«Մանթո» և ջղաձումներ՝ Փաշինյանի մոտ․ նա խորհրդարանում իրեն արհամարհված զգաց
Ազգային ժողովի երեկվա՝ մարտի 23-ի կառավարության հետ հարցուպատասխանը ուշագրավ էր․ 31 գրանցված հարցերից և ոչ մեկը ուղղված չէր Նիկոլ Փաշինյանին։ Եթե նախորդ հարցուպատասխաններում հիմնական պատասխանողը Նիկոլ Փաշինյանն էր, անգամ այն դեպքերում երբ հարցը իրեն չէր ուղղվում, այս անգամ նա ամբիոնին չերևաց։ Ընդ որում, հարցերի կեսն էր ընդդիմադիրների կողմից, Փաշինյանին հարց չուղղեցին նաև իշխանականները։ Եվ Փաշինյանը, որը սովորություն ունի ամեն առիթ օգտագործել ԱԺ ամբիոնից մանիպուլյացիաներ անելու համար, երեկ բացառիկ օր էր, այդ ամենի հնարավորությունը չունեցավ։ Դրանից, ակնհայտորեն, նեղվել էր, ինչը կարելի էր տեսնել ամեն անգամ, երբ տեսախցիկը թեքվում էր նախարարական աթոռների կողմ, նա անհանգիստ շարժումներ էր անում։
Գուցե նաև սա էր պատճառը, որ Փաշինյանի փոխարեն սկսեցին անհասկանալի ելույթներ ունենալ ու պոպուլիզմով զբաղվել կառավարության անդամները։Օրինակ՝ Արարատ Միրզոյանը։ ԱԳ նախարարին, օրինակ, երբ հարց ուղղվեց արցախցիների ինքնորոշման մասին, նա բառիս բուն իմաստով սուտ տեղեկություն հայտնեց, ասաց՝ «Տարածքային ամբողջականության մասին հարցը պետք է տայիք Ռոբերտ Քոչարյանին, երբ նա իջնում է Ստամբուլից Երևան իջնող օդանավից և խոսում էր Ստամբուլում տարածքային ամբողջականությունների փոխադարձ ճանաչման մասին»։ Արարատ Միրզոյանը, վստահ եմ դիվանագիտական փաստաթղթերը կարդում է, վստահ եմ՝ տեսել և հասկացել էր, որ հենց այդ Խարտիայում Արցախի մասով ձևակերպումները դիվանագիտական հաղթանակ է եղել, քանի որ հենց այդտեղ առանձին Հռչակագրի 20-րդ կետով անդրադարձ է կատարվում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին, որտեղ, սակայն, որևէ խոսք չկա տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին, ինչը մնացած գրեթե բոլոր հակամարտությունների դեպքում՝ կա։ Օրինակ՝ ԵԱՀԿ-ն Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի ու Վրաստանի միջև հակամարտության կարգավորումը հաստատել է հենց վերջինիս կազմում։ Արարատ Միրզոյանը, լինելով ԱԳ նախարար, քաջ գիտակցում է, թե այդպիսի ձևակերպումների հասնելը ինչ ջանքեր են պահնջում, այդպիսով հաղթանակ չի կարող չհամարել դա, սակայն կրկնում է վահագալեքսանյանական ու ալենսիմոնյանական ոճի մանիպուլյացիաները։
Այո, Ռոբերտ Քոչարյանը նաև բազմիցս ասել է որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, սակայն մշտապես ընդգծել է, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության հետ կապ չունի, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղը անկախացել է, այնպես ինչպես Ադրբեջանը, 1991 թվականին, նույն կերպ, ինչպես մնացած բոլոր միավորները նախկին ԽՍՀՄ տարածքից։ Վստահ ենք, Արարատ Միրզոյանը, լինելով Հայաստանի արտգործնախարարը, փայլուն ծանոթացել է Ռոբերտ Քոչարյանի տեսակետներին։
Ուշագրավ էր նաև Սուրեն Պապիկյանի ջղաձգումը ԱԺ ամբիոնին։ Կոնկրետ հարց տվեցին ադրբեջանական բանակի՝ Սյունիք ներխուժելու մասին, իսկ նա համարեց սուտ, պոպուլիզմ ու խոսեց ինչ-որ 5-րդ շարասյան մասին։ Պաշտպանության նախարարը, փաստվեց, տեղյակ չէ Հայաստանի սահմաններից, այլապես հստակ կիմանար, որ Ներքին Հանդը, որտեղ անարգել ներխուժել է Ադրբեջանի զորքը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածք է։
Իսկ Փաշինյանը, այդ ամբողջ ընթացքում, մեկ սրա ականջին էր բան ասում, մեկ նրա, նախարարները դուրս էին գալիս ամբիոն, միգուցե փորձում հենց իր ասածները կրկնել, սակայն հենց իրեն՝ Փաշինյանին, այդպես էլ հարց չտրվեց։
Սակայն այն, ինչ Փաշինյանը չասաց ԱԺ ամբիոնից, հաջորդ օրը, այսինքն՝ այսօր, կարդաց կառավարության նիստի ժամանակ։ Ի դեպ, այդ ժամանակ էլ իրեն հարց չէր տրվել, ուղղակի որոշեց ընթերցել։
Գուցե նաև սա էր պատճառը, որ Փաշինյանի փոխարեն սկսեցին անհասկանալի ելույթներ ունենալ ու պոպուլիզմով զբաղվել կառավարության անդամները։ Օրինակ՝ Արարատ Միրզոյանը։ ԱԳ նախարարին, օրինակ, երբ հարց ուղղվեց արցախցիների ինքնորոշման մասին, նա բառիս բուն իմաստով սուտ տեղեկություն հայտնեց, ասաց՝ «Տարածքային ամբողջականության մասին հարցը պետք է տայիք Ռոբերտ Քոչարյանին, երբ նա իջնում է Ստամբուլից Երևան իջնող օդանավից և խոսում էր Ստամբուլում տարածքային ամբողջականությունների փոխադարձ ճանաչման մասին»։ Արարատ Միրզոյանը, վստահ եմ դիվանագիտական փաստաթղթերը կարդում է, վստահ եմ՝ տեսել և հասկացել էր, որ հենց այդ Խարտիայում Արցախի մասով ձևակերպումները դիվանագիտական հաղթանակ է եղել, քանի որ հենց այդտեղ առանձին Հռչակագրի 20-րդ կետով անդրադարձ է կատարվում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին, որտեղ, սակայն, որևէ խոսք չկա տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին, ինչը մնացած գրեթե բոլոր հակամարտությունների դեպքում՝ կա։ Օրինակ՝ ԵԱՀԿ-ն Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի ու Վրաստանի միջև հակամարտության կարգավորումը հաստատել է հենց վերջինիս կազմում։ Արարատ Միրզոյանը, լինելով ԱԳ նախարար, քաջ գիտակցում է, թե այդպիսի ձևակերպումների հասնելը ինչ ջանքեր են պահնջում, այդպիսով հաղթանակ չի կարող չհամարել դա, սակայն կրկնում է վահագալեքսանյանական ու ալենսիմոնյանական ոճի մանիպուլյացիաները։

У Пашиняна мандраж и конвульсии: его проигнорировали в парламенте
Вчерашняя сессия вопросов-ответов в Национальном собрании была весьма примечательной. Ни один из 31 зарегистрированного вопроса не был адресован Николу Пашиняну. Если в предыдущих заседаниях вопросов-ответов основным респондентом был Никол Пашинян, даже в тех случаях, когда вопрос был адресован не ему, то вчера он ни разу не вышел на трибуну. При этом не только оппозиция не задавала Пашиняну вопросы, но и провластные депутаты не обращались к нему. А Пашиняна, имеющего привычку использовать любую возможность для манипулирования, данная ситуация явно раздражала.
Возможно, именно поэтому члены правительства вместо Пашиняна начали произносить непонятные речи и заниматься популизмом. Например, МИД РА Арарат Мирзоян на вопрос о праве Арцаха на самоопределение дал ложную информацию, сказав буквально: «Вы должны были задать вопрос о территориальной целостности Роберту Кочаряну, когда он выходит из самолета Стамбул-Ереван и говорит о взаимном признании территориальной целостности в Стамбуле». Арарат Мирзоян, с уверенностью можно сказать, читал дипломатические документы, и понимает, что Хартия по Арцаху была дипломатической победой, потому что пункт 20-й Декларации касается мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, где однако о принципе территориальной целостности, как почти во всех других конфликтах, речи не идет. Например, ОБСЕ одобрила урегулирование конфликта между Южной Осетией, Абхазией и Грузией в рамках последней. Арарат Мирзоян, будучи министром иностранных дел, прекрасно понимает, какие усилия следует приложить для достижения таких договоренностей, но повторяет манипуляции в стиле ваагалексаняна и аленсимоняна.
Да, Роберт Кочарян неоднократно заявлял, что признает территориальную целостность Азербайджана, но всегда подчеркивал, что территориальная целостность Азербайджана не имеет ничего общего с Нагорно-Карабахской Республикой, поскольку Нагорный Карабах стал независимым в 1991 году, как и все остальные республики бывшего СССР. Уверены, что Арарат Мирзоян, будучи МИД Армении, прекрасно знаком со взглядами Роберта Кочаряна.
Примечательно, что Сурена Папикяна также трясло в конвульсиях. Ему задали конкретный вопрос о вторжении азербайджанской армии в Сюник, а он посчитал это ложью, популизмом и говорил о какой-то 5-й колонне. Министр обороны, как оказалось, не знает границ Армении, иначе он бы четко знал, что Неркин Ханд, куда беспрепятственно вторглась азербайджанская армия, является суверенной территорией Армении.
А Пашинян за все это время то одному министру в ухо что-то шептал, то другому, и, вполне возможно, они пытались повторить сказанное им, но самому Пашиняну вопросов так и не задали.
Однако то, что Пашинян не высказал вчера с трибуны НС, на следующий день, то есть сегодня, он зачитал на заседании правительства. Кстати, вопросов ему и сегодня не задали, просто решил почитать.