Հրվ. Կորեայի նախագահական ընտրություններում հաղթել է ընդդիմադիր թեկնածուն
Կորեայի Հանրապետության առաջատար ընդդիմադիր «Քաղաքացիական ուժեր» կուսակցության կողմից առաջադրված նախագահի թեկնածու Յուն Սոկ Յոլը հաղթել է նախագահական ընտրություններում։ Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ Հարավային Կորեայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին հղումով։
Յուն Սոկ Յոլը ստացել է ընտրողների ձայների 48,56%-ը, մինչդեռ նրա հիմնական մրցակցի՝ «Տոբուրո» դեմոկրատական կուսակցության կողմից առաջադրված Լի Չժե Մյոնի օգտին քվեարկել է ընտրողների 47,83 %-ը։ Սիմ Սան Չժոնը ստացել է ընտրողների ձայների միայն 2,37%-ը։ Ընտրություններին մասնակցել է ավելի քան 34 միլիոն մարդ, ինչը կազմում է գրանցված ընտրողների (44,19 մլն) 77,1 %-ը։
Հարավային Կորեայում նախագահական ընտրություններն անցկացվել են չորեքշաբթի՝ մարտի 9-ին։ Ընտրատեղամասերը բացվել են տեղական ժամանակով ժամը 06։00-ին։ Քվեարկությունն ընթացել է մինչև 18։00-ն, որից հետո իշխանությունները հատուկ ժամանակ են հատկացրել (մինչև 19։30) կորոնավիրուսով վարակված և կարանտինի մեջ գտնվող ընտրողներին։

На выборах президента Южной Кореи победил оппозиционный кандидат
Кандидат в президенты Республики Корея от ведущей оппозиционной партии «Гражданская сила» Юн Сок Ёль одержал победу на выборах. Об этом сообщила в четверг Центральная избирательная комиссия, передает ТАСС.
Юн Сок Ёль набрал 48,56% голосов, а его основной конкурент Ли Чжэ Мён от правящей Демократической партии «Тобуро» – 47,83 %. Третья в президентской гонке Сим Сан Чжон получила 2,37% голосов избирателей.
Явка на выборах составила 77,1 %, проголосовали более 34 млн человек из 44,19 млн зарегистрированных избирателей.
Выступая в Национальном собрании (парламенте) перед руководителями партии, избранный президент подчеркнул, что считает своим главным приоритетом укрепление единства граждан страны. Он поблагодарил сторонников за поддержку. Юн Сок Ёль добавил, что на посту главы государства будет «уважать дух Конституции и Национального собрания, работая вместе с оппозицией и служа народу». Он назвал свое избрание «победой великих людей»