ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն Արարատ Միրզոյանից տարբերվող պատասխան տվեց Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ (տեսանյութ)
Այսօր ՀՀ ԱԺ Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ընդդիմադիր պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանն ի թիվս այլ հարցերի՝ ՀՀ փոխարտգործնախարար Արմեն Ղևոնդյանից հետաքրքրվել է՝ բացառո՞ւմ է արդյոք Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում։
Փոխարտգործնախարարը նախ փորձել է խուսափել պատասխանից, այդ հարցում նրան օգնության են հասել նաև ՔՊ-ական պատգամավորները, սակայն Ա․Թևանյանի համառ հարցադրումներից հետո Արմեն Ղևոնդյանը հայտարարել է, որ որպես ՀՀ քաղաքացի բացառում է Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում։
Ուշագրավ է, որ համանման հարցին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը խուսափողական պատասխան էր տվել և հստակ չէր նշել, որ բացառում է Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում։ Ուշագրավ է նաև, որ հանձնաժողովի նիստին ներկա ՔՊ-ական պատգամավորները բացասական գնահատեցին այն, որ փոխարտգործնախարարն իր անձնական տեսակետը հայտնեց։ ՔՊ-ականներին ակնհայտորեն դուր չեկավ փոխնախարարի անձնական կարծիք հնչեցնելը: Այսինքն՝ ՔՊ-ականներին դուր չի գալիս, երբ պաշտոնյան անձանական կարծիք է հայտնում՝ հայտարարելով, որ բացառում է Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում:

Замглавы МИД Армении дал касательно статуса Арцаха ответ, отличающийся от высказанного Араратом Мирзояном (видео)
В ходе сегодняшнего заседания Комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции оппозиционный депутат Андраник Теванян, в числе прочих вопросов, поинтересовался у вице-министра иностранных дел РА Армена Гевондяна, исключает ли он пребывание Арцаха в составе Азербайджана в каком бы то ни было статусе.
Замглавы МИД Армении сначала попытался уклониться от ответа, в чем ему на помощь пришли депутаты от «Гражданского договора», но после настойчивых вопросов А.Теваняна Армен Гевондян заявил, что, как гражданин РА, исключает нахождение Арцаха в составе Азербайджана в любом статусе.
Примечательно, что на аналогичный вопрос министр иностранных дел Арарат Мирзоян дал уклончивый ответ и не указал, что исключает пребывание Архаха в составе Азербайджана. Примечательно также, что присутствовавшие на заседании Комиссии депутаты от ГД негативно отнеслись к тому, что вице-министр ИД высказал свое личное мнение.