Ինչու է վախեցած Արարատ (Arabat) Միրզոյանը
Ալիևը Փաշինյան Նիկոլին 5 կետանոց առաջարկ է ներկայացրել։ Այդ առաջարկով Բաքուն ուզում է պաշտոնական Երևանից ստանալ Արցախն Ադրբեջանի կազմում տեսնելու համաձայնություն։
Նիկոլից ծպտուն չի լսվում (Նիկոլն Ալիևից անձնական վիրավորանք ստանալիս էլ բերանը ջուր է առնում, վախենում է), ինչը տվյալ դեպքում որպես համաձայնության նշան է դառնում։ Նիկոլի փոխարեն խոսել է Արարատ Միրզոյանը, որն Անթալիայում թուրք պաշտանակցին հանդիպելիս բերանը լայն բացել էր, և որին Անտալիայում ներկայացրել էին որպես Arabat Mirzoyan:
Միրզոյանն ասել է, որ իրենց համար մեծ հաշվով այդ 5 կետերի մեջ ոչ մի անընդունելի բան չկա։ Նա ասել է նաև, որ լավ կլինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ բանակցեն՝ ձեռքի հետ էլ հստակեցնեն Արցախի կարգավիճակը։ Բայց չի ասել, թե իրենց օրակարգը որն է։ Խաղաղություն մուրալն օրակարգ չէ։
Որքան էլ որ ընդդիմադիր պատգամավորները փակ կամ բաց հանդիպումների ժամանակ փորձում են Arabat–ից հստակ պատասխան ստանալ, թե արդյոք ինքը բացառո՞ւմ է, որ Արցախը որևէ կարգավիճակով կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում, նա խուսափում է հստակ պատասխանից։ Այսինքն՝ չի ասում, որ իրենց կարմիր գիծը բացառում է Արցախի հայտնվելն Ադրբեջանի կազմում։ Իսկ դա անուղղակիորեն նշանակում է, որ սրանք Ղարաբաղի խնդրից վերջնականապես են ուզում ազատվել՝ «խաղաղության» դիմաց։ Ավելի ճիշտ՝ իրենց աթոռները պահելու և այդ հարցում մեր թշնամիներից աջակցություն ստանալու դիմաց։
Անկեղծ ասած, այս ամենը զարմանալի չէ։ Եթե Նիկոլն անընդհատ ադրբեջանամետ հայտարարություններ է անում, թե բա՝ Ղարաբաղը կորցրել է անգամ տեսական հնարավորությունն Ադրբեջանի կազմում չլինելու, Arabat–ից ուրիշ ի՞նչ սպասել։ Նրան Նիկոլը հենց դրա համար է նախարար նշանակել, որ իր գիծն առաջ տանի։ Թուրքամետ գիծը։
Սրանք Ալիևից վախեցած Արցախ չեն այցելում ու Արցախը հանել են իրենց մտքից (վաղուց էին հանել), էլ ուր մնաց թե բացառեն Արցախն Ադրբեջանի կազմում հայտնվելու հեռանկարը։
Ուշագրավն այն է, որ սրանք իրենց թուրք–ադրբեջանական օրակարգն առաջ են տանում 680 հազարի անունից։ Ասում են մեզ քվե են տվել, որ խաղաղություն բերենք։ Խաղաղություն, իհարկե, չեն բերում ու նախապատրաստում են մի նոր արհավիրք, բայց լկտիություն ունեն ժողովրդի անունից խոսել։ Այս հարցում իր մեղավորությունն ունի նաև ընդդիմությունը, բայց սա արձանագրելով խնդիրը չի փոխվում։ Խնդիրն իշխանափոխությունն է։ Խնդիրը պարտության խորհրդանիշից Հայաստանն ազատելն է։

Почему испуган Арарат (Arabat) Мирзоян
Алиев представил Пашинян Николу предложение из 5 пунктов. Этим предложением Баку хочет получить от официального Еревана согласие видеть Арцах в составе Азербайджана.
От Никола пока ни слуху ни духу (Никол боится и играет в молчанку даже во время личных оскорблений от Алиева), что в данном случае становится скорее знаком согласия. Вместо Никола высказался Арарат Мирзоян, широко улыбавшийся своему турецкому коллеге в ходе дипломатического форума в Анталье и представленный там как Arabat Mirzoyan.
Мирзоян отметил, что, по большому счету, среди этих 5 пунктов для них нет ничего неприемлемого. Он сказал также, что было бы неплохо, если переговоры проходили при посредничестве Минской группы ОБСЕ и заодно был прояснен статус Арцаха. Однако он не отметил, какую повестку они продвигают. Вымаливание мира не повестка.
Как бы оппозиционные депутаты ни пытались получить от Arabat-а в ходе открытых и закрытых встреч четкий ответ на то, исключает ли он пребывание Арцаха в каком бы то ни было статусе в составе Азербайджана, он избегает подобных ответов. То есть не говорит, что их красная линия исключает пребывание Арцаха в составе Азербайджана. А это опосредованно означает, что они хотят избавиться от Карабахской проблемы раз и навсегда – в обмен на «мир». Вернее, в обмен на удержание своей власти и поддержку со стороны наших врагов в этом вопросе.
Честно говоря, всё это неудивительно. Если Никол постоянно делает проазербайджанские заявления, будто Карабах потерял даже теоритическую возможность не быть в составе Азербайджана, то чего ждать от Arabat-а? Никол именно для этого и назначил их министрами, чтобы продвигать данную линию. Протурецкую линию.
В страхе перед Алиевым они не посещают Арцах и избавились от Арцаха в своих мыслях (причем уже давно) – куда уж там до исключения перспективы пребывания Арцаха в составе Азербайджана.
Примечательно то, что они продвигают свою турецко-азербайджанскую повестку от имени 680 тысяч. Говорят, мол, за нас проголосовали, чтобы мы принесли мир. Мира они, конечно, не приносят, и даже подготавливают новую напасть, но имеют при этом наглость говорить от имени народа. В этом вопросе свою долю вины имеет также оппозиция, но констатацией этого вопроса не решить. Задачей является смена власти, избавление Армении от символа поражения.