Հանձնված Արցախը, «30 տարվա թալանի» փչացած պլաստինկան և պալատական օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանի երկրորդ երջանկությունը
Նիկոլ Փաշինյանն իշխանության գալուց հետո գերխաղաղասիրական հայտարարություններով էր հանդես գալիս։ Իր կինն առաջարկում էր փամփուշտները ձուլել և զարդեր սարքել, իսկ ինքը Ալիևին հռչակել էր կիրթ ու կառուցողական։
Փաշինյանը խաբում էր, թե իբր չի բանակցում Արցախի հարցով, բայց իրականում բանակցում էր։ Մի պահից սկսած նա խոստովանեց, որ բանակցում էր՝ ասելով, որ Ալիևը ուզում է հարցի լուծում և այլն, այլն, և այլն։
Նիկոլի «խաղաղասիրական» քաղաքականության գագաթնակետն այն էր, որ հակամարտության լուծումը պետք է բավարարի Ադրբեջանի ժողովրդին, Հայաստանի ժողովրդին, Ղարաբաղի ժողովրդին։
Նիկոլն իր «խաղաղասիրությամբ» բերեց պատերազմ ու պարտություն։ Այդ ամենը նա արդարացրեց «30 տարի թալանել էին, ես ի՞նչ կարող էի անել» փչացած պլաստինկան պտտեցնելով։ Թե քանի ոչխար հավատաց նրա այդ խոսքերին, կարելի է մոտավորապես հաշվել։ «Հպարտների» մի մասն, իրոք, այդ կուտը կերավ կամ էլ իրեն ավանակի տեղ դրած հավատաց այդ «30 տարվա թալանի» փչացած պլաստինկային։
Դե եթե օգտագործում են այդ պլաստինկան, ուրեմն հավացացող կա, բայց երբ «30 տարվա թալանի» պլաստինկան պտտեցնում է ՀՀ առաջին օլիգարխ և ներկայումս պալատական օլիգարխ–պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը, դա արդեն ծիծաղելի էլ չէ։
Երբ Խաչատուր Սուքիասյանն է «30 տարվա թալանից» խոսում, նույնիսկ Նիկոլի ջուջուլակերներն են զարմանում։ Քանզի անգամ հավերն են հիշում, որ վերջին 30 տարվա ընթացքում Սուքիասյանը եղել է սուպերնախարար Վանո Սիրադեղյանի հովանավորյալ օլիգարխը (դա, իհարկե, չխանգարեց Սուքիասյանին ուրանալ Վանոյին)։
Մինչև 1998–ի իշխանափոխությունը Սուքիասյանը թիվ մեկ օլիգարխն էր, ով նաև սափրագլուխ թիկնապահներով շրջելու հայկական օրենսդիրն է։
1998–ի իշխանափոխությունից հետո նա փախավ, բայց հետո լեզու գտավ օրվա իշխանությունների մի թևի հետ ու շարունակեց իր բիզնեսը, նույնիսկ ծաղկեցրեց այն։ Ճիշտ է, նա այլևս թիվ մեկ օլիգարխը չէր, բայց իրեն շատ լավ էր զգում, իրեն չէին նեղում, իսկ որոշ դեպքերում նույնիսկ ընդառաջում էին։
2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ Սուքիասյանը փորձ արեց վերականգնել իր թիվ մեկ օլիգարխի երբեմնի կարգավիճակը։ Սակայն դա չստացվեց ու նա կրկին փախավ։ Հետո գործարքի արդյունքում վերադարձավ ու ամեն ինչ անում էր, որ Սերժ Սարգսյանն իրեն լավ աչքով նայի։ Նայում էր։ Նույնիսկ «Ռոսիա Մոլի» բացմանը մասնակցեց (Սուքիասյանի դեմքը շողում էր Սերժ Սարգսյանի ներկայությունից)։
Հետո եղավ 2018–ի «թավիշը»։ Սուքիասյանի բախտը կրկին ժպտաց, ու հիմա նա Նիկոլին կից թիվ մեկ օլիգարխն է։ Այս իշխանությունների թալանի մասին արդեն ոչ թե լեգենդներ, այլ իրական պատմություններ են պտտվում։ Ու այսքանից հետո երբ Սուքիասյանն արդարացնում է Արցախի հանձնելը «30 տարվա թալանով», հասկանում ես, որ «նագլոստը», իրոք, երկրորդ երջանկությունն է։
Լիակատար երջանկության համար Սուքիասյան Խաչատուրին թուրքական օրակարգի կյանքի կոչումն է պակասում։ Դա է պատճառը, որ այսօր ԱԺ–ում կայացած հանձնաժողովի նիստում նա դիմեց թուրքերին, ադրբեջանցիներին, մեր տարածաշրջանի մյուս ժողովուրդներին՝ նրանց անվանելով եղբայրներ։ Եղբայրների առումով Խաչատուրն անկեղծ էր։ Սրանք Արցախն էլ են նույն անկեղծությամբ բեռ համարում։ Նիկոլներ են, ինչ ասես։

Сданный Арцах, испорченная пластинка о «30 годах разграбления» и второе счастье придворного олигарха Хачатура Сукиасяна
После прихода к власти Никол Пашинян стал выступать с супермиролюбивыми заявлениями. Его супруга предлагала переплавить гильзы в украшения, а он сам провозгласил Алиева образованным и конструктивным.
Пашинян обманывал, будто не ведет переговоров по вопросу Арцаха, но в реальности переговаривался с Алиевым. В какой-то момент он признался, что вел переговоры, сказав, что Алиев хочет решения вопроса, и т.д., и т.п.
Апогеем «миролюбивой» политики Никола явилось то, что решение конфликта должно удовлетворить народы Азербайджана, Армении и Карабаха.
Своим «миролюбием» Никол принес войну и поражение. Всё это он оправдал, повторяя, подобно испорченной пластинке, мол, «30 лет грабили – что я мог поделать?». Сколько четвероногих поверили этим его словам, подлежит приблизительному подсчету. Часть «гордых», действительно, заглотила эту наживку или, прикинувшись дурачками, поверила лейтмотиву «30-ти лет разграбления».
Ну раз уж эта пластинка раскручивается, значит есть те, кто этому верит, но когда о «30 годах разграбления» говорит первый олигарх РА и действующий придворный олигарх-депутат Хачатур Сукиасян, то это уже как минимум смешно.
Когда о «30 годах разграбления» говорит Хачатур Сукиасяна, этому удивляются даже «писюноеды» Никола. Даже люди с куриной памятью не забывают, что на протяжении последних 30 лет Сукиасян был олигархом-протеже суперминистра Вано Сирадегяна (конечно, это не помешало Сукиасяну отречься от Вано).
До смены власти 1998-го Сукиасян был главным олигархом страны, который ввел также у нас моду на бритоголовых телохранителей.
После смены власти 1998-го он сбежал, но затем нашел общий язык с одним из крыльев действовавшей власти и продолжил свой бизнес, который начал даже процветать. Правда, он больше не был главным олигархом страны, но зато прекрасно себя чувствовал: его не притесняли, а в некоторых случаях даже шли ему навстречу.
В ходе президентских выборов 2008-го Сукиасян попытался восстановить свой некогда статус главного олигарха страны. Однако этого не случилось, и он снова сбежал. Затем он вернулся в результате сделки и делал всё, чтобы быть у Сержа Саргсяна на хорошем счету. Дело выгорело, и тот даже принял участие в открытии «Россия Молл»-а (от присутствия Сержа Саргсяна лицо Сукиасяна светилось от счастья).
Затем случился «бархат» 2018-го. Судьба снова улыбнулась Сукиасяну, и сейчас он – главный олигарх при Николе Пашиняне. О разграблении действующей власти сейчас ходят не легенды, а реальные истории. И когда после столького Сукиасян оправдывает сдачу Арцаха «30 годами разграбления», понимаешь, что наглость, и вправду, – второе счастье.
Для полного счастья Сукиасяну Хачатуру не хватает лишь реализации турецкой повестки. В этом и причина того, что в ходе заседания комиссии НС он обратился к туркам, азербайджанцам и другим народам нашего региона, назвав их братьями. По части своих братьев Хачатур был искренен. Они и Арцах с той же искренностью считают обузой. Что сказать – николы.