Երեկ թատրոն էր բերամդրվել Մարզահամերգային համալիրում։ Էժանագին թատրոն։ Նիկոլ Փաշինյանը կազմակերպել էր «նախագահի երդման արարողություն» տրագիկոմեդիան։
Վահագն Խաչատրյան/Խաչատուրյանին ՀՀ նախագահ՝ պետության գլուխ (մեխի գլխի հստակ ֆունկցիայով), նշանակելով՝ Նիկոլը հերթական ինստիտուտը ոչնչացրեց։ Իհարկե, այնպես չէ, որ Լոնդոն փախած Արմեն Սարգսյանը պահում էր նախագահական ինստիտուտի պատիվը, բայց ամեն դեպքում երբեմն զարմացնում էր (օրինակ՝ երբեմն դիմում էր ՍԴ կամ մեկ անգամ պահանջեց Նիկոլի հրաժարականը)։
Վահագն Խաչատուրյանի պարագայում դա բացառված է։ Նա անդեմ, գորշ, ստրկամիտ, պնակալեզ և ապաքաղաքական մարդ է։
Ի դեպ, մինչև Վահագնին նախագահ նշանակելը Նիկոլը հասցրել էր ոչ իր սրտի ուզածով Սահմանադրական դատարան դիմող սուբյեկտների քանակը ևս մեկով կրճատել։ Նշանակվել էր Մարդու իրավունքների, ավելի ճիշտ՝ մեկ մարդու իրավունքների անդեմ պաշտպան։ Վահագնը նույնպես ՍԴ չի դիմի Նիկոլի անձնական շահերի դեմ։
Բացի այդ՝ Վահագնը ձեռնտու էր Նիկոլին, քանզի գաղափարապես քիրվայական է։ Թուրքիայի տակ մտնելու ակտիվ կողմնակից։ Իսկ դա այսօր Նիկոլի համար ամենապահանջված ապրանքն է։
Թուրքիան Նիկոլին ձեռնտու է իշխանությունը պահպանելու համար։ Երկխոսությունը հենց այդ բանաձևով է ընթանում՝ «Ես բավարարում եմ ձեր բոլոր նախապայմանները, դուք ինձ օգնում եք մնամ աթոռին»։
Այս պայմաններում ՀՀ նախագահի աթոռը զբաղեցնողը նույնպես պետք է այդ գծի մեջ լինի։ Վահագնը այդ գծի մեջ է։ Մնացածը թատրոն էր։ Նախագահական թատրոն։

Накануне в Спортивно-концертном комплексе было организовано представление. Дешевая постановка. Никол Пашинян ставил трагикомедию «церемония инаугурации президента».
Назначив Ваагна Хачатряна/Хачатуряна президентом РА (знай – нулем без палочки), Никол уничтожил очередной институт. Конечно, не так, что сбежавший в Лондон Армен Саркисян поддерживал репутацию президентского института на высоте, но, в любом случае, он хотя бы иногда удивлял всех (например, временами обращался в КС или однажды потребовал отставки Никола).
В случае с Ваагном Хачатряном это исключено. Он – безликий, серый, раболепный, прислуживающий и аполитичный человек.
Кстати, до назначения Ваагна президентом Никол успел сократить еще на одно количество субъектов, имеющих право обратиться в Конституционный суд вопреки его воле. Была назначена защитник прав человека, вернее – безликий защитник прав одного человека. Ваагн тоже не обратится в КС наперекор личным интересам Никола.
Кроме того, Ваагн был на руку Николу, так как он – идейный сторонник братания с турками. Он – активный сторонник прогибания под Турцию. А это для Никола сегодня самый востребованный товар.
Турция нужна Николу для удержания своей власти. Диалог именно по этой формуле и проходит – «Я удовлетворяю все ваши предусловия, а вы помогаете мне остаться в своем кресле».
Занимающий кресло президента РА в этих условиях тоже должен придерживаться аналогичной линии. Ваагн этому критерию полностью удовлетворяет. Президентский театр.