Վահագն Խաչատուրյանն առաջին քննությունը հանձնեց Նիկոլին (տեսանյութ)
Կառավարության նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ շնորհավորեց իր ենթակային՝ ՀՀ նախագահ դառնալու կապակցությամբ։ Եվ հերթական անգամ հաստատվեց այն տեսակետը, որ Խաչատրյանից Խաչատուրյան դարձած Վահագնը Նիկոլի կողմից նշանակվել, իսկ խորհրդարանի ուսապարկային մեծամասնության կողմից դակվել է որպես պետության գլուխ, իրականում՝ մեխի գլուխ։
Այդ գլուխն իր քծնողական ժպիտը չէր կարողանում թաքցնել անգամ դիմակի տակից, երբ լսում էր շոյիչ խոսքեր Նիկոլից։
Վահագն Խաչատուրյանի մեխի գլուխ դառնալու մի շարք պատճառներ կային, որոնցից առաջինը, բնականաբար, մեխի գլուխ աշխատելու պատրաստակամությունն էր։ Բայց միայն դա բավական չէր։ Նիկոլի շուրջը բազմաթիվ գորշ, պնակալեզ, անդեմ ուսապարկեր կան, ովքեր ոչ պակաս մեխի գլուխ կարող էին աշխատել մուրճամոլ Նիկոլի համար։
Վահագնի ընտրությունը պայմանավորված էր նաև նրանով, որ նա պաթոլոգիկ ղարաբաղատյաց է։ Հակաղարաբաղցիությունը Վահագնի մոտ վաղուց է դրված ու պատահական չէ, որ նա Լևոն Տեր–Պետրոսյանի նեղ թիմի անդամ էր։
Ղարաբաղատյացության թույնով ներարկված է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։ Այնպես որ Վահագն Խաչատուրյանը դավաճանել է անձին՝ ՀՀ 1–ին նախագահին, բայց ոչ իր տեսակետներին՝ ղարաբաղատյացությանը։ Սա շատ կարևոր հանգամանք է Նիկոլի համար։
Վահագնի մյուս մրցակցային առավելությունն այն է, որ նա երդվյալ քիրվայական է՝ թուրքամետ։ Այսինքն՝ նա ամբողջությամբ նիկոլական գծի մեջ է։ Գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի գիծն էլ է դա։ Վերջինս լոբբինգն էլ կար Վահագնի հարցում։
Մի խոսքով՝ Վահագն Խաչատուրյանը Նիկոլին կից իդեալական մեխի գլուխ նախագահ է՝ անդեմ, թուրքամետ և ղարաբաղատյաց։
Թուրքամետության պահով Վահագն Խաչատուրյանը երեկ իր առաջին քննությունը հանձնեց Նիկոլին։ Նա ասաց, որ թեև Ադրբեջանը կրակում է, բայց միևնույն է իրենք չպետք է շեղվեն խաղաղության օրակարգից։ Ասում է՝ հետո ի՞նչ, որ կրակում են, մենք միևնույն է խաղաղություն ենք ուզում։ Թե ինչ խաղաղության մասին է խոսքը, մենք տեսնում ենք ամեն օր։ Սրանք խաղաղության լոզունգներով 44–օրյա պատերազմ բերեցին մեր գլխին։ Հիմա նույնն են անում՝ առաջարկելով ասել՝ անձրև է գալիս, երբ թքում են երեսիդ։
Նիկոլը շատ լավ գիտի, որ ոչ մի խաղաղության դարաշրջան էլ չի լինելու, բայց հրապարակավ պահում է այդ գիծը, քանզի հակառակ դեպքում պետք է խոստովանի, որ բլեֆ է արել։ Պետք է ստիպված մի թթու բառ ասի իրեն մշտապես նվաստացնող Ալիևին, ինչն ինքը, դեռևս ահայտ պատճառներով, չի կարողանում կամ չի ուզում անել։
Ինչ մնում է Վահագնի ասածներին, ապա դա առնվազն անմեղսունակություն է։ Ի՞նչ է նշանակում հայտարարությունը, թե ոչինչ, որ կրակում են, մենք միևնույն է խաղաղություն ենք ուզում։ Խաղաղություն ես ուզում քեզ վրա կրակողի՞ց։
Պատերազմ ոչ մեկ չի ուզում, բացի մի քանի կեղծ հայրենասերներից, սութի ռեմբոներից ու իդիոտներից, բայց պատերազմ չուզելը խաղաղություն մուրալով չի լինում։ Քանի Նիկոլն իշխանության ղեկին է, Հայաստանը միշտ կանգնած է լինելու պատերազմական սցենարի առաջ ու ամեն օր կորուստներ է ունենալու։

Ваагн Хачатрян сдал Николу первый экзамен (видео)
В ходе заседания правительства Никол Пашинян в очередной раз поздравил своего подчиненного в связи со становлением президентом РА. И в очередной раз подтвердилось мнение о том, что ставший из Хачатряна Хачатуряном Ваагн был назначен Николом, а рюкзачное большинство парламента компостировало это решение, закрепив за ним функцию ноля без палочки.
Заслышав приветливые слова Никола, этот ноль не мог скрыть своей заискивающей улыбки даже под маской.
Для становления Ваагна Хачатуряна нулем без палочки было несколько причин, первая из которых, естественно, – это готовность работать этим самым нулем. Но одного этого, естественно, было недостаточно. Рядом с Николом есть множество серых, заискивающих, безликих рюкзаков, которые могли бы работать для молотолюбивого Никола нулем не хуже.
Выбор Ваагна был обусловлен также тем, что он – патологический карабахоненавистник. Этот код заложен в нем уже давно, и неслучайно, что он был членом узкой команды Левона Тер-Петросяна.
Ядом карабахоненавистничества заражен также Никол Пашинян. Так что, Ваагн Хачатрян предал человека (1-го президента РА), но не свои идеи – ненависть в отношении Карабаха. Для Никола это – очень важное обстоятельство.
Другим конкурентным преимуществом Ваагна является то, что он – клятвенный сторонник братания с турками. То есть он полностью в николовских кодах. Аналогичных кодов придерживается также бизнесмен Хачатур Сукиасян. В вопросе Ваагна присутствовал также его лоббинг.
Словом, Ваагн Хачатрян – идеальный ноль без палочки на посту президента при Николе: безликий, протурецкий и ненавидящий Карабах и карабахцев.
По части протурецкости Ваагн Хачатрян накануне сдал Николу свой первый экзамен. Он сказал, что они не отклонятся от повестки мира, несмотря на обстрелы со стороны Азербайджана. Мол, ну что, если стреляют? Все равно они хотят мира. О каком же мире идет речь, мы видим ежедневно. Под лозунгами о мире они принесли нам на голову 44-дневную войну. Сейчас заняты тем же: плевки врага для них – божья роса.
Никол прекрасно знает, что никакой эпохи мира не будет, но публично придерживается этой линии, так как в противном случае должен будет признать, что блефовал. Ему придется задеть постоянно унижающего его Алиева, чего он, по не понятным до сих пор причинам, не может или не хочет делать.
Что касается слов Ваагна, то это – признак как минимум невменяемости. Что означает заявление «ну и что, если стреляют – все равно мы хотим мира»? Хочешь мира от стреляющего в тебя?
Войны не хочет никто, кроме нескольких лжепатриотов, псевдорэмбо и идиотов, но нежелание войны не означает вымаливание мира. Пока Никол у руля власти, Армения всегда будет стоять перед угрозой войны и ежедневно нести потери.