Ուկրաինայի երկնքում ոչ թռիչքային գոտին միայն կընդլայնի և կերկարաձգի հակամարտությունը․ Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ ոչ թռիչքային գոտիների սահմանումը, որը պահանջում են ուկրաինական իշխանությունները, հղի է միայն հակամարտության ընդլայնմամբ ու երկարացմամբ։
«ԱՄՆ զինվորականների հայտնվելը Ուկրաինայում, ուկրաինական տարածքում, գետնին, կամ ամերիկացի օդաչուների ամբողջական կամ սահմանափակ մասշտաբով ուկրաինական օդային տարածքում, գրեթե անկասկած կհանգեցնի ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի միջև ուղիղ հակամարտության։ Հակամարտության ընդլայնումը, դրա երկարաձգումը այն կդարձնի շատ ավելի արյունալի: Դա չի բխի մեր երկրների շահերից, ոչ էլ Ուկրաինայի շահերից»,-ասել է Բլինքենը Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Ակնհայտորեն չեմ կարող խոսել ՆԱՏՕ-ի անունից, բայց մենք նույն ուղերձը լսեցինք գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգից»,-հավելել է Բլինքենը։

Бесполетная зона над Украиной только расширит и затянет конфликт – Блинкен
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что введение бесполетных зон, о которых просят украинские власти, чревато только расширением и затягиванием конфликта, сообщает РИА «Новости».
«Появление американских военных на Украине, на украинской территории, земле, или американских летчиков в украинском воздушном пространстве в полном или ограниченном масштабе, почти наверняка привело бы к прямому конфликту между США, между НАТО и Россией, расширению конфликта, его затягиванию, сделало бы его гораздо более кровопролитным чем то, что уже есть. Это было бы не интересах наших стран, не в интересах Украины», – сказал Блинкен в ходе пресс-конференции с главой МИД Великобритании Элизабет Трасс.
«Я не могу, очевидно, говорить за НАТО, но мы слышали тот же посыл от генерального секретаря Йенса Столтенберга», – добавил он.
Трасс в свою очередь выступила за то, чтобы противодействовать российской авиации поставками зенитных средств украинским военным.