Արցախի իշխանությունը ոչինչ չի անում գազի բացակայության պայմաններում մարդկանց օգնելու համար. Մետաքսե Հակոբյան
Արցախի իշխանությունը ոչինչ չի անում գազի բացակայության պայմաններում մարդկանց օգնելու համար։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ընդդիմադիր «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ հանրապետության բնակիչներին փորձում են տաքացնել միայն խոսքերով՝ վստահեցնելով, որ հարցը կարգավորման փուլում է։
Նա հիշեցրեց, որ արդեն յոթերորդ օրն է՝ Արցախում գազ չկա, իսկ այսօր ավելի է ցրտել, նկատվում են ինտենսիվ տեղումներ։ «Մարդիկ իրենց հնարավորությունների սահմաններում փորձում են ինքնակազմակերպվել՝ օգնելով միմյանց։ Բոլորը սկսեցին հիշել 1990-ականները։ Թեև ո՛չ այն ժամանակ (քանի որ հաղթեցինք), ո՛չ էլ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ (որովհետև հույս ունեինք, որ աշխարհը մեզ մենակ չի թողնի) այդքան ծանր վիճակում չէինք։ Պետական ​​մակարդակով աջակցություն չկա։ Շատերն իրական կյանքը փոխարինել են սոցիալական ցանցերում կյանքով և փորձում են պայքարել իրականությունը ներկայացնողների դեմ»,-ընդգծեց Հակոբյանը։
Պատգամավորը նկատեց, որ այս ամենի ֆոնին արցախցի շատ պաշտոնյաներ երեկ մեկնել են Հայաստան։ «Սա ցույց է տալիս, որ Արցախի ներկայիս իշխանության գոյությունը միայն ֆորմալ բնույթ է կրում»,-հավելեց նա։
Ինչ վերաբերում է Արցախի խորհրդարանի ընդդիմադիր ուժերի գործողություններին, Հակոբյանը պարզաբանեց, որ նման նախաձեռնությունները սովորաբար դրական արդյունք չեն տալիս, ուստի ընդդիմությունն այս հարցում նույնպես հույսը չի դնում իշխանության վրա։ «Գյուղերում մարդիկ տաքանում են վառելափայտով։ Իրավիճակը հատկապես ծանր է քաղաքացիների համար, քանի որ էներգահամակարգը գերծանրաբեռնված է։ Հուսով ենք, որ գոնե սրա հետ կապված խնդիրներ չեն լինի»,-եզրափակեց պատգամավորը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 8-ից Արցախը սնուցող գազատարը, որը գտնվում է Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքում, վնասվել է։ Դրանից հետո ադրբեջանցիների հետ բանակցություններ են վարվել, սակայն նրանք խոչընդոտում են վերանորոգման աշխատանքներին։ Չնայած խնդրի լուծման հրատապության մասին բազմաթիվ կոչերին և Արցախի իշխանության հավաստիացումներին, որ այն լուծվում է ռուս խաղաղապահների հետ համատեղ, Արցախի բնակիչներն արդեն յոթերորդ օրն է՝ զրկված են գազից։

Власти Арцаха ничего не делают для оказания помощи людям в условиях отсутствия газа – Метаксе Акопян
Никакой инициативы по части помощи людям в условиях отсутствия газа от властей Арцаха не исходит. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» 14 марта заявила депутат Национального собрания Арцаха от оппозиционной партии «Справедливость» Метаксе Акопян.
По ее оценке, жителей республики пытаются согреть лишь словами, заверяя, что вопрос находится на стадии регулирования, хотя ничего этого нет.
Она напомнила, что Арцах уже седьмые сутки без газа, а сегодня еще больше похолодало, наблюдаются интенсивные осадки.
«Люди в рамках своих возможностей пытаются самоорганизоваться, оказывая друг другу помощь. Все начали вспоминать 1990-ые годы. Хотя ни тогда (поскольку мы победили), ни в период 44-дневной войны (так как надеялись, что мир не оставит нас одних) в такой сложной ситуации не оказывались. Никакой поддержки на государственном уровне не оказывается. Многие заменили реальную жизнь жизнью в социальных сетях и пытаются бороться против тех, кто представляет реальность», – подчеркнула Акопян.
Депутат заметила, что на фоне всего этого многие чиновники Арцаха вчера с поездкой отправились в Армению.
«Это свидетельствует о том, что существование нынешней власти Арцаха носит лишь формальный характер», – добавила она.
Что касается действий оппозиционных сил парламента Арцаха, то Акопян пояснила, что такие инициативы обычно не получают положительного результата, поэтому оппозиция не надеется на власти и в этом вопросе.
«В селах люди обогреваются дровами. Ситуация особенно тяжелая для горожан, поскольку энергосистема перегружена. Надеемся, что хотя бы с этим проблем не возникнет», – заключила депутат.
Напомним, что с 8 марта находящийся на подконтрольной Азербайджану территории газопровод, питающий Арцах, был поврежден. С тех пор с азербайджанцами ведутся переговоры, но они препятствуют началу ремонтных работ. Несмотря на многочисленные призывы о неотложности решения проблемы и заверения властей в том, что она решается совместно с российскими миротворцами, жители Арцаха уже седьмые сутки лишены газа.