Ուրացում՝ հանուն իշխանության (տեսանյութ)
Արարատ Միրզոյան-Մեվլութ Չավուշօղլու հանդիպման ժամանակ հրճվանքի անհասկանալի պոռթկումները հայ հասարակությունը դեռ չի մարսել: Իրոք դժվար է հասկանալ, թե ինչի վրա են այդպես լիաթոք հրճվում պաշտոնյաները: Հատկապես, երբ այս հանդիպումից գրեթե ժամերի տարբերությամբ Արարատ Միրզոյանի մյուս գործընկերը հայտարարում է, որ դեռ կան զոհերի աճյուններ, որոնք հարազատները չեն ուզում հուղարկավորել, հոգեբանորեն պատրաստ չեն ընդունելու, որ այդ ոսկորներն իրենց զավակներն են:
Թուրք-ադրբեջանական տանդեմի սանձազերծած պատերազմից շուրջ երկու տարի անց ծնողը չի ցանկանում ընդունել իրականությունը, չի համակերպվում որդու կորստի հետ, իսկ երկրի արտգործնախարարը Թուրքիայիում ի լուր աշխարհի ասում է, որ հայ բնակչությունը ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ: Թուրքական «Անադոլու» գործակալությանը տված հարցազրույցում Միրզոյանն ասում է, որ այդ ցանկությունն արտացոլված է նաև հասարակական կարծիքի վերաբերյալ հարցումներում։
Եկեք հասկանանք, թե ՀՀ բնակչություն ասելով ում նկատի ունի Արարատ Միրզոյանը: Վերջին ընտրություններին, որի ժամանակ ընտրության իրավունք է ունեցել բնակչության 2.5 միլիոնը, ՔՊ-ն ստացել է շուրջ 700 հազար ձայն: Միրզոյանը նկատի ունի այդ 700 հազարի՞ն: Ի դեպ, նկատի ունենանք, որ ՔՊ նախընտրական ծրագրում մեկ տող չկա անգամ Թուրքիայի մասին: Հետևաբար, նույնիսկ այդ 700 հազարը կամ նրանցից ոչ բոլորը ՔՊ-ին մանդատ չի տվել Թուրքիայի հետ հարաբերություններ կարգավորելու համար:
Բոլորովին վերջերս հրապարակվեցին ԱՄՆ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի ՀՀ-ում արված հարցումների արդյունքները: Հարցվածների 90 տոկոսը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի համար քաղաքական և անվտանգային ամենամեծ սպառնալիքը հենց Թուրքիան է ներկայացնում։
Բայց այդ՝ ՀՀ իշխանությունները հիմա ձայն ձայնի տված հակառակն են ասում: ՔՊ-ական պատգամավորները քիչ է մնում արցախցիներին համոզեն, որ շատ վատ է, որ այսքան տարի Ադրբեջանի կազմում չեն ապրել: Ի՞նչ ազատագրական պայքար, ի՞նչ ազատագրում, ի՞նչ կորսված կյանքեր:
Այս թիմը ոչ միայն Արցախն ու Արցախի համար թափված արյունն է ուրանում, այլ փորձում են մեզ ու աշխարհին համոզել, որ մոռանանք, որ մեկ դար առաջ հայ ազգը ցեղասպանվել է: Փորձում են համոզել, որ պետք չէ պահանջատեր լինել։ Թուրքական լոլիկն ու առևտուրն ավելի կարևոր են: Մասնագիտությամբ պատմաբան Միրզոյանը Թուրքիայում գտնվելու ընթացքում մեկ բառ անգամ չասաց Հայոց ցեղասպանության մասին, դրա ճանաչման մասին: Մինչդեռ օրեր առաջ Հայաստանում գտնվող ադրբեջանցի պատգամավորները մեր հողում հայտարարում էին, որ Ադրբջանում հայ գերիներ չկան, երկրի ղեկավարն էլ ինչ տեսնում Հայաստանում, ասում է՝ մերն է:
Իսկ այս թիմը լուռ է, չի պատասխանում, Արցախ չի գնում, Արցախի խնդիրներից չի խոսում, ցեղասպանությունից չի խոսում: Չենք խոսում, ուրեմն խնդիր չկա տրամաբանությամբ:
Այս մարդկնաց հետ ամեն ինչ պարզ, է, բայց արդյոք հայ ազգը նույնպե՞ս պատրաստվում է լռել, լռել և ուրանալ, ուրանալ պատմությունը, իր հերոսներին, և ի վերջո՝ հայրենիքը:

Отречение во имя власти (видео)
Армянское общество все еще не «переварило» непонятные всплески ликования и восторга во время встречи глав МИД Армении и Турции Арарата Мирзояна и Мевлюта Чавушоглу. Чему так радуются чиновники, понять действительно сложно. Особенно на фоне того, что спустя всего несколько часов после этой встречи другой коллега Арарата Мирзояна заявил, что до сих пор есть тела погибших солдат, которые родственники не хотят хоронить, они психологически не готовы принять, что это останки их детей.
Спустя почти два года после развязанной турецко-азербайджанским тандемом войны родители не хотят мириться с реальностью, с утратой сыновей, а в Турции министр иностранных дел Армении рассказывает миру, что армянское население хочет нормализовать отношения с Анкарой. В интервью турецкому агентству «Анадолу» Мирзоян говорит, что это желание находит отражение и в опросах общественного мнения.
Попробуем разобраться, кого имеет ввиду Арарат Мирзоян, говоря о населении Армении.
На последних парламентских выборах право голосовать имели 2,5 млн человек, фракция «ГД» получила около 700 тыс. голосов. Мирзоян говорит об этих 700 тысячах? Кстати, заметим, что в предвыборной программе ГД нет ни строчки о Турции. Следовательно, даже эти 700 тысяч, или большая их часть, не давали ГД мандата на нормализацию отношений с Турцией.
Совсем недавно были опубликованы результаты опроса, проведенного Международным республиканским институтом в Армении. 90% респондентов выразили мнение, что именно Турция представляет собой самую большую политическую угрозу для Армении и ее безопасности.
Однако власти Армении в один голос утверждают обратное. Еще немного, и депутаты ГД начнут убеждать арцахцев, что очень плохо, что они столько лет жили не в составе Азербайджане. Какая еще освободительная борьба, какое освобождение, какие потерянные жизни?
Эта команда не только отрицает Арцах и кровь, пролитую за него, но и пытается убедить нас и мир забыть о том, что армянский народ столетие назад подвергся Геноциду. Они пытаются убедить, что не нужно требовать признания Геноцида армян.
Важнее турецкие помидоры и торговля с турками. Историк по специальности Мирзоян во время своего пребывания в Турции ни словом не обмолвился о Геноциде армян или его признании. Между тем, несколько дней назад азербайджанские депутаты на нашей земле – в Армении, заявили, что в Азербайджане нет армянских военнопленных.
А эта команда упорно молчит, не отвечает на выпады Азербайджана, не посещает Арцах, не говорит о проблемах Арцаха, о Геноциде, следуя логике: не говорим, значит, нет проблемы.
С этими людьми все ясно, но неужели весь армянский народ собирается молчать? Молчать и отрекаться. Отказываться от своей истории, своих героев, наконец, от своей Родины…