Լուկաշենկոն Պուտինի հետ զրույցից հետո մասնագետներ է ուղարկել Չեռնոբիլի ԱԷԿ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտնել է, որ երեկ հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ի շրջանում տիրող իրավիճակի մասին, հաղորդում է ԲԵԼՏԱ պետական գործակալությունը:
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ ուկրաինացի ազգայնականները ծայրահեղ վտանգավոր սադրանք են իրականացրել՝ հարված հասցնելով Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ի էներգամատակարարումն ապահովող օբյեկտներին:
Գործակալության տվյալներով՝ Լուկաշենկոն բելառուս մասնագետներին հանձնարարել է ապահովել Չեռնոբիլի ատոմակայանի էներգամատակարարումը:
«Բայց մենք ինքներս էլ ենք տեսնում, և նրանց տվյալները համընկնում են մեր տվյալների հետ, որ դադարեցվել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Չեռնոբիլի կայան։ Դուք էլ եք շատ լավ հասկանում, որ կայանը էլեկտրաէներգիա է արտադրում, բայց նաև սպառում է աշխատելու համար»,-ասել է Լուկաշենկոն։
ՌԴ ԶՈւ–ն հատուկ գործողության արդյունքում վերահսկողության տակ է վերցվել Չեռնոբիլի (կոնսերվացված) և Զապորոժիեի (գործող) ԱԷԿ-ի շուրջ տարածքը:

Лукашенко после разговора с Путиным направил на Чернобыльскую АЭС специалистов
Президент Беларуси Александр Лукашенко сообщил, что накануне разговаривал по телефону с главой российского государства Владимиром Путиным. Москва проинформировала Минск о ситуации в районе Чернобыльской АЭС, передает госагентство «Белта».
Ранее Минобороны РФ заявило, что украинские националисты совершили крайне опасную провокацию – нанесли удар по объектам, обеспечивающим энергоснабжение Чернобыльской АЭС.
По данным агентства, Лукашенко поручил белорусским специалистам обеспечить энергоснабжение Чернобыльской атомной электростанции.
«Но мы и сами видим, и их данные совпадают с нашими: прекращена подача электроэнергии на Чернобыльскую станцию. Вы же прекрасно понимаете, что сама станция производит электроэнергию, но и потребляет для того, чтобы работать, немало электроэнергии», – приводит агентство Лукашенко.
В результате спецоперации ВС РФ по демилитаризации Украины взята под контроль территория вокруг Чернобыльской (законсервированной) и Запорожской (действующей) АЭС.