к тому же незамедлительно.
В «переводе» это означает, что Никол готовится к новой капитуляции – в рамках предложенных Азербайджаном 5 принципов и с готовностью видеть Арцах в составе Азербайджана. И дабы обосновать свое решение о сдаче, он раздувает азербайджанскую угрозу. Между тем как понятно, что с учетом нынешних реалий Азербайджан не может осуществить в Арцахе этнические чистки, поскольку для этого ему сначала придется объявить войну России, победить Москву, выдворить из Арцаха российских миротворцев и уже потом перейти к арцахским армянам. Понятно, что подобного быть не может. Локальные столкновения, небольшие азербайджанские подлости – да, но широкомасштабная война и этнические чистки – нет. Следовательно, в словах Никола есть противоречие. И направлено всё это на удовлетворение Турции и Азербайджан и преподнесение всего как «спасение жизней».
В сложившейся ситуации единственным выходом являются внутриполитические изменения. Никола нужно прогнать. Армению должен представлять новый переговорщик. Лишь в этом случае можно реально спасти жизни, добиться настоящего и достойного мира.
Никол снова готовится к операции «Я спас жизни»