Խոզի սրտով աշխարհում առաջին պացիենտն ապրել է 2 ամիս
Աշխարհում առաջին պացիենտը, որին գենետիկորեն մոդիֆիկացված խոզի սիրտ է փոխպատվաստվել, ապրել է 2 ամիս։ 57-ամյա Դևիդ Բենեթը մահացել է մարտի 8-ին։
Ինչպես նշել է BBC-ն, հունվարի 7-ին կատարված վիրահատությունից որոշ ժամանակ հետո նոր սիրտը նորմալ է գործել, բայց մի քանի օր անց Բենեթի վիճակը սկսել է վատանալ։ Մերիլենդի նահանգի համալսարանին կից բժշկական կենտրոնի բժիշկները գրանցել են նրա մահը։
Բենեթը սրտի մահացու հիվանդություն ուներ, և մասնակցությունը բժշկական փորձարկմանը ապրելու նրա միակ հնարավորությունն էր։ Մինչև վիրահատությունը նրան վեց շաբաթ միացված են եղել կենսապահովման սարքեր, Բենեթը մերժում էր ստացել մարդու սրտի փոխպատվաստման հարցում։
Վիրահատությունից առաջ ինքը՝ Բենեթը, հավաստիացրել էր, որ տեղեկացված է, թե որքան վտանգավոր է խոզի սրտի փորձնական փոխպատվաստումը։ Այն կատարելու համար Մերիլենդի համալսարանի մասնագետները իշխանություններից հատուկ թույլտվություն էին ստացել՝ ասելով, որ առանց վիրահատության պացիենտը կմահանա։
«Նա շատ համարձակ և ազնիվ պացիենտ էր, պայքարեց մինչև վերջ»,-հիվանդանոցի հայտարարությունում նշել է վիրահատությունը կատարած վիրաբույժ Բարթլի Գրիֆիթը։
Վիրահատությունից հետո պացիենտը հասցրել է մի քանի շաբաթ անցկացնել ընտանիքի հետ և դիտել ամերիկյան ֆուտբոլի Ազգային լիգայի եզրափակիչ խաղը։
Նշենք, որ գիտնականներն արդեն վաղուց քննարկում են մարդկանց կենդանիների օրգաններ փոխպատվաստելու, այսինքն՝ քսենոտրանսպլանտացիայի հնարավորությունը։ Սրտի վիրաբուժության ոլորտում արդեն ամենուրեք օգտագործվում է մարդուն խոզի սրտի որոշ հատվածների փոխպատվաստման պրակտիկան։ Բայց սա ամբողջ սրտի փոխպատվաստման առաջին դեպքն էր։
Նշենք նաև, որ OrganDonor.gov կայքի տվյալներով՝ միայն ԱՄՆ-ում դոնորական օրգանների փոխպատվաստման է սպասում մոտ 100 000 մարդ, օրական 17 պացիենտ մահանում է այդ օրգանների բացակայության պատճառով։

Первый в мире пациент с сердцем свиньи прожил 2 месяца
Первый в мире пациент, которому пересадили генетически модифицированное сердце свиньи, прожил 2 месяца. 57-летний Дэвид Беннет умер 8 марта.
Как рассказывает Русская служба BBC, некоторое время после операции, прошедшей 7 января, новое сердце нормально функционировало, однако несколько дней назад состояние Беннета начало ухудшаться. Врачи медицинского центра при Университете штата Мэриленд подтвердили его смерть.
У Беннета было смертельное заболевание сердца, и участие во врачебном эксперименте было его единственным шансом на выживание. До операции он находился на аппаратах жизнеобеспечения в течение шести недель, и в трансплантации человеческого сердца ему отказали.
Перед операцией сам Беннет подтверждал, что осведомлен, насколько рискованна экспериментальная пересадка сердца свиньи. На ее проведение специалисты из Университета Мэриленда получили от властей специальное разрешение, объяснив, что без операции пациент умрет.
«Он проявил себя как смелый и благородный пациент, он боролся до самого конца», – отметил в заявлении больницы хирург Бартли Гриффит, который провел операцию.
После операции пациент успел провести несколько недель в окружении своей семьи и посмотреть Супербоул (финальную игру Национальной лиги американского футбола).
Отметим, что ученые уже давно обсуждают возможность трансплантации органов животных людям, то есть ксенотрансплантацию. В кардиохирургии уже повсеместно используется пересадка человеку некоторые частей свиного сердца, в частности, сердечных клапанов. Однако это был первый случай пересадки всего сердца.
Отметим также, что по данным сайта OrganDonor.gov, только в США пересадки донорских органов ждут около 100 000 человек, 17 пациентов в день умирают из-за их нехватки.