Վրացիները Թուրքիայում վերանորոգում են Աթաթուրքի հուշարձանը
«Грузия Онлайн»–ը հաղորդում է, որ Վրաստանի սփյուռքի հարցերով պետնախարար Պապունա Դավիտայան աշխատանքային այցով մեկնել է Թուրքիայի Արդվին և Տրապիզոն վիլայեթներ։
Ինչպես հայտնել են պետնախարարի աշխատակազմից, այցի շրջանակներում նա հանդիպել է Արդվինի նահանգապետ Մուստաֆա Իեմլիհալիօղլուին։ Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Վրաստանի և Թուրքիայի ռազմավարական համագործակցության հարցեր։
Պետնախարարը և նահանգապետը ծանոթացել են Քեմալ Աթաթուրքի հուշարձանի վերանորոգման աշխատանքներին, որոնք իրականացնում է վրացի ճարտարապետների և մասնագետների խումբը։ Տրապիզոնում Դավիտայան ներկա է եղել նաև Եվրոպայի երիտասարդական օլիմպիադայի բացման արարողությանը։

Грузины реставрируют памятник Ататюрка в Турции
Госминистр Грузии по вопросам диаспоры Папуна Давитая посетил с рабочим визитом вилайеты Артвина и Трабзона в Турции, передает «Грузия Онлайн».
Как сообщают в аппарате госминистра, в рамках визита состоялась его встреча с губернатором Артвина Мустафой Йемлихалиоглу. Были обсуждены вопросы стратегического партнерства между Грузией и Турцией, добрососедские отношения и проблемы проживающих в Артвине грузин.
Госминистр и губернатор ознакомились с ходом реставрации памятника Кемалю Ататюрку, которую выполняет группа грузинских архитекторов и специалистов. Он также присутствовал на официальной церемонии открытия европейской молодежной олимпиады в Трабзоне.