Փաշինյան-2․ Ուկրաինայի նախագահը հանձնվող քաղաքներին հերոսի կոչում է շնորհում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Հերոս քաղաքների կոչում է շնորհել ուկրաինական վեց քաղաքների։ Այս մասին հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն։ Դրանք են Խարկովը, Չեռնիգովը, Մարիուպոլը, Խերսոնը, Գոստոմելը, Վոլնովախան։
Ուշագրավ է, որ Զելինսկին նման կոչումներ շնորհում է ոչ թե քաղաքների, որոնք դիմադրում են ռուսական զորքին ու մնում անառիկ, այլ հանձնվում են։ Մարիուպոլի իշխանությունները, օրինակ, հենց մարտի 6-ին տարհանեցին քաղաքացիներին։
Շատերն են պատերազմական իրավիճակում նմանություններ տեսնում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելինսկու և Նիկոլ Փաշինյանի միջև։ Սա էլ նմանություններից մեկն է․ նա էլ կոչումներ, մեդալներ, այդ թվում՝ գեներալական կոչումներ էր տալիս չնայած ամեն օր հայկական զորքը նահանջում էր։

Пашинян-2: президент Украины присвоил звание героев сдающимся городам
Президент Украины Владимир Зеленский присвоил звание городов-героев шести украинским городам. Об этом сообщает РИА «Новости».
Это Харьков, Чернигов, Мариуполь, Херсон, Гостомель, Волноваха.
Примечательно, что подобные звания Зеленский присваивает не тем городам, которые сопротивляются русской армии и остаются неприступными, а тем, что сдаются. Власти Мариуполя, к примеру, эвакуировали горожан 6 марта.
Многие видят сходство в военной ситуации между поведением президента Украины Владимира Зеленского и премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна. Вот еще одно из сходств․ Он также награждал медалями и присваивал звания, в том числе, генеральские, несмотря на то, что армянская армия отступала каждый день.