Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն գիշերը կրակ է բացել՝ կիրառելով ԱԹՍ. թշնամին ունի 5 զոհ, հայկական կողմը՝ 1 վիրավոր․ Արցախի ՊԲ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում:
Արցախի ՊՆ-ից հայտնում են, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր:
Ավելին. ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ:
Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։
Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Արցախի ՊՆ-ից ակնկալում են, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ։

ВС Азербайджана ночью открыли огонь по позициям АО Арцаха с применением ударных БПЛА: есть раненый
ВС Азербайджана в ночь на 25 марта открыли огонь по подразделениям Армии обороны Арцаха, применяя как разнокалиберное стрелковое оружие, так и ударный БПЛА. Об этом сообщает пресс-служба Армии обороны Арцаха.
По сведениям ведомства, 24 марта азербайджанские ВС Азербайджана, грубо нарушив требования трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, вторглись в зону ответственности российского миротворческого контингента в Республике Арцах, взяв под контроль село Парух Аскеранского района и близлежащие позиции. Далее была предпринята попытка продвинуться в восточном направлении.
Отмечается, что переговоры представителей российского миротворческого контингента и соответствующих органов Арцаха с азербайджанской стороной существенных результатов не дали, противник не вернулся на свои позиции. Более того, азербайджанские подразделения в ночь на 25 марта открыли огонь по подразделениям Армии обороны, применив разнокалиберное стрелковое оружие и ударный БПЛА.
В результате перестрелки со стороны противника погибли не менее 5 военнослужащих. С армянской стороны есть один раненый.
«Мы рассчитываем, что российские миротворцы предпримут меры по возвращению азербайджанских подразделений на исходные позиции», – говорится в сообщении АО.