Թուրքիայի քարոզչական «բայրաքթարները» և Ուկրաինայի վկաները
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պաշտոնական էջը դրական լույսի ներքո է ներկայացրել Ադրբեջանի հարձակումն արցախյան Փառուխի ու Քարագլխի ուղղությամբ։ Ճիշտ է, մեր տնաբույծ կոլաբորացիոնիստների հերոսական ջանքերով գրառումը հեռացվել է, բայց միևնույն է նստվածքը մնացել է։ Գրառումը հեռացվել է, բայց հո մտածողությունն էլ չի՞ հեռացվել։
Գաղտնիք չէ, որ Ուկրաինան ադրբեջանամետ դիրքորոշում ունի։ Այդ երկրից, սակայն, նեղանալ պետք չէ։ Դա իրենց շահերից է բխում։
Ուկրաինան կուզենար, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը երկրորդ ճակատ բացեին ռուսների դեմ՝ Հայաստանի ու Արցախի վրա հարձակվելով։
Ուկրաինայից իր այդ ցանկության համար նեղանալ պետք չէ։ Կրկնեմ՝ դա իրենց շահերից է բխում։ Այլ հարց է, որ մեր շահերից չի բխում Ռուսաստանի պարտությունը Արևմուտքին, քանզի դրանից հետո Հայաստանի ու Արցախի ճակատագիրը կհանձնվի Թուրքիային՝ այդտեղից բխող շատ կանխատեսելի հետևանքներով։ Ասածից, իհարկե, չի բխում, որ մենք պետք է թշնամանանք Արևմուտքի հետ։ Ամենևի՛ն։ Ասածից բխում է, որ մենք պետք է ակտիվ չեզոքություն պահպանենք, լինենք նրբանկատ մեր ռազմավարական դաշնակցի շահերի հանդեպ ու առաջնորդվենք բացառապես Արցախի և Հայաստանի շահերով։
Պարզից էլ պարզ է, որ Հայաստանը չի կարող պաշտպանել Ուկրաինային, որի հետ բախվել է ՌԴ–ն, որը Արցախի մնացուկների գոյության ու ՀՀ–ի գրեթե միակ անվտանգության երաշխավորն է։ Հետևաբար՝ բոլոր նրանք, ովքեր Հայաստանում Ուկրաինա են խաղացնում՝ գնում են դրանց դեսպանատուն, հավաքներ ու երթեր են անում Ուկրաինայի օգտին, պարզապես թուրքական 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչներ են ու միանում են այն հիացական գրառմանը, որն իրեն թույլ էր տվել պաշտոնական Կիև կոչվածը։
Ուշագրավն այն է, որ մեր տնաբույծ բոլոր ուկրաինամետները և հակառուսները Նիկոլի թիմակիցներն են կամ նրա նախկին թիմակիցները՝ ՔՊ–ի թերմացքը։ Այդ գծի վրա են նաև Նիկոլին կից «արտաթորանքային» ուժերը (հիմա դրանց արտախորհրդարանական ուժեր են կոչում) և մի կին՝ «ատամնատեխնիկ»։ Սրանք բոլորն աշխատում են թուրքական օրակարգով ու յուրօրինակ քարոզչական «բայրաքթարներ» են Հայաստանի ու Արցախի դեմ։

Пропагандистские «байрактары» Турции и свидетели Украины
Официальная страница Верховной Рады преподнесла в позитивном свете нападение Азербайджана в направлении арцахских Паруха и Караглуха. Правда, героическими усилиями наших доморощенных коллаборационистов запись была удалена, но осадок всё же остался. Запись удалили, но мышление-то не изменилось.
Не секрет, что Украина занимает проазербайджанскую позицию. Однако обижаться на эту страну не нужно. Это продиктовано их интересами.
Украине хотелось бы, чтобы Турция и Азербайджан открыли против русских второй фронт, напав на Армению и Арцах.
Обижаться на Украину из-за этого ее желания тоже не стоит. Повторюсь, это в их интересах. Другой вопрос, что поражение России Западу не в интересах Армении, так как после этого участь Армении и Арцаха будет полностью вверена Турции, со всеми вытекающими из этого прогнозируемыми последствиями. Из сказанного, конечно же, не вытекает, что мы должны враждовать с Западом. Отнюдь. Из этих слов вытекает, что мы должны сохранять активный нейтралитет, быть деликатными в отношении интересов нашего стратегического союзника и руководствоваться исключительно интересами Армении и Арцаха.
Более чем очевидно, что Армения не может защищать Украину, с которой воюет РФ, являющаяся практически единственным гарантом существования остатков Арцаха и безопасности РА. Следовательно, все те, кто заигрывает в Армении в Украину, посещая ее посольство, проводя собрания и шествия в ее поддержку, являются представителями турецкой 5-ой колонны и присоединяются к той восторженной записи, которую позволил себе так называемый официальный Киев.
Примечательно то, что все наши доморощенные проукраинские и антироссийские являются членами команды Никола или его бывшими соратниками – пережитками «Гражданского договора». Аналогичной линии придерживаются также действующие при Николе «внепарламентские» силы и одна женщина-«зубной техник». Все они работают на турецкую повестку и являются своеобразными пропагандистскими «байрактарами» против Армении и Арцаха.